DOLAR 31,0713 % 0.26
EURO 33,6817 % 0.08
STERLIN 39,4326 % 0.17
FRANG 35,2847 % 0.19
ALTIN 2.034,00 % 0,84
BITCOIN 1.607.658 -0.291

“Yatırım İçin Acele Edin”

Yayınlanma Tarihi : Google News
“Yatırım İçin Acele Edin”

Yatırım yapacak vatandaşları uyaran Sivas Emlak Müşavirleri ve Danışmanları Derneği (SEMDER) Başkanı Kerim Çayır, “Şu anda 1+1 sıfır dairenin fiyatı 150-180 bin liraları buldu, 3+1 ve 4+1 özellikli yeni yapı konutlar ise 600 bin lira civarında. İkinci el, oturulabilecek bir daire 200 bin lira civarında. Bu fiyatlar kısa zamanda artacak, çünkü maliyetler çok arttı” dedi.

“İkinci el oturulabilecek bir daire 200 bin lira civarında”

İlimizde emlak sektörüne ilişkin değerlendirmelerde bulunan Sivas Emlak Müşavirleri ve Danışmanları Derneği (SEMDER) Başkanı Kerim Çayır, 2020 yılının  ilk ayına ilişkin açıklanan  konut satışı verilerinin kendilerini mutlu ettiğini söyledi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre 2019´un ilk ayında 422 konutun satıldığı Sivas´ta 2020´nin aynı döneminde 642 konut satıldığının altını çizen Başkan Çayır, konut satışında geçen yılın Ocak ayına göre yüzde 52,13 oranındaki artışın önemli olduğunu ifade etti.

İstatistiki verilerin Sivas´ta emlak sektörünün canlandığının kanıtı olduğunu kaydeden Başkan Çayır, yatırım yapmak isteyen vatandaşlara uyarılarda da bulundu.  Başkan Çayır, vatandaşlara altın ve döviz yerine arsa ve dairelere yatırım yapmaları çağrısında bulunarak, “Paranızı, birikimlerinizi gayrimenkulle değerlendirin, hiçbir zaman zarar etmeyin” dedi.

“İNSANLARIN KONUT TERCİHİ DEĞİŞTİ”

Sivas´ta son yıllarda yatırım hareketinin değiştiğinin altını çizen Başkan Çayır, “Hisseli tarla  tercihi artık yerini 1+1 evlere bırakıyor.  Üniversiteye yakın bölgelerde 1+1, 2+1 evler var. Yaşam alanları da, insanların konut tercihi de değişti. Aileler küçülmeye başladı. Boşanan aileler ve yalnız yaşayanlar da var. Artık ´dışarıdan geleyim otelde kalmayayım´ diyenler 1+1, ve 2+1 evleri daha çok tercih ediyorlar ve yatırım yapıyorlar” diye konuştu.

“PARAYLA PARA KAZANMA DÖNEMİ BİTTİ”

Sivas ve ilçelerinde emlak piyasasının 2020 yılına kadar durağan süreçten geçtiğine vurgu yapan Başkan Çayır, bu durumu mevduat faizlerinin yüksek olmasına bağladı. Çayır, şu şekilde konuştu: “Şu anda mevduat faizleri düştü. Yani parayla para kazanma dönemi bitti. Dövizin durumu da belli. Gayrimenkul fiyatları Sivas´ta yüzde 25, yüzde 30 düşük. Ocak ve Şubat aylarında ciddi bir hareketlenme görebiliyoruz. Hem sıfır hem de ikinci el konutlarda bu hareketlenmeyi görebiliyoruz. Yani konut ayrımı yok. Aynı dengeyi koruyor. Daha önce sıfır evler daha çok satılıyordu, ikinci el evler pek satılmıyordu. Nedeni de şu idi? Sıfır evlere konut kredilerinin indirim muafiyeti daha fazlaydı. Şimdi artık eşit dengelerde insanlar istedikleri gibi yatırımlarını  yapabiliyorlar.”

YETKİ BELGESİ UYARISI

Gayrimenkul alacakların  yapacakları yatırımın geri dönüşünü iyi hesap etmesi gerektiğini kaydeden Başkan Çayır, “Yatırım yapacak hemşehrilerimiz almayı düşündükleri gayrimenkulün  kira gelirine mutlaka baksın. Arsaya yatırım yapacaklarsa kira geliri olmadığını bilsinler. Bunların hesabını iyi yapmak gerekiyor. Şu anda 1+1 sıfır  dairenin fiyatı 150-180 bin liraları buldu, 3+1 ve 4+1 özellikli yeni yapı konutlar ise 600 bin lira civarında. İkinci el, oturulabilecek bir daire 200 bin lira civarında. Yatırımcı için avantaj. Bu fiyatlar kısa zamanda artacak, çünkü maliyetler çok arttı. Arsalarda ise diyelim ki 8 yıl önce arsa aldınız. Hiç kira geliri elde etmediniz fakat aldığınız arsa kira geliri elde ettiğiniz mülkten daha fazla kâr ediyor. O yüzden bunun tercihini yatırımcıya bırakıyoruz. Yatırımcılarımızı özellikle şu konuda uyarmak istiyorum: SEMDER üyesi kayıtlı emlak danışmanları ile  çalışsınlar. Çünkü Taşınmaz Ticareti Yönetmeliği´ne göre emlakçının Ticaret Bakanlığı´ndan yetki belgesi almış olması gerekiyor. Ona da çok dikkat etmelerini öneriyorum. Yetki belgesiz emlakçılarla çalışmaları halinde dolandırılabilirler. Yetki belgeli de olsa yapılan her işte sözleşme yapılması gerekli” dedi.

Başkan Çayır, “Altın, borsa ve döviz; bunların hepsini toplasanız, uzun vadeye yaydığınızda keşke ‘Arsa ve tarla  alsaydım, keşke daire alsaydım´ dersiniz. Çünkü biz 40 yıldır bu işin içindeyiz. Bunu büyüklerinizden de duyarsınız ‘Buralar eskiden bomboştu, bataklıktı  almadık, keşke alsaydık´ diye yakınırlar. O yüzden gayrimenkule yatırılan para az önce dediğim gibi hiçbir zaman zarar ettirmez. Ev alırken önce  kayıtlı, yetkili bir emlakçı ile çalışılmasını öneriyorum. Emlakçı esnafımız yatırımcılarımıza bütün her şeyi, her türlü altyapıyı sunacaktır. Oturma ruhsatı var mı, tapusu var mı, yapılan bütün işlemlerin hazırlığı var mı, binanın arsaya dönüşümü yapılmış mı, kat mülkiyeti kurulmuş mu? Bunların hepsine bakılması gerekiyor. İmar durumuna bakmamız gerekiyor. Bazen 3+1 almış olduğunuz ev otoparkı kapatmış oluyor. Aslında 2+1 ama 3+1´e çevrilmiş. Yetkili emlakçılarla sözleşme kapsamında  çalışılması yatırımcı için minimum risk demektir” diyerek konuşmasını sonlandırdı. (İrade/Fatih Tabur)

Büyük Sivas Haber


YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.