Büyük Sivas Haber | Sivas Haberleri | Haberler | Güncel Yerel Haberler

Başkan Yalçın “16 Nisan bu ülkenin kader günü…”

REKLAM ALANI

(750x150px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Başkan Yalçın “16 Nisan bu ülkenin kader günü…”
513
23 Mart 2017 - 8:39

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, halk oylamasıyla ilgili “16 Nisan bu ülkenin kader günü. 16 Nisan yarına ilişkin yürüyeceğiz mi, büyüyeceğiz mi, yine her defasında tökezleyeceğiz mi, bunun kararının verileceği kader anı.” dedi.

Memur-Sen tarafından Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen “Hedef 1.111.111 Üye Memur-Sen’e Davet Tercih Evet Sivas Buluşması”nda konuşan Yalçın, Memur-Sen’in yasal haklarla helal haklar arasındaki makası birleştiren bir sendika olduğunu söyledi.

Memur-Sen için önemli üç ay bulunduğuna dikkati çeken Yalçın, “16 Nisan, 15 Mayıs ve 1-30 Ağustos arası bir aylık mücadele dönemi. 16 Nisan bu ülkenin kader günü. 16 Nisan yarına ilişkin yürüyeceğiz mi, büyüyeceğiz mi, yine her defasında tökezleyeceğiz mi, bunun kararının verileceği kader anı.” diye konuştu.

15 Mayıs’ın ise Memur-Sen’in 1.111.111 hedefiyle yan yana duran, birlerin bereket ve heybetini büyütme mücadelesinin sandığı ve onun referandumu olduğunu dile getiren Yalçın, 1-30 Ağustos’un ise 4. dönem toplu sözleşme tarihi olduğunu anımsattı.

Memur-Sen’in 16 Nisan’a ilişkin yola çıkışından rahatsız olanların bulunduğunu ifade eden Yalçın, şunları kaydetti:

“Niye bu alana giriyorsunuz diyerek bu işi sanki siyasetin bir yarış, bir kavga alanı gibi göstermeye çalışan bir manipülatif hareketle alanda bir dalga oluşturmaya çalışıyorlar. Halk oylaması konusu siyasi partilerin tek başına bir konusu olamaz. Çünkü Türkiye parlamenter sistemi geride bırakarak cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine bundan sonra on yılların, yüzyılların geleceğini belirleyecek bir kritik eşik yaşıyor. Bu eşiğe ilişkin ‘hayır’ kampanyası yürütenlerin bu anlamda kafa bulandırmaya, beyin sulandırmaya çalışmaları kesinlikle bilinçli bir harekettir. Onun için Memur-Sen bu ülkenin entellektüel birikimidir, beyin takımıdır.  Onun için kimse bizimle kafa bulmasın, bizimle kafa geçmesin. Biz bu sürecin önemini biliyoruz, çeyrek asrı geride bırakmış bir teşkilat olarak kurulduğumuz günden bu güne kadar tüm demeçlerimizin baş konusu bu ülkenin anayasa ihtiyacıdır. Çünkü biz kralın çıplak olduğunu biliyoruz, görüyoruz.”

Ülkenin yaşadığı temel travmayı parlamenter sisteminin dikiş tutmaması ve cumhurbaşkanlığı seçimlerinin her zaman kriz oluşturmasına bağlayan Ali Yalçın, ülkedeki parlamenter sistem tarihindeki en önemli krizlerin cumhurbaşkanlığı seçim dönemlerinde yaşandığını vurguladı.

– “Mesele evet-hayır meselesi değil”

Türkiye’nin toparlanmasından, istikrarı yakalamasından ve ayağa kalkmasından rahatsızlık duyanların olduğunu vurgulayan Yalçın, “15 Temmuz’da bu millet destansı mücadele verirken, sabaha kadar uyanık kalıp meydanlara akan bir gönül kitleniz var. Onun için ‘siz ayağa kalkmamalısınız’ diyen odaklar elinden geleni arkasına koymuyorlar.” şeklinde konuştu.

“Mesele sadece bir evet-hayır meselesi değil, Erkan Yolaç yarışması falan değil.” diye konuşan Yalçın, bu işin ya yeniden ayağa kalkma yada köleliği razı olma meselesi olduğunu söyledi.

Meselenin siyasi bir mesele olmadığına işaret eden Yalçın, 15 Temmuz’da demokrasinin yanında darbecilerin karşısında olan Memur-Sen’in ülkenin aynı badireleri yaşamaması için halk oylamasında ‘evet’ oyu kullanacağını dile getirdi.

AK Parti Sivas Milletvekili Hilmi Bilgin ise halk oylamasında güçlü bir ‘evet’ kararı verilmesi gerektiğini belirterek, bunun için canla başla çalışacaklarını ifade etti.

Toplantıya, Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Özaydın, AK Parti İl Başkanı Ziya Şahin, Birlik Haber-Sen Genel Başkanı Ömer Budak, bazı kurum müdürleri ile Memur-Sen il temsilcileri ve üyeler katıldı. (AA)

Büyük Sivas Haber


23 Haziran 2019 Yerel Seçim Anketi – İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı

23 Haziran 2019 Yerel Seçim Anketi - İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı

  • Millet İttifakı - Ekrem İmamoğlu --> 339
  • Cumhur İttifakı - Binali Yıldırım --> 252
  • Diğer --> 4
  • Hiçbiri --> 5
Gönder
Sonuçlar

buyuksivas.com "Basın Meslek İlkelerine" Uyar. AA ve İHA Abonesidir. Telefon : 0346 221 00 60 WhatsApp : 0555 898 15 58