SON DAKİKA

Büyük Sivas Haber | Sivas Haberleri | Haberler | Güncel Yerel Haberler

Bakanlık, Sivas il Milli Eğitim Müdürlüğüne Müfettiş Gönderdi

Bakanlık, Sivas il Milli Eğitim Müdürlüğüne Müfettiş Gönderdi
Bu haber 05 Ocak 2018 - 16:43 'de eklendi

İl Milli Eğitim Müdürü Mustafa Altınsoy hakkında ortaya atılan iddialar üzerine Milli Eğitim Bakanlığı´ndan gelen 2 müfettiş konuyu soruşturmaya başladı.

Bakanlık, Sivas il Milli Eğitim Müdürlüğüne Müfettiş Gönderdi

AK Parti Sivas İl Genel Meclis Üyesi Bayram Sevim’in geçtiğimiz ay yaptığı basın toplantısı sonrası, Müfettişlerin Milli Eğitim´de bir çok konuyu incelediği öğrenildi

Sevim, Milli Eğitim´de Sivaslı Müdür Yardımcılarının hak etmedikleri halde görevden alındıklarını söylemişti.

İddaaların ardından Milli Eğitim´de bu konuyla birlikte çeşitli iddiaları soruşturmak için 2 Bakanlık Müfettişi Sivas’a geldi.

Milli Eğitim Bakanlığı, meclis üyesi, bazı sendikalar ile bir çok eğitimcinin ortaya attığı iddiaları soruşturmak için Sivas’a 2 müfettiş görevlendirdi.

İl Milli Eğitim Müdürü Mustafa Altınsoy´un yaptığı bazı uygulamaları onaylamadığı için İl Milli Eğitim Müdür Yardımcılarının keyfi olarak görevden alındığı, mobbing ve çeşitli iddiaların ortaya atıldığı İl Milli Eğitim Müdürlüğü´ne gelen müfettişler, önceki günden itibaren soruşturmaya başladı.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından görevlendirilen 2 müfettişin derinlemesine bir soruşturma yürüttüğü öğrenildi.

Çiftlik Soruşturması Devam Ediyor!

Sivas’ta bir çok alanda yapılan çalışmalarda sık sık gördüğümüz, adeta bir siyasetçi gibi açılış ve programlarda boy gösteren İl Milli Eğitim Müdürü Mustafa Altınsoy ‘un da aralarında bulunduğu Müdür, Müdür Yardımcısı ve çok sayıda isme 2016 yılı başlarında Manisa’da “haksız kazançla” alakalı soruşturma açılmıştı.

Açılan bu soruşturmayı Manisa Manşet Gazetesi “Çiftlik Soruşturması Sivas’a uzandı” başlığıyla okuyucularına duyurmuştu.

Soruşturmanın gerekçesi olarak, Altınsoy’un Manisa Milli Eğitim Müdürü iken Yunus Emre Halk Eğitim Merkezi’nde yaşandığı iddia edilen yolsuzluk olayları gösterilmişti.

Milli Eğitim Bakanlığı, Manisa’da faaliyet gösteren yerel bir gazetenin yolsuzluk haberinin ardından harekete geçmiş, Manisa’da yayınlanan haberden sonra Yunus Emre Halk Eğitim Merkezi’nde yetkililerin haksız kazanç sağladıkları iddia edilmişti.

Haksız kazancında kursiyerlerden “belge parası” toplandığı, aslında açılmayan kursların açılmış gibi gösterilerek müdür ve müdür yardımcılarının bu kurslar üzerinden haksız kazanç sağladığı da haber içerisine iddaa edilmişti.

Kurslar neticesinde hesaplanan paraların Mustafa Altınsoy’unda aralarında bulunduğu kişilerin hesaplarına yatırıldığı iddia edilirken, dekontların müfettişlerle paylaşıldığı belirtiliyor.

Bu iddaalar üzerine Milli Eğitim Bakanlığı Manisa’ya 2 müfettiş gönderdi ve 40 gün boyunca gerekli incelemeleri yapan müfettişler soruşturmanın kapsamını genişleterek dönemin Milli Eğitim Müdürü Mustafa Altınsoy’u da soruşturmaya dahil ederek dinlemişti.

İddialara göre bakanlık müfettişlerinin konunun tahmin edilenden daha büyük olduğunu görmesi ve siyasi otoritelerin “sonuna kadar gidin” talimatı üzerine soruşturma geriye dönük yıllara yayılmıştı.

Bakanlık adına 40 gün boyunca incelemelerde bulunan 2 bakanlık müfettişi 20 dosya ile Manisa’dan ayrılmış, Sivas Milli Eğitim Müdürü Mustafa Altınsoy’un ifadesinin ardından müfettişler raporu bakanlığa sunmuş ve soruşturma yaşanan yolsuzluk iddiaları üzerine başlatılmıştı.

Mustafa Altınsoy’a Açılan Soruşturma Neticelenmek Üzere

Daha sonra ilimiz Sivas’ta yayın yapan yerel bir gazetelerimize soruşturmayla ilgili sorulan soruya Altınsoy, “Önceki görev yerim olan Manisa’da yaşanan bir olay nedeniyle bakanlık müfettişleri benden bilgi aldı” ifadesini kullanmıştı.

Kamuoyu bahsi geçen haberde ki soruşturmanın akıbetini halen merak ediyor. Soruşturmanın bu günlerde sonuçlanması bekleniyor.
Soruşturma da ismi geçen kişilere ve Altınsoy’a ceza verilip verilmeyeceği önümüzde ki günlerde netleşecek.

Kaynak : http://www.manisamanset.gen.tr/20860-HABER-ciftlik–sorusturmasi–sivasa-uzand , http://bizimsivas.com.tr/haber/altinsoya-sok-sorusturma-6144.html

FACEBOOK HESABINLA YORUM YAP! ("Facebook'ta da paylaş" ı İşaretlemeyi Unutma! Yazılan yorumlardan yazarları sorumludur!)
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER