REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.


ARAYIN 05444331555

Büyük Sivas Haber | Sivas Haberleri | Haberler | Güncel Yerel Haberler

BU ALANA GÜNLÜK 50 TL'DEN SİZDE REKLAM VERİRSENİZ SİZİ DE GÜNLÜK 100.000 KİŞİ GÖRÜR - ARAYIN : 0544 433 15 55

“Muhtarlar ve Diğerleri”


“Muhtarlar ve Diğerleri”
Tacettin Kepenek
Tacettin Kepenek( tacettinkepenek@buyuksivas.com )
Reklam Ver 05444331555
14 Nisan 2019 - 14:26

Tacettin Kepenek’in “Muhtarlar ve Diğerleri” isimli köşe yazısı;

“Muhtarlar ve Diğerleri”

MUHTARLAR

2019 Yerel yönetim seçimleri, geçtiğimiz hafta sonu gerçekleşti ve seçimlerde en büyük çekişme ve aksiyon muhtarlık seçimlerinde oldu. Kim derdi ki, gün gelecek millet muhtar olmak için kıran kırana mücadele edecek ve hatta birbirini öldürecek. Nereden, nereye? Belki de her şey, yıllar önce Sayın Recep Tayyip Erdoğan´a”artık sen muhtar bile olamazsın” denmesiyle başladı.

Recep Tayyip Erdoğan´a çok görülen muhtarlık müessesi, kendisinin cumhurbaşkanı olmasından sonra tartışmasızbüyük kazanımlar elde etti. Bu seçimlerde ise her mahalle veya köyde en az 5-6 aday ortaya çıktı. Bazı köy seçimlerinde meydan muharebeleriizlendiği gibi 60-70 seçmenlik bir köyde bir adayın 150 bin lira dağıttığını duymuşluğum bile var. Hayretler içinde kalmamak mümkün değil.

Muhtarların bu ülkeye maliyeti yıllık en az 1 milyar 600 milyon lira (Eski hesapla 1,6 katrilyon lira), beş yılda 8 milyar lira (8 katrilyon). Peki, iyi güzel de bunun karşılığında muhtarlarne iş yapar, ne üretir veya ne değerde bir hizmetortaya koyar?

Devletimiz varolsun,  var olsunda bu kadar üretimsiz ve geri dönüşsüz savurganlığa meydan verilmese daha iyi olmaz mı? Bu kaynaklar ile hayata yeni atılacak ve üretici olabilecek en az 40-50 bin gence iş verilse daha iyi olmaz mı? Bu seçimlerde gördük ki muhtarlık meselesinin öncesi ve sonrası toplumsal bir soruna dönüştü, dönüşüyor.Gerçekte bir karşılığı ve fonksiyonu olmayan bir konum için yeni çarpışma ve kutuplaşma alanları yaratmak ne kadar doğru bilemiyorum. Kanaatimce köyler hariç,  muhtarlık müessesesi bu devirde artık gereksizdir ve kaldırılmalıdır.

VE DİĞERLERİ

BBP genel başkanı seçime on gün kala akşam Sivas´a gelir, partide toplantılar yapılır, gece karşıda ki otelde kalır ve sabah Ankara´ya yola çıkar. Doğan bey kazanacağına o kadar emindir ki, genel başkanının seçim çalışması yapmasını bile istemez. Seçime bir hafta kala Doğan beyin TV programlarında ki vücut dilini yakından takip ettim.Üslubu seçimi kazanmış bir kişinin özgüvenini sergiliyordu. Bu aşırı inanmışlığından dolayı bu seçimin asıl kaybedeni SayınDoğan Ürgüp´tür.

Ak parti ve Hilmi Bey seçimi kazanmış olsa da bence Ak partide kaybedendir,  oy oranı %58 den  %46´ya düşmüştür. Ak parti Zara da seçimi kaybetti ve dolayısıyla Zara´lı milletvekilimiz Habip Soluk da kaybetti. Gürün de ise eski emniyet genel müdür yardımcısının zoraki adaylığı tutmadı. Ak parti Gürün dekazanamadı ve dolayısıyla Gürünlü eski bakanımız ve milletvekilimiz İsmet Yılmaz da kaybetti. Ben buradan şu sonucu çıkarıyorum.Demek ki,  Ankara bürokrasi ve siyasetinin kıdemlilerinden olan iki milletvekilimizin de, adam ve aday seçiminde zafiyetleri var.

Bence kazanan şimdilik Sivas´tır. En azından BBP ve Doğan Ürgüp tercihine düşmekten kurtulmuştur. Sivas´ın büyümesi ve gelişmesi için umutlar tazelenmiştir, gerisini zaman gösterecek.

Seçimden sonra şimdi en önemli aşamaya geçilmiştir. Belediyeyi yönetecek ekibin ve kadronun kurulması. Sayın Başkanın ne yapıp yapamayacağı, üç aşağı beş yukarı kuracağı kadrodan belli olur.

Tacettin Kepenek / Sivas Postası


buyuksivas.com "Basın Meslek İlkelerine" Uyar. AA ve İHA Abonesidir. Telefon : 0346 221 00 60 WhatsApp : 0555 898 15 58 - buyuksivashaber@gmail.com