DOLAR 28,9506 % 0.01
EURO 31,3911 % 0.06
STERLIN 36,5709 % -0.01
FRANG 33,1812 % 0.07
ALTIN 1.890,98 % 0,34
BITCOIN 1.210.054 3.278

Millet Bahçesi Projesi Toki’nin! Valilik Belediye ve Mimarlar Odası Karıştırılmadı

Yayınlanma Tarihi : Google News
Millet Bahçesi Projesi Toki’nin! Valilik Belediye ve Mimarlar Odası Karıştırılmadı

Geçtiğimiz gün yayınladığımız “Sivas Millet Bahçesi mi? Çin Seddi mi? İçini Göremediğimizden Dışını Yazıyoruz” başlıklı haberin ardından Sivas Mimarlar Odası Başkanı Akif Gencer açıklama yaptı. Gencer açıklamasında Millet Bahçesi projesi bakanlığa ait Sivas’ta ilgili kuruluşlar konuya dahil edilmemiştir dedi.

Millet Bahçesi Projesi Toki’nin! Valilik Belediye ve Mimarlar Odası Karıştırılmadı

Gencer’in açıklamalarının tamamı şöyle:

“Şehrimizin merkezinde yer alan ve mülkiyeti TOKİ idaresine ait olan arazinin daha önceki imarı yüksek yoğunluklu ticari alan olarak karar verilmişti fakat Sivas Mimarlar Odasının yoğun çabası ve gayreti ile bu alanın yeşil alana çevrilip şehrin nefes alan bir noktası olması gerektiğinin mücadelesi verilmiştir.

Mücadelemizin neticesinde merkezi hükümetin millet bahçesi projesiyle birlikte hayata geçirme kararı alındı ve Sivas Mimarlar Odasının haklı mücadelesi ile 53.126 m2 alan yeşil alan olarak şehrimize kazandırıldı.

Kararı verilen millet bahçesi TOKİ idaresi tarafından projelendirilip yapımı için ihale edilmiştir. Bu aşamada Sivas Valiliği, Sivas Belediyesi ve Sivas Mimarlar Odası projeye hiçbir şekilde müdahil edilmemiştir.

Yapımına devam eden millet bahçesi projesi sosyal donatı olarak şehrimize önemli bir yatırımıdır. Ancak ortaya çıkan projenin uygulama aşamasında kamuoyunun da dikkatini çektiği gibi istasyon caddesine bakan yüksek bahçe duvarları imar yönetmenliğinin bahçe kriterlerine uygun olmadığı ve adeta hapishane duvarı şeklinde görüntü kirliliğine neden olmaktadır.

Konuyla alakalı Sivas Mimarlar Odası olarak gerek Sivas Valiliği gerekse Sivas Belediyesi ile yapılan görüşmelerde bahçe duvarlarının imar yönetmenliğine aykırı olduğunu belirtilmiştir. Projenin bitme aşamasında olduğundan dolayı kesin kabulü yapıldıktan sonra gerekli düzenlemelerin Sivas Belediyesi tarafından yapılacağı ifade edilmiştir.

Yapılan görüşmelerde teknik anlamda şehrimiz için düşüncelerimizi sunmaya hazır olduğumuzu ifade ettik.  Sivas mimarlar odası, toplumun hizmetinde bir meslek örgütü olarak mimarların haklarını koruma ve kollamanın yanı sıra, toplumun sağlıklı bir yaşam çevresine kavuşmasını ilke edinmiştir.

Şehrimizin imar süreciyle, kentleşme sorunlarını dikkatli bir biçimde izleyip, gerektiğinde çözüm önerileri sunmak mesleki ve mimarlar odası olarak sorumluluğumuz olduğunu düşünerek hareket ediyoruz.”

Büyük Sivas Haber


YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.