DOLAR 31,1208 % 0.25
EURO 33,7823 % 0.44
STERLIN 39,4566 % 0.21
FRANG 35,3204 % 0.24
ALTIN 2.030,28 % -0,11
BITCOIN 1.674.445 3.156

Sivas Müftüsü Recep Şükrü Balkan ilk Resmi Nikahı Kıydı

Yayınlanma Tarihi : Google News
Sivas Müftüsü Recep Şükrü Balkan ilk Resmi Nikahı Kıydı

Sivas İrade Gazetesinden Hayrullah Ağkaş’ın haberine göre, Nikâh kıyma yetkisinin İl Müftülüklerine de verilmesinin ardından Sivas İl Müftüsü Recep Şükrü Balkan, dün düzenlenen törende Kübra Çırakbel ile İsa Özger çiftçinin nikâhını kıydı.

Sivas Müftüsü Recep Şükrü Balkan ilk Resmi Nikahı Kıydı

Yeni evlenen çifte nasihatlerde bulunan Müftü Balkan, “Sürdürülebilir, huzurlu, mutlu ve sağlıklı bir evlilik için karşılıklı sevgi, saygı ve hoşgörü çok önemlidir. Allah´ın rızasının dışına çıkılmadığı müddetçe, birbirinizi olduğu gibi kabul etmek durumundasınız. Rabbim hayırlısıyla, mutlu ve sağlıklı bir evlilik yaşamayı nasip etsin” dedi.

Müftülüklere nikâh kıyma yetkisi verilmesinin ardından Sivas İl Müftüsü Recep Şükrü Balkan, dün Müftülükte düzenlenen törende Kübra Çırakbel ile İsa Özger´in nikâhını kıydı.

Nikâh töreninde çiftin evlenmek üzere İl Müftülüğüne başvuruda bulunduklarını belirten Müftü Balkan, yapılan incelmeler sonucunda çiftçin evlenmesine bir mani bulunmadığını ifade etti. Kübra Çırakbel ile İsa Özger´in çiftinin ‘Evet´ demesinin ardından Müftü Balkan, “Yasaların bana verdiği yetkiye dayanarak, sizleri karı – koca ilan ediyorum. Allah mübarek etsin” dedi.

Nikâh defterine imzaların atılmasının ardından bir konuşma yapan Balkan, “Sürdürülebilir, huzurlu, mutlu ve sağlıklı bir evlilik için karşılıklı sevgi, saygı ve hoşgörü çok önemlidir. Allah´ın rızasının dışına çıkılmadığı müddetçe, birbirinizi olduğu gibi kabul etmek durumundasınız. İkiniz için de geçerli; Birbirinizi kendi hayat çerçeveniz içerisine bu şartlar dahilinde olduğu müddetçe, birbirinizi sokmaya çalışmazsanız bu evlilik inşallah mutlulukla devam edecektir. Rabbim hayırlısıyla, mutlu ve sağlıklı bir evlilik yaşamayı nasip etsin” diyerek, evlenen çifte nasihatlerde bulundu.

Müftü Balkan, daha iyi muhafaza edeceği düşüncesiyle Evlilik Cüzdanını Kübra Çırakbel´e teslim etti. Nikâh töreni Balkan´ın yaptığı dua ile son buldu.

Nikâh töreni sonunda basın mensuplarına açıklamalarda bulunan genç çift, evlenmek için İl Müftülüğüne başvuru yaptıklarını ve ilk nikâhı kıyılan çift olmalarından ötürü de çok heyecanlı olduklarını ifade ettiler.

Nikâh töreni sonrasında basın mensuplarına açıklamalarda bulunan İl Müftüsü Recep Şükrü Balkan, “3 Kasım 2017 tarihinde Resmi Gazete de yayımlanan 30 Kasım 2017 tarihi itibariyle de İçişleri Bakanlığımızın da oluru ile nikâh kıyma yetkili İl ve İlçe Müftülerine de verilmiş oldu. Bu vesileyle biz de bu hükümler çerçevesinde alt yapımızı ve resmi prosedürlerimizi hazırlayarak, bir salonumuzu da nikâh salonuna dönüştürerek, ilimizdeki talepleri almaya başladık” dedi.

Dün itibariyle de ilk nikâhı kıydıklarını belirten Balkan, “Talep oldukça fazla, ilimiz genelinden yoğun bir ilgi var. Önümüzdeki süreçte bize gelen talepleri belirli bir program çerçevesinde geri çevirmeden değerlendirmeye çalışacağız. Allah´tan kıydığımız hiçbir nikâhın boşanmayla sonuçlanmamasını niyaz ediyorum. Ülkemiz genelindeki boşanma oranlarının artışını göz önünde bulundurarak, böyle bir dua etme gereği duyuyorum. İnşallah hem bizim için, hem ülkemiz için hayırlara vesile olur” diye konuştu.

İl Müftülüğü olarak evlenen çiftlere Kur´an-ı Kerim ile Türk Bayrağı hediye ettiklerini belirten Balkan, “Ayrıca İl Müftülüğü olarak “Aile ve Evlilik” hususunda bir kitap hazırladık. Yakın zamanda kitabımızın basımı tamamlanacak. Kitabımız geldikten sonra evlenen çiftlerimize bu kitabı da armağan edeceğiz” ifadelerini kullandı.

irade


YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.