hava Hafif Yağmur
DOLAR 18,6251 % % -0.05
EURO 19,4138 % % -0.17
GRAM ALTIN 1.049,58 % % -0,21
ÇEYREK A. 1.716,06 % % -0,21
BITCOIN 314.824 % 0.042
SON DAKİKA
Google News

Sivas’ta Bir Sağlık Kuruluşu Daha mı Kapatılıyor? Yenisini Yapmıyoruz Bari Kapatmayalım!

Son Güncelleme :

30 Eylül 2019 - 20:34

Sivas’ta Bir Sağlık Kuruluşu Daha mı Kapatılıyor? Yenisini Yapmıyoruz Bari Kapatmayalım!

Büyük Sivas şehrin gündemini belirlemeye devam ediyor. Sivas’ın en çok eleştirilen konuları arasında yer alan hastane ve sağlık merkezleri gündemine bir yenisi daha eklenmek üzere…

Sivas’ta Bir Sağlık Kuruluşu Daha mı Kapatılıyor? Yenisini Yapmıyoruz Bari Kapatmayalım!

Büyük Sivas WhatsApp hattımız 05558981558’e gelen öncelikle iki mesajı kamuoyu ile paylaşarak konuyu ayrıntılandıralım.

Vatandaş mesajında “İyi geceler bu saatte rahatsız etmek istemezdim kusura bakmayın ama şimdi duyduğum olay benı şoke etti kadıburhanettin aile sağlığı merkezındekı 1 hekımın dıger çalışanların hepsıyle sıkıntısı yüzünden siyasi baskılar nedeni ile kapatılacağı duyumunu aldım konuyla ilgilenmenızı sizlerden rica edıyorum… Saygılarımla iyi geceler iyi çalışmalar” derken

bir diğer vatandaş ise “Çiçekli Ece mah kadı burhanettin Halilrıfat paşa mah muhtarlarımız uyuyormu sağlık ocağı kapanıyor diye laf dolaşıyor ocağımız kapanmasın” ifadelerine yer veriyor.

Konu editörlerimiz tarafından araştırıldığında ise ortaya şok edecek bilgiler çıkıyor.

Öncelikle sağlık merkezi Ece, Örtülüpınar, Kadıburhanettin, Halil Rıfat Paşa ve Çiçekli gibi Sivas’ın köklü mahallelerinde bulunan 22 bin kişiye hitap ediyor. Sağlık kuruluşunda günlük 300 – 350, aylık ise ortalama 7000 bin  hastaya bakılıyor.

Hastanede çalışan 6 doktor, 6 hemşire, 5 yardımcı personel bulunurken, sağlık merkezi karşısında da 4 tane eczane görev yapıyor.

Yeni doğan çocuklar başta olmak üzere, gebe anneler ve yatalak hastalar ASM aracılığıyla yerinde hizmetle tedavi ediliyor.

Bakanlığın aile hekimliğini özendirici bir çok uygulaması bulunurken burada kapatılmanın dedikodusu dahi toplumu oldukça rahatsız ediyor.

Aile Sağlığı Merkezi’nin kapatılmasına dönük “ihtiyaca binaen” yazan evrak Sağlık İl Müdürlüğü tarafından doktorlara ulaştırılmış durumdayken, Sivas İl Sağlık Müdürlüğü’nün kapatılmak istenen merkezi hangi gerekçe ile kapatmak istediğini kamuoyu ile paylaşması bekleniyor.

Ayrıca 3 yıl süre ile yapılan yeni kiralama işleminin henüz geçen ay yapılmış olması da akıllarda tazeliğini korurken şuan farklı arayışlar içerisine girilmesinin de mantığı anlaşılamıyor.

Binanın farklı amaçlar için kullanılıp kullanılmayacağı, kullanılacaksa henüz geçen ay kiralama işlemi yapılmışken durum iddialarda yer aldığı gibi ise bölgede ve sağlıkta olan planlama bozukluğu da bu şekilde gün yüzüne çıkıyor.

Geçtiğimiz günlerde bölgede özel de olsa sağlık hizmeti veren A Life Hastanesi’nin kapatılmasının ardından aynı bölge de yine bir yerin bu şekilde kapatılıyor olmasının da altında başka nedenle var mı merak ediliyor.

Sivas İl Sağlık Müdürü başta olmak üzere yetkililerin en kısa sürede konuyla ilgili kamuoyunu bilgilendirmesi bekleniyor.

Büyük Sivas Medya Grubu olarak konunun takipçisiyiz…

22 Bin Sivaslıyı ilgilendiren konu bizler için her şeyden önemlidir bununda bilinmesini istiyoruz. Bu noktaya gelen bir olayın altında yatan sebeplerin tamamı da buyuksivas.com aracılığıyla bilgi edindikçe kamuoyu ile paylaşılacaktır.

Son olarak konuyla ilgili Sivas Valiliği’nin, Milletvekilleri ve siyasi parti İl Başkanlarının da ASM’yi açık tutmak için çaba sarf etmesi bekleniyor.

Büyük Sivas Haber
YORUM ALANI

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Büyük Sivas WhatsApp Grubuna Dahil Ol
Büyük Sivas Telegram Grubuna Dahil Ol