REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.


ARAYIN 05444331555
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.


ARAYIN 05444331555

Büyük Sivas Haber | Sivas Haberleri | Haberler | Güncel Yerel Haberler


BU ALANA GÜNLÜK 30 TL'DEN SİZDE REKLAM VERİRSENİZ SİZİ DE GÜNLÜK 100.000 KİŞİ GÖRÜR - ARAYIN : 0544 433 15 55

Osman Genç’in Projesi Destek Gördü


Osman Genç’in Projesi Destek Gördü
Reklam Ver 05444331555
15 Ocak 2020 - 11:18

Cumhuriyet Üniversitesi Enerji Bilimi ve Teknolojisi Mühendisliği yüksek lisans öğrencisi Osman Genç tarafından yürütülen proje “TÜBİTAK 1512 Teknogirişim Sermayesi Desteği Programı” kapsamında başarılı projeler arasına girerek 200 bin TL hibe almaya hak kazandı.

Osman Genç Tarafından Yürütülen Proje Hibe Almaya Hak Kazandı

Cumhuriyet Üniversitesi mermer fabrikalarının endüstri 4.0 sürecine geçişini hızlandıracak bir çalışmaya imza attı.

Cumhuriyet Üniversitesi Enerji Bilimi ve Teknolojisi Mühendisliği yüksek lisans öğrencisi Osman Genç tarafından yürütülen, Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Öğr. Üyesi Yunis Torun´un danışmanlığını yaptığı proje “TÜBİTAK 1512 Teknogirişim Sermayesi Desteği Programı” kapsamında başarılı projeler arasına girerek 200 bin TL hibe almaya hak kazandı.

ESTAŞ ve FİMAR Mermer´in de desteklediği projenin hayata geçirilmesi ile mermer fabrikalarında insan gözü ile yapılan kalite ve desen sınıflandırılmasında geleceğin teknolojisi olarak görülen yapay zekâ tabanlı gömülü sistem algoritmaları kullanılma imkânı ortaya çıkacak.  Sistemin sahip olacağı teknoloji ile özellikle mermer fabrikalarının endüstri 4.0 düzeyine geçişini hızlandırmasına katkı sağlayacak. Aynı zamanda mermer plakalarını istiflemede kullanılacak robot sayesinde işçi yükünü azaltarak meslek hastalıklarının önüne geçilmesi hedefleniyor.

Cumhuriyet Üniversitesi Enerji Bilimi ve Teknolojisi Mühendisliği yüksek lisans öğrencisi Osman Genç, projenin mermer sınıflandırılmanda kullanılacak yapay zekâ tabanlı bir sistem olduğunu söyleyerek, “Proje 2019´un son günü TÜBİTAK tarafından 1512 Teknogirişim Sermaye Desteği almaya hak kazandı. Proje temelde piyasada mermer işleme sektöründe bulunan firmaların problemini ortaya koyuyor. Burada firmalar mermeri satarken iki farklı yol izlemektedir.  Mermeri daha fazla kazanç elde edebilmek için işleyip plakalar hâlinde satıyorlar. Bu da beraberinde bazı problemlere sebep oluyor. Bu problemlerden bir tanesi ve en büyüğü mermerin sınıflandırılmasıdır. Yani piyasada bilindiği kadarıyla seleksiyon. Bizim geliştirdiğimiz sistem insan hatalarının önüne yapay zekâ altyapısıyla geçecek. Bu daha önceden üzerine çalışılmış bir projeydi. Bu proje için ROBOLAB bünyesinde daha önceden de çalışmalarımız vardı.  SMARTBİGG´in üniversitemizde yapmış olduğu bilgilendirme toplantısına katıldıktan sonra bu iş fikrine yöneldim. Hasan Kalyoncu Üniversitesi´nde eğitim almaya başladım.  Eğitim sonucunda projemin devamını geliştirerek TÜBİTAK´a sundum.  TÜBİTAK´tan da olumlu cevap aldık. Artık şirketimizi kuracağız ve ürün ortaya koyacağız. Bu ürünün sektördeki açığı gidermesini hedefliyoruz” dedi. (İrade)

Büyük Sivas HaberSivas Belediyesi Çalışmalarından Memnun musunuz?

Sivas Belediyesi Çalışmalarından Memnun musunuz?

  • Evet --> 232
  • Hayır --> 738
  • Karasızım --> 75
  • Fikrim Yok --> 43
Gönder
Sonuçlar

buyuksivas.com "Basın Meslek İlkelerine" Uyar. AA ve İHA Abonesidir. Telefon : 0346 221 00 60 WhatsApp : 0555 898 15 58 - [email protected]