DOLAR 27,1642 % 0.15
EURO 28,9429 % 0.1
STERLIN 33,2605 % -0.27
FRANG 29,9531 % -0.06
ALTIN 1.681,12 % 0,39
BITCOIN 725.514 0.005

ORAN Yönetim Kurulu Toplantısı Yapıldı

Yayınlanma Tarihi : Google News
ORAN Yönetim Kurulu Toplantısı Yapıldı
blank
blank

Orta Anadolu Kalkınma Ajansı (ORAN) 2020 Yılı Nisan-Mayıs Ayları Olağan Yönetim Kurulu Toplantısı, Video Konferans Sistemi (VKS) üzerinden gerçekleştirildi.

ORAN Nisan-Mayıs Toplantısı Video Konferans Sistemi üzerinden gerçekleştirildi

ORAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Sivas Valisi Salih Ayhan’ın başkanlık ettiği toplantıya; Kayseri Valisi Şehmus Günaydın, Yozgat Valisi Kadir Çakır, Sivas Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, Sivas İl Genel Meclisi Başkanı Hakan Akkaş, Yozgat İl Genel Meclisi Başkanı İskender Nazlı, Sivas Ticaret Odası Başkanı Mustafa Eken, Kayseri Ticaret Odası Başkanı Ömer Gülsoy, Yozgat TSO Başkanı Sinan Çelik ve ORAN Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Ahmet Emin Kilci ile diğer yetkililer katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren ORAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Sivas Valisi Salih Ayhan, ORAN Kalkınma Ajansı’nın bu ayki olağan toplantısını Kovid-19 nedeniyle Video Konferans Sistemi üzerinden yapıldığını söyledi.

– “Yozgat’ta Termal Sular Etkin ve Verimli Kullanılacak”

Ajansın güdümlü proje olarak yaptığı çalışmaların meyvelerini vermeye devam ettiğini ifade eden Vali Ayhan, “Bugün Yozgat İl Özel İdaresinin başvuru sahibi olduğu ‘Sarıkaya ve Sorgun Jeotermal Su Toplama Merkezi’ projesinin başvurusu yönetim kurulumuzda görüşülecek olup en kısa zamanda proje sözleşmeleri imzalanıp uygulamaya başlanılacaktır. Bu proje ile önemli jeotermal kaynaklara sahip iki ilçe olan Sorgun ve Sarıkaya’da, termal suyun etkin ve verimli kullanılması amacıyla bir merkez kurulacak olup bu merkezde modern izleme ve takip sistemleri ve dağıtım sistemleri mevcut olacaktır. Toplam bütçesi 3,6 milyon olan projenin yüzde 75’i ORAN tarafından karşılanacaktır.” dedi.

Ajans, Tozanlı Vadisinde Organik Bal Üretimini Destekleyecek

Sivas’ın Hafik ilçesi Tozanlı Vadisi’nde İl Tarım ve Orman Müdürlüğünün başlatmış olduğu organik bal üretim sürecine ORAN’ın destek olacağını aktaran Vali Ayhan “Bu projeye benzer bir şekilde Sivas ilimizde de Sıcak Çermik bölgesinde su toplama ve dağıtım merkezi kurulumu için ORAN desteği ile fizibilite çalışmaları tamamlanmış olup önümüzdeki günlerde proje başvurusunun Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü’ne iletilmesi planlanmaktadır. Bugün yine görüşeceğimiz konular arasında Sivas Hafik ilçesi Tozanlı Vadisi’nde İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüzün başlatmış olduğu organik bal üretim sürecine Ajansın katkısının görüşülmesi de yer almaktadır. ORAN olarak amacımız organik bal üretiminde alınması gereken organik sertifikasyon bedellerinin karşılanması ve organik niteliğinin bilimsel olarak kanıtlanarak pazarlamada çiftçimizin elinin kuvvetlenmesinin sağlanmasıdır.” ifadelerini kullandı.

– “SOGEP, 87 Başvuru Aldı”

2020 yılı Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı (SOGEP) ön başvuru sürecinin tamamlandığını ve bölgeden 87 başvurunun alındığını belirten Vali Ayhan şöyle konuştu:

“Ajansımız tarafından tamamlanmış olup Bölgemizden sosyal içerikli 87 başvuru alınmıştır.  Başvurular ajansımız tarafından değerlendirilip önceliklere uygun olan yeterli sayıda proje Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğüne iletilecektir. Son olarak Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü koordinasyonunda tüm kalkınma Ajanslarının 10 yıldır ürettiği fizibilite, araştırma, etüt ve inceleme tüm çalışmaların yer aldığı online bir kaynak sitesi açılmıştır. www.kalkinmakutuphanesi.gov.tr web sitesinden araştırmacıların, ilgili kişilerin faydalanmasını,   Ajansımızın çalışmalarının Bölge illerimiz ve ülkemiz adına hayırlı olmasını temenni ederim.”

Büyük Sivas Haber

blank
blank

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.