Büyük Sivas Haber | Sivas Haberleri | Haberler | Güncel Yerel Haberler
BU ALANA GÜNLÜK 30 TL'DEN SİZDE REKLAM VERİRSENİZ SİZİ DE GÜNLÜK 100.000 KİŞİ GÖRÜR - ARAYIN : 0544 433 15 55

Cumhuriyet Üniversitesinde “MiniaSivas Açık Hava Müzesi” Kuruluyor


Cumhuriyet Üniversitesinde “MiniaSivas Açık Hava Müzesi” Kuruluyor
1106
08 Kasım 2019 - 14:31

Sivas’ta Cumhuriyet Üniversitesi (CÜ) tarafından Selçuklu, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemine ait tarihi eserlerin sergileneceği “MiniaSivas Açık Hava Müzesi” kurulmasına yönelik çalışmalarda sona yaklaşıldı.

Cumhuriyet Üniversitesinde “MiniaSivas Açık Hava Müzesi” Kuruluyor

Üniversiteden yapılan açıklamaya göre, CÜ Rektörü Prof. Dr. Alim Yıldız, üniversite kampüsünde yapımı tamamlanan göletin bulunduğu alanda kurulacak MiniaSivas Açık Hava Müzesi’ni gezerek yetkililerden bilgi aldı.

Yıldız, geçmişten bugüne kültür ve medeniyet birikimini yansıtan mimari eserlerin minyatürlerini bir araya getiren MiniaSivas’ta sergilenen eserler arasında Gökmedrese, Valilik Binası, Kongre Binası Atatürk Kongre Müzesi, Kale Camisi, Buruciye Medresesi, Şifaiye Medresesi ve Çifte Minareli Medrese gibi eserlerin yer aldığını belirtti.

Müzenin gölet etrafında geçici olarak oluşturulduğunu aktaran Yıldız, “Nasip olursa gelecek yıl özel bir şey düşünüyoruz. Eski Sivas haritası içerisinde Sivas surlarını da yaparak surların içerisinde olan eserleri oraya koyacağız. Surların dışında olan tarihi eserleri de koyacağız. Kızılırmak’ı ve Sivas’ın içerisinden geçen ırmakları da orada göstereceğiz. Böylece Sivas’ta bir açık hava müzesi meydana gelmiş olacak.” ifadelerini kullandı.

Çalışmanın Sivas’a değer kazandıracağına dikkati çeken Yıldız, “Şu an 6 eser var ama diğer eserlerin yapımı da devam ediyor. Bu eserler yapıldığı zaman 20 civarında eserimizi biz burada sergilemiş olacağız.” açıklamasında bulundu. (AA)

Büyük Sivas Haber

Sivas Belediyesi Çalışmalarından Memnun musunuz?

Sivas Belediyesi Çalışmalarından Memnun musunuz?

  • Evet --> 143
  • Hayır --> 465
  • Karasızım --> 39
  • Fikrim Yok --> 27
Gönder
Sonuçlar

buyuksivas.com "Basın Meslek İlkelerine" Uyar. AA ve İHA Abonesidir. Telefon : 0346 221 00 60 WhatsApp : 0555 898 15 58 - [email protected]