REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.


ARAYIN 05444331555

Büyük Sivas Haber | Sivas Haberleri | Haberler | Güncel Yerel Haberler

BU ALANA GÜNLÜK 50 TL'DEN SİZDE REKLAM VERİRSENİZ SİZİ DE GÜNLÜK 100.000 KİŞİ GÖRÜR - ARAYIN : 0544 433 15 55

“Neden Kilo Veremiyoruz”


“Neden Kilo Veremiyoruz”
Keziban Yıldırım
Keziban Yıldırım( kezibanyildirim@buyuksivas.com )
Reklam Ver 05444331555
02 Aralık 2019 - 18:13

Keziban Yıldırım’ın “Neden Kilo Veremiyoruz” isimli köşe yazısı;

“Neden Kilo Veremiyoruz”

Kilo vermeme nedeniniz hastalığınızdan ya da hormonlarınızdan dolayı olabilir. Bunu anlayabilmek için ilk olarak bir doktora kan tahlillerinizi vererek başlayabilirsiniz.

Kilo vermeme sebebiniz ise hastalıklar değilse cevaplamanızı istediğim sorular olacak.

Yeterli fiziksel aktivite yapıyor musunuz?

Havalar soğudu belki de bu durum sizin evde daha fazla vakit geçirmenize sebep olabilir. Ama evde de aktif olabilir ve tempolu bir şekilde evin içinde yürüyüş yapabilirsiniz. Kendi koşullarınızı avantaja çevirebilirsiniz.

Yeterli ve kaliteli uyku alıyor musunuz?

Yeterli uyku uyumak kadar bu uykunun kaliteli olması da önemlidir. Bugün yetersiz uyuyan ya da fazla uyuyan kişiler uyandıkların da ne yediklerine dikkat edemiyorlar ve daha fazla yeme eğiliminde bulunuyorlar.

Yediklerinize dikkat ediyor musunuz?

Arkadaşlarınızla buluştuğunuz da ya da bir kahve içmeye dahi gittiğinizde tercihiniz boş kalorili besinlerden yana mı oluyor?  Yediğiniz yemeği kaşıkla sayıyor musunuz? Miktarlara ve porsiyona dikkat ediyor musunuz?

Diyetteyim diye dışarıdaki toplantılarınıza gittiğinizde bir şey yemeyin anlamına gelmiyor, aksine yemeğinizi yiyin ama porsiyonlarınıza dikkat edin demek istiyorum.

Bugün diyette olan danışanıma lahmacun bile planlıyorum.

Şekersiz bir hayat düşünebiliyor musunuz?

Bugün işlenmiş gıdalar ya da şekerli gıdalar eklenti şeker içeren gıdalar beslenmeniz için önemli bir yer de duruyorsa, yanlış ve sağlıksız beslendiğinizin farkında olmanızı isterim.

Bugün serbest şekeri vücudumuz direkt karaciğere gönderiyor, yağa çevriliyor. Bu yağı da vücut özellikle göbek çevresinde ya da kol etrafında depoluyor. Aslında vücudunuz bu depolamaları yaparken size kırmızı alarm veriyor.

Tercihlerinizi doğal şeker kaynaklarına çevirin. Tatlı isteğinizi yaş ve kuru meyvelerle, şekersiz tatlılarla durdurabilirsiniz. Tatlı krizleriniz varsa önceki yazımı okumanızı tavsiye ederim.

Yemekteyken odağınız yemek tabağınız mı ?

Yemek porsiyonlarınız kadar yemek masasında dikkatinizi dağıtan öğelerin bulunması da kilo almanıza sebep olabilir. Örneğin televizyonla tabletle ya da telefonla uğraşarak yemek yiyorsanız ne yediğinizi pek de farkında olmuyorsunuz !!

Bu durumda ne kadar yediğinize odaklanamıyorsunuz. Olması gerekenden fazla tüketme olasılığınız artıyor. Yemeğe odaklanmanızı ve dikkatinizi dağıtan teknolojik aletleri masada bulundurmamanızı yavaş yemenizi ve yemeği iyice çiğnemenizi ve lezzetini almanızı tavsiye ediyorum.

Doygunluk hissetmeye başladığınızda yemeyi sonlandırın.

Sağlıkla kalın…


buyuksivas.com "Basın Meslek İlkelerine" Uyar. AA ve İHA Abonesidir. Telefon : 0346 221 00 60 WhatsApp : 0555 898 15 58 - buyuksivashaber@gmail.com