Büyük Sivas Haber | Sivas Haberleri | Haberler | Güncel Yerel Haberler

“Eğitim Öğretimdeki Başarısızlık”

“Eğitim Öğretimdeki Başarısızlık”
Orhan Arslan
Orhan Arslan( orhanarslan@buyuksivas.com )
1347
07 Temmuz 2019 - 14:12

Orhan Arslan’ın “Eğitim Öğretimdeki Başarısızlık” isimli köşe yazısı;

“Eğitim Öğretimdeki Başarısızlık”

Şehrimizin LGS sonuçlarında aldığı başarı; yürekleri sızlattı. Özellikle benim gibi, bir eğitimci olan insan için; hayal kırıklığı oldu. Kahroldum…

Gündemi yakından takip etmeye çalışan bir durumumuz var. Bundan aylar öncesinde, Sivas´a yapılan yatırımları değerlendiren bir dostumuz; Sivas´a eğitim açısından; çok önemli yatırımlar yapıldığından söz ediyordu. HATTA BAZI ALANLARDA AZ YATIRIM YAPILMASININ NEDENİNİN, Eğitime yapılan yüklü yatırımlardan kaynaklandığını, ifade ediyordu. Herhalde bu söz konusu olan şeyler; fiziki yatırımlar idi. Eğitim ve Öğretimin içeriği ile ilgili, Öğretmen başarısının içeriği ile ilgili yatırımlar; göz ardı edilmiştir. Bu sonuçtan, bu değerlendirme çıkıyor.

Eğer, insana yapılan bir yatırım olsa idi; bu durum böyle olmazdı. Sonuç ortada. Kimi Doğu şehirlerinden bile; başarı sıralamasında; gerideyiz…

Öğretmen dostlarımız, bu sonuçlardan sonra; umarım bir öz eleştiri yapacaklardır. Yapmaları gerekir. Asıl görevlerini hatırlamaları lazım. Öğretmen önceliğini, kendi mesleğinde; geliştirmeye, bilgi dağarcığını yükseltmeye, kendi alanındaki becerisini artırmaya; odaklanmalıdır.

Bu saydığım uğraşların ötesindeki çabalar; öğretmenliğini geliştirmez. Belki uğraş verdiği alanlarda; derece kat edebilir. Ancak, asıl ekmeğini kazandığı mesleğinde; gerileme yaşayacaktır.

Genel olarak;

Eğitimin ve öğretimin, süresi kadar içeriği de önemlidir. Eğer fiziki yapısını ne kadar iyi ayarlarsanız ayarlayın, içeriğinde hedeflediğiniz şeyleri tutturamazsanız; bütün çabalarınız boşa çıkacaktır. O nedenle okullarda okutulan müfredat programlarının çok iyi ayarlanması gerekir. Bir altın işçiliği kadar, hassas, dikkatli olunmalıdır. Muhatabınız geleceğinizi emanet edeceğiniz gençler olduğuna göre; bu hassasiyet az bile gelebilir.

Evet, şehrimizde fiziki alt yapı yeteri kadar yapılmıştır. Ancak, eğitim ve öğretimin içeriği ve öğretmen kardeşlerimizin çabası; anlaşılan yeteri kadar ortaya çıkmamıştır. Bu alanda,  Öğrenci ile; yüz-yüze öğretim, bire-bir yaklaşım, meselesi öne çıkarılmalıdır.

Birinci önceliği genç nesilleri hayata hazırlamak olmalıdır. Bu amaçla bir öğrencinin yetişmesinde, öğretim açısından verilen dersler kadar; çocuğun çevreye uyumu, hayatı tanıması, toplumunu oluşturan değer yargılarını iyi tanıması, Vatan ve Millet sevgisini yüreğinde duyması, bu anlamda tecrübe kazanması önemlidir. Devlet bilincini geliştirerek ona bağlı olan Maddi ve Manevi değerleri öğrenerek, onların bir Milletin yetişmesinde, oluşmasında, ayakta durmasında, ne kadar öneme haiz olduklarının farkında olarak yetişmesi gerekir.

Yapılan eğitim çerçevesinde genel hatları ile sosyolojik açıdan da; bir Milleti meydana getiren tüm unsurların öğretim çağındaki gençlere aynı dozda verilmesi gerekmektedir. O zaman burada öğreticilerin önemi ortaya çıkmaktadır. Demek ki; gençleri ve çocukları yetiştirecek olan öğreticileri de; iyi ve nitelikli bir süreçten geçirerek hazırlamamız lazımdır. İkisi birbirinden ayrılmayan et ve tırnak gibidir. Çünkü yetişmekte olan tüm nesiller; o dönemlerde en çok öğreticilerini örnek alırlar. Bu ilişkiler o kadar ileri gider ki; kimi öğrenciler çok aşırı derecede bağlanır, kimileri ailesinden daha yakın olarak görür. Kimileri çeşitli nedenlerden dolayı onlardan nefret eder. Kimileri ise; hayatı onların bakış açılarında, yaşama biçimlerinde, görerek algılamaya çalışır. Bu nedenle öğreticinin önemi büyüktür. Aynı zamanda örnek alınan kişidir.

Böyle bir anlayışla yetişen genç; sorumluluğunu bilir. Omuzlarına nasıl bir yük yüklediğinin farkında olur. Onun ağırlığını hissetmeye başladığı andan itibaren; kendini ve çevresini kontrol etmeye başlar…

Üzülerek ifade edelim, bu gün gençlerimizin çoğu; bu ağırlığı hissedemedikleri için, sorumluluğunu yeteri kadar algılayamadıkları için; tamamen kontrolsüz, bir hayat yaşama hevesindedirler. Rüzgârın önündeki yaprak gibi; yalpalamaktadırlar. İşte, baskın Batı kültürünün etkisi ile bu savrulmaya karşı; mukavemet gösterme bilinci azalmaktadır.

Olaya böyle baktığımız zaman eğitim süreci kadar içeriğinin de ne kadar önemli olduğu ortaya çıkmaktadır. Bu kaçınılmaz zorunluluk bizim yetişmekte olan nesillerimize vereceğimiz emeğin daha fazla olmasını gerektirmektedir. Gelecek onlarla şekillenecektir. Unutmayalım ağaç yaş iken eğilir. Sonradan eğmeye kalkarsanız, kırarsınız…

Bugünlerde açıklanacak olan ÖSYM sonuçlarına göre; Umarım şehrimizin başarısı daha yukarılara çıkar.  YKS sonuçları 18 Temmuz 2019 Perşembe günü açıklanacak. YKS sonuçları 18 Temmuz´da açıklanacak. Sonuçların ardından YKS tercihleri 23-29 Temmuz 2019 tarihleri arasında alınacak.

Sınav sonuçlarının açıklanmasından sonra; Bu sene istediğini elde edemeyen gençlerimizin de istedikleri eğitim kurumlarını kazanmalarını candan diliyorum. Hepsine yürekten başarılar diliyorum. Ülkenin her alanı sizden ecdadınıza yakışacak hizmetler beklemektedir.

Yolunuz açık olsun…  Başarılarınız daim olsun…


Sivas Belediyesi Çalışmalarından Memnun musunuz?

Sivas Belediyesi Çalışmalarından Memnun musunuz?

  • Evet --> 109
  • Hayır --> 392
  • Karasızım --> 34
  • Fikrim Yok --> 23
Gönder
Sonuçlar

buyuksivas.com "Basın Meslek İlkelerine" Uyar. AA ve İHA Abonesidir. Telefon : 0346 221 00 60 WhatsApp : 0555 898 15 58 - buyuksivashaber@gmail.com