Büyük Sivas Haber | Sivas Haberleri | Haberler | Güncel Yerel Haberler

BU ALANA GÜNLÜK 50 TL'DEN SİZDE REKLAM VERİRSENİZ SİZİ DE GÜNLÜK 100.000 KİŞİ GÖRÜR - ARAYIN : 0544 433 15 55

Soğuk Ortamlar Gibi Sıcak Ortamlarda Romatizmayı Etkileyebilir

Soğuk Ortamlar Gibi Sıcak Ortamlarda Romatizmayı Etkileyebilir
Fatmanur Akkişi
Fatmanur Akkişi( [email protected] )
12 Ocak 2020 - 13:48

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Gamze Yılmaz Yanartaş, romatizmal hastalıkların diyabet, tansiyon gibi süreğen bir hastalık olduğunu ve çok soğuğun romatizmayı etkileyebileceği gibi çok sıcağın da etkileyebileceğini söyledi.

Soğuk Ortamlar Gibi Sıcak Ortamlarda Romatizmayı Etkileyebilir

Medicana Konya Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Gamze Yılmaz Yanartaş, “Çok sıcak ortamlar, kaplıcalar romatizmal hastalıkları artırabilirken, yine çok soğuk zamanlar, iklim değişiklikleri ve kış ayları da romatizmal hastalıkları tetikleyebilir. O yüzden hastalarımızın kaplıca gibi planları olduğunda mutlaka doktorlarıyla görüşmeleri de gerekir” dedi.

“Aşırı sıcak ve soğuk hastalığın ağrılarını artırabilir”
Romatizmanın bir bağışıklık sistemi hastalığı olduğunu ifade eden Uzman Dr. Gamze Yılmaz Yanartaş, romatizmanın eklemleri ilgilendirse de aslında bütüncül olarak bakıldığında bütün vücudu ilgilendiren bir rahatsızlık olduğunu kaydetti. Romatizmanın birçok hastalığın ortak ismi olduğunu aktaran Uzman Dr. Yanartaş, “Romatizma temel olarak bir bağışıklık sistemi problemidir. Romatizmal hastalıkların sebebi belli olmamakla beraber en çok genetik faktörlerden söz edilmektedir. Genetik faktörlerin yanı sıra, çevresel etkenler de söz konusudur. Bakteriler, çevresel uyaranlar, beslenme koşulları, sigara gibi maruz kaldığımız çevresel uyaranlar da romatizmaya yol açabilmektedir. Romatizmal hastalıkların bazı belirtileri olmaktadır. Mevsimler romatizmayı ilgilendiren durumlardır ve mevsimsel değişiklikler gösterir. Aşırı sıcak ve soğuk hastalığın ağrılarını artırabilir” şeklinde konuştu.

“Belirtiler görülünce doktora başvurulmalı”
Romatizmanın başlıca belirtilerinin eklemlerdeki ağrılar olduğunu anlatan Uzman Dr. Yanartaş, “Eklemlerde şişlik, sabah tutukluğu gece uyandıran ağrılar ve bunların uzun sürüyor olması, yine mafsallarımızda gördüğümüz ağrılar, şişlikler romatizma belirtileridir. Bunların yanı sıra gözlerde kızarıklık, ciltte anlam verilemeyen döküntüler, yutkunmada zorluklar, yüzde güneşe karşı hassasiyet, parmaklarda uyuşukluk, renk değişiklikleri, soğuğa karşı beyazlaşmalar, sabah ilk kalkıldığında artan bel ağrısı bunlar romatizma belirtileridir. Eğer buna benzer şikayetler varsa ve uzun sürüyorsa mutlaka hekime başvurmamız gerekiyor” diye konuştu.(İHA)

Büyük Sivas Haber

 


buyuksivas.com "Basın Meslek İlkelerine" Uyar. AA ve İHA Abonesidir. Telefon : 0346 221 00 60 WhatsApp : 0555 898 15 58 - [email protected]