hava Çoğunlukla Bulutlu
DOLAR 19,0420 % % 0.1
EURO 20,5675 % % 0.33
GRAM ALTIN 1.192,17 % % 0,40
ÇEYREK A. 1.949,19 % % 0,40
BITCOIN 558.712 % 2.133
SON DAKİKAGoogle News

Atık Kitaplar Minik Ellerde Sanata Dönüşüyor

Son Güncelleme :

06 Nisan 2019 - 12:31

Atık Kitaplar Minik Ellerde Sanata Dönüşüyor

Sivas‘ta ilkokul öğrencileri atık kitapların sayfalarını katlayarak sanata dönüştürüyor.

Atık Kitaplar Minik Ellerde Sanata Dönüşüyor

Sivas‘ta Reşit Akif Paşa İlkokulu 3. sınıf öğrencileri atık ve geri dönüşüme gidecek olan kitapların sayfalarını tek tek katlayarak birer sanat eserine dönüştürüyor.

Özellikle atık ve geri dönüşüme gidecek olan kitapları toplayan öğrenciler, öğretmenlerinin de yardımıyla kitapların sayfalarını katlayarak ve sprey boya ile boyayıp süslerle süsleyerek bir birinden güzel hediyelik eşyalar ortaya çıkartıyorlar. Atık kitaplar minik ellerde birer sanata eserine dönüşürken hem de katlanan sayfalardaki dikkat çekici bölümler öğrenciler tarafından okunuyor.

Sanat eserine dönüşen kitaplar öğrenciler tarafından yaklaşık yarım saatte yapılıyor. Katlanan ve birer sanat eserine dönüşen kağıtlardan kule,bebek,odun ve fener gibi hediyelik eşyalar ortaya çıkıyor. Yapılan eserler okulda sergileniyor.

Katlarken de okuyorlar 

Okul Müdürü Murat Polat, öğrencilerin kitapların sayfalarını katlarken de okuduklarını belirterek, “Burada öğrencilerimiz geri dönüşüme gidecek olan kitaplardan hediyelik eşya yaptılar.

Sayfaları çeşitli katlama şekilleriyle katlayarak sonra boyayarak ve süslerle süsleyerek hediye eşyası yaptılar. Burada tabii amacımız kitap değerlidir. Geri dönüşüme gitmesin, çalışırken aynı zamanda dikkatini çeken noktalar oluyor. Çocuklarımız katlarken okumuş oluyor” şeklinde konuştu.

‘Kitabım geri dönüşsün hediye olup güldürsün’ 

Sınıf öğretmeni Filiz Çelik, serginin adının ‘Kitabım geri dönüşsün hediye olup güldürsün’ olduğunu söyleyerek, “Öğrencilerimizle beraber böyle sıra dışı sergi hazırladık. Öncelikle bir ana amacımız birde yan amacımız var. Ana amacımız geri dönüşüme gidecek kitapların, kullanılmayan atıl özellikle geri dönüşüme gidecek kitapların toplayarak katladık ve onarlı birer hediyeliğe dönüştürdük.

Zaten sergimizin adı da ‘Kitabım geri dönüşsün hediye olup güldürsün’. Çokta güzel çalıştı çocuklar. Yaklaşık 150-200 tane kitap katladılar. Atıl kullanılmayan geri dönüşüme gidecek kitaplar da hediyeye dönüştü. Tasarım ve beceri üzerine haftada iki gün bu çalışmayı yaptılar. Önce kitapları katladılar daha sonra süslediler” dedi.
Öğrenciler ise kitapların sayfalarını katlarken çok eğlendiklerini söyledi. (İHA)

Büyük Sivas Haber
YORUM ALANI

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.