SON DAKİKA

Büyük Sivas Haber | Sivas Haberleri | Haberler | Güncel Yerel Haberler

Öğretmen Adayları Mezuniyetten Sonra da Takip Edilecek

Öğretmen Adayları Mezuniyetten Sonra da Takip Edilecek
Bu haber 19 Ağustos 2017 - 10:23 'de eklendi

Ahi Evran Üniversitesi (AEÜ) Eğitim Fakültesince, kayıt altına alınan Öğretmen Adayları nın mezun olduktan sonra da takip edilebileceği proje hazırlandı.

Öğretmen Adayları

Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Refik Balay, yaptığı yazılı açıklamada, AEÜ’de eğitim kalitesinin artırılması için idari, araştırma-geliştirme ve eğitim-öğretim alanlarında projeler geliştirdiklerini, son aşamasına geldikleri “Yeterliliğe dayalı öğretmen yetiştirme sistemi projesi”nin Bilimsel Araştırma Projeleri Koordinasyon Biriminden geçtiğini, yazılımlar oluşturulmaya başlandığını aktardı.

Eylül ayından itibaren proje kapsamında öğretim üyesi ve görevlilerinin eğitimine başlanacağını belirten Balay, şöyle devam etti:

“Bu proje ile öğrencilerimizin fakültemize hangi şartlarda geldiğini denetleyebileceğiz. Öğrencimiz fakültemize başladıktan sonra onların bütün eğitim-öğretim dönemini kaliteli bir hale getirmek için sınavlar hazırlayacağız ve sınavlarda sorulacak soruların kalitesi de dahil olmak üzere hepsini yönetim ve denetim altına alacağız.”

Bu süreç sonunda öğrencilerin mezun olduktan sonraki durumlarını da kayıt altına alacaklarına işaret eden Balay, şu değerlendirmeyi yaptı:

“İyi öğretmenliği güvence altına alacak sistemi benimsemeye çalışıyoruz. Türkiye’de şu an böyle bir çalışma yapan hiçbir üniversite yok. Ahi Evran Üniversitesi olarak bunu yapan tek üniversiteyiz. Bu proje ile diğer üniversitelere öncü olacağız. Bu proje, bizim Osmanlı’dan beri devam eden eğitimdeki kayıt dışılığımızı ortadan kaldıracak. Kayıt dışılık mezun ettiğimiz öğrencimizin ne yaptığını, ne durumda olduğunu bilmiyoruz demek. Bu proje ile bu kayıt dışı eğitimimize son vereceğiz. Bu projede pilot olarak sınıf öğretmenliği bölümünü seçtik ama bu sistemi hayata geçirdikten sonra diğer bölümlerimizde de uygulayacağız. Bununla da sınırlı kalmayacak, Ahi Evran Üniversitesinin diğer fakültelerinde de bu sistem uygulanacak.”

Balay, projenin AEÜ Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya tarafından Yükseköğretim Kuruluna da sunulduğuna değinerek şunları kaydetti:

“Çalışmalar tamamlandığında YÖK bu projeyi öğrenci yetiştirme sistemi olarak Türkiye’deki tüm eğitim fakültelerine gönderecek ve bu projenin uygulanmasını isteyecek. Amacımız, hedefimiz çok yüksek. Türkiye’nin tümünü içine alacak ve Türkiye’yi etkileyecek bir sistemi oluşturmak için çabalıyoruz. İyi bir noktaya geldik. Eylül ayında eğitimlere başlayacağız. Bundan sonra süreç artık klasik sistemden yeni sisteme göre işleyecek.” (AA)


POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA