hava -3° Çoğunlukla Bulutlu
DOLAR 18,8383 % % 0.1
EURO 20,3282 % % -1.12
GRAM ALTIN 1.128,47 % % -2,34
ÇEYREK A. 1.845,04 % % -2,34
BITCOIN 447.282 % 0.238
SON DAKİKA


Google News

Rektör Yıldız, “Kurumsallaşmaya Ağırlık Verdik”

Son Güncelleme :

05 Nisan 2017 - 8:25


Rektör Yıldız, “Kurumsallaşmaya Ağırlık Verdik”

Haber: Sercan Çetinel / Büşra Mert

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhuriyet Üniversitesi (CÜ) Rektörlüğü´ne Prof. Dr. Alim Yıldız´ı atamasının ardından 5 Ağustos 2016’da göreve başlayan Yıldız, Üniversitedeki çalışmalarına ara vermeden devam ediyor.
Bu kapsamda CÜ Rektörü Prof. Dr. Yıldız, üniversite içerisinde yapılan mevcut çalışmalar ve yapılması planlanan projeler hakkında gazetemize çok özel açıklamalarda bulundu.

“KURUMSALLAŞMAYA AĞIRLIK VERDİK”
Büyük Sivas Yazı İşleri Müdürü Sercan Çetinel’in sorularını içtenlikle yanıtlayan Rektör Alim Yıldız, Üniversitedeki en büyük problemlerini kurumsallaşma olarak belirlediklerini ve çözümü noktasında da çalışmalara başladıklarını kaydederek şu ifadelere yer verdi:
“Biliyorsunuz 5 Ağustos’ta göreve başladım. Üniversitede yıllardır gördüğümüz eksiklikler vardı ben 2002’den bu yana Sivas’ta çalışan bir akademisyenim. O eksiklikleri tespit etmiştik. Rektörlük çalışmalarına başladığımız zamanda neler yapılacağına dair sürekli çalışıyorduk. Her birimdeki sıkıntının ne olduğunu anlayıp, buna göre de çözüm yolları üretiyorduk. Bunun için bir yıllık bir çalışmamız vardı. Rektörlüğe geldikten sonra da bunları gerçekleştirmeye başladık. Yönetimdeki değişikliklerle ilgili elbette her rektör geldiğinde kendi ekibini kurar. Bizde böyle bir ekip kurduk ve çalışmalara başladık. Üniversitedeki en büyük problemimizi biz kurumsallaşma olarak belirlemiştik. Kurumsallaşmadan kastımız şu; neyin nasıl yapılacağı, hangi sürede yapılacağı noktasında herkesin bilmesi gereken kurallar olarak düşünmüştük. Örneğin bir yere dilekçe veriyorsunuz herhangi bir konuda bu dilekçenizin cevabı ne zaman verilecek, ne kadar sürede verilecek? Yahut bir şey yapmak istiyorsunuz, burada devreye kimseyi koymadan o işinizi nasıl yaparsınız? Bunun için işte çalışmalarımıza hemen başladık.”

“ÜNİVERSİTEDE GÜVENLİĞİ ARTIRIYORUZ”
Cumhuriyet Üniversitesi’nde güvenlik sorununun altını çizen Yıldız, üniversiteye giriş çıkış yapan her aracı kayıt atına aldıklarını söyleyerek şunları kaydetti:
“Bundan başka yine çok önem verdiğimiz şeylerden bir tanesi şuydu; üniversitemizin güvenlik sorunu. Çünkü üniversitemizin arazisi oldukça büyük, Türkiye’nin belki en büyük arazisine sahibiz. 11 bin dönümlük bir arazimiz var, ormanlık alanlarımız var, bir taraftan Kızılırmak, bir taraftan işte kardeşler ormanı bu alanda bir güvenliği sağlamamız gerekiyor. Bu güvenlik noktası bizim için önemliydi. İki yönden önemliydi. Birincisi, orman tarafından özellikle kışın yabani hayvanların üniversiteye inmesi, ikincisi de üniversitemizde hastanenin olmasından dolayı Sivas halkının ve hastaların, başka illerden gelen hastaların girdikleri yerler var. Bunların içlerine farklı kişilerde girebilir. Üniversitedeki eğitim alanı ile halkın geldiği alanı birbirinden ayırmaktı niyetimiz ve üniversiteye gelen her bir aracı, dışardan gelen her bir aracı kayıt atına almak. Bunlar ne zaman girmişler, ne zaman çıkmışlar bunları tespit etmekti. Bu anlamda da bir çalışmaya başladık ama ihaleler söz konusu oluyor, ihalelerde uzun sürüyor. Ana girişimizde kameralar çalışıyor ama orda yapmamız gereken şey henüz bitmedi. Diğer iki girişimizde de aynı şeyleri yapacağız, tek giriş vereceğiz. Yani dışardan gelenler için ana girişimizi kullandıracağız hem oradan girecekler hem de oradan çıkacaklar. Kayıt altına alınacak bunlar. Diğer iki girişimizde ise üniversite personelimiz, öğrencimiz girecek. Böylece daha derli toplu bir üniversite, güvenlikli bir üniversite olması için uğraşıyoruz. O çalışmalara başlamıştık bunları büyük oranda hallettik.”

“KİMLİKLİ BİNALAR HAYATA GEÇİRECEĞİZ”
Cumhuriyet Üniversitesi’ndeki çalışmalarına aralıksız devam Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alim Yıldız 2017 yılı yaz döneminde kimlikli binalar projesini hayata geçireceklerini kaydetti.
“Bu yaz döneminde de düşündüğümüz birçok şey yapılacak. Belki yapılar anlamında da şöyle bir şeyler düşünüyoruz. Üniversitemizde bulunan fakülteler, diğer binaların tarihi dokuya, Sivas’a uygun bir hale getirilmesi. Eski binalarda bunu yapmamız biraz zor ama bundan sonra yapacağımız binalarda kimlikli binalar olmasını istiyoruz.”

Büyük Sivas Haber

YORUM ALANI

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Büyük Sivas WhatsApp Grubuna Dahil Ol
Büyük Sivas Telegram Grubuna Dahil Ol