Büyük Sivas Haber | Sivas Haberleri | Haberler | Güncel Yerel Haberler
BU ALANA GÜNLÜK 30 TL'DEN SİZDE REKLAM VERİRSENİZ SİZİ DE GÜNLÜK 100.000 KİŞİ GÖRÜR - ARAYIN : 0544 433 15 55

Bugün Fidan Yarın Nefes

Bugün Fidan Yarın Nefes
1106
12 Kasım 2019 - 12:18

Milli Ağaçlandırma Günü “11 Milyon Ağaç; Bugün Fidan, Yarın Nefes” kampanyası kapsamında 81 ilde 11 milyon fidan toprakla buluştu.

Milli Ağaçlandırma Günü’nde 81 İlde 11 Milyon Fidan Toprakla Buluştu

İlimizde; Çamlıbel ve Yıldızeli arasında bulunan Ilıca Köyü ağaçlandırma sahasında gerçekleştirilen fidan dikim etkinliğine katılan Vali Salih Ayhan, “Geleceğe bırakabilecek en güzel miras budur” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan önderliğinde, Tarım Orman Bakanlığı koordinesinde ülke genelinde dün saat 11.11´de başlayıp 3 saat süren “11 Milyon Ağaç; Bugün Fidan, Yarın Nefes” kampanyası kapsamında 11 milyon fidan toprakla buluştu.

Seferberlik kapsamında ilimizde ise 49 dikim lokasyonunda 511 bin 279 fidan toprakla buluştu. 16 bin kişinin katıldığı fidan dikim etkinliğine il protokolü de yoğun ilgi gösterdi.

Tokat Çamlıbel ve Yıldızeli arasında bulunan Ilıca Köyü ağaçlandırma sahasında gerçekleştirilen fidan dikim etkinliğine Vali Salih Ayhan, AK Parti Sivas Milletvekilleri İsmet Yılmaz ve Habib Soluk, Belediye Başkanı Hilmi Bilgin´in yanı sıra çok sayıda il protokolü, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Fidan dikim programından önce konuşan Vali Salih Ayhan, “Cumhurbaşkanımızın himayelerinde, Tarım ve Orman Bakanlığımızın destekleriyle, halkımızın katılımıyla güzel bir program icra ediyoruz. Bugün 81 ilimizde, 2 bin 23 noktada 3 saat içerisinde 11 milyon fidan toprakla buluşturulacak. Sivas´ta da 49 noktada 511 bin 279 adet fidanı dikeceğiz. Geleceğe bırakabilecek en güzel miras budur. Bu yıl 4,5 milyon fidanın dikimi gerçekleştirildi. Çevre bilincinin oluşması açısından her kurumumuzun, her vatandaşımızın bu projeye destek vermesi gerekmektedir. Bu bilinç ve kültür yaygınlaştıkça, bu coğrafya daha renkli olacaktır” diye konuştu.

Tüm Türkiye ile eş zamanlı olarak saat 11.11´de ellerinde kürekleri ile çok sayıda vatandaş, geleceğe nefes olacak fidanları coşkulu bir şekilde toprakla buluşturdu. Özenle etrafı düzenlenen fidanlara can suyu veren çocukların mutluluğu ise görülmeye değerdi.

Öte yandan proje kapsamında Cumhuriyet Üniversitesi yerleşkesinin 5 noktasında 5 bin 500 fidan dikimi gerçekleştirildi.

Etkinliğe Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ünal Kılıç, Genel Sekreter Prof. Dr. Hakan Yekbaş, dekanlar, müdürler, akademisyenler, idari personel ve öğrenciler katıldı.

Rektörlük binası alt tarafında gerçekleştirilen fidan dikimine; Rektörlük, Enstitüler, Diş Hekimliği Fakültesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi, Veteriner Fakültesi, Teknoloji Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Tıp Fakültesi, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu ve Daire Başkanlıkları, 4 Eylül Kültür Merkezi girişinin karşısındaki fidan dikimine; Mühendislik Fakültesi, Mimarlık ve Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi, Sivas Meslek Yüksekokulu, Cumhuriyet Meslek Yüksekokulu, İlahiyat Fakültesi, Ethem Sarılar Camisi ve Tenis Kortları bölgesi fidan dikimine; Edebiyat Fakültesi ve Fen Fakültesi, Cumhuriyet İlkokulu yanı fidan dikime; Turizm Fakültesi, Spor Bilimleri Fakültesi, Yabancı Diller Yüksekokulu, Eğitim ve İletişim Fakültesinin güney kısmındaki fidan dikimine Eğitim Fakültesi, İletişim Fakültesi ve Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı katıldı.

“DAHA YEŞİL OLACAK”

Basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ünal Kılıç, “Öğrencilerimizi, personelimizi teşvik ederek büyük bir organizasyonla biz de yerleşkemizi daha yeşil, daha yaşanılabilir hale getirmek için böyle bir kampanyada yer aldık. Bugün an itibariyle 5 bin 500 fidan dikimini gerçekleştiriyoruz. Yani 1 saat içerisinde Orman Müdürlüğü´nden temin ettiğimiz fidanları toprakla buluşturacağız. Zaten yerleşkemiz yeşildi, bundan sonra çok daha yeşil olacak. Bu kampanyada ağaç dikiminden tutun da çukurların kazılmasına kadar ve daha sonra bunlara can suyu verilmesine kadar emeği geçen öğrencilerimize, personelimize yürekten teşekkür ediyorum” dedi.

ÖĞRENCİLERDEN DESTEK

Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Tıbbi Görüntüleme 1´inci sınıf öğrencileri, “Türkiye´de 11 milyon fidan toprakla buluşuyor. Biz de Cumhuriyet Üniversitesi öğrencileri olarak katkıda bulunuyoruz, destek veriyoruz” ifadelerini kullandılar.

“GÖNÜLLÜ OLDUK”

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Genç Yeşilay Kulübü Başkanı İhsan Erkam, “11 milyon fidanın dikilmesinde biz de gönüllü olduk. Öğrenci arkadaşlarımızla birlikte kendi dikimimizi yapıyoruz. Gerçekten çok mutluluk verici bir durum. Hem Yeşilay gönüllüsü olarak hem de doğaya bir faydamız olması açısından çok faydalı bir etkinlik olduğunu düşünüyorum” açıklamasında bulundu. (İrade)

Büyük Sivas Haber

Sivas Belediyesi Çalışmalarından Memnun musunuz?

Sivas Belediyesi Çalışmalarından Memnun musunuz?

  • Evet --> 171
  • Hayır --> 543
  • Karasızım --> 50
  • Fikrim Yok --> 31
Gönder
Sonuçlar

buyuksivas.com "Basın Meslek İlkelerine" Uyar. AA ve İHA Abonesidir. Telefon : 0346 221 00 60 WhatsApp : 0555 898 15 58 - [email protected]