DOLAR 32,7350 % 1.4
EURO 35,0395 % 0.36
STERLIN 41,5338 % 0.69
FRANG 36,7726 % 1.8
ALTIN 2.452,62 % 2,58
BITCOIN 65.376,00 -2.22

Makedonya, Sivas´a Hasta Gönderecek

Yayınlanma Tarihi : Google News
Makedonya, Sivas´a Hasta Gönderecek

Sivas İrade Gazetesinde yer alan Fatih Tabur’un haberine göre, Makedonya Cumhurbaşkanı Gjorge Ivanov´un geçen hafta ilimize gerçekleştirdiği ziyareti değerlendiren Vali Davut Gül; “Sayın Ivanov; Kangal Balıklı Kaplıca´yı havuza girerek gördü yaşadı. ‘Makedonya´dan buraya hasta gönderelim´ dedi. Sedef hastalarının buraya gönderilmesi hususunda irade beyan etmesi çok önemli” diye konuştu.

Makedonya, Sivas´a Hasta Gönderecek

Makedonya Cumhurbaşkanı Gjorge İvanov, Cumhuriyet Üniversitesi´nde (CÜ) gerçekleştirilecek fahri doktora takdim törenine katılmak üzere geçtiğimiz hafta ilimize gelmişti.  “Makedonya ve Atatürk” konulu konferans kapsamında öğrencilere ve akademisyenlere hitap eden İvanov; buradaki programın ardından “doktor balıkları” ile ünlü Kangal Balıklı Kaplıca´da incelemelerde bulunmuştu.

Makedonya Cumhurbaşkanı İvanov´un Sivas ziyaretini değerlendiren Vali Davut Gül; ziyaretin Sivas açısından verimli geçtiğini ifade etti.

Vali Gül; “Makedonya Cumhurbaşkanını ağırladık. İyi tarafı şu oldu: Kangal Balıklı Kaplıca´ya gitti ve balıkları gördü. Bir ülkenin en üst karar mercii noktasında Kangal Balıklı Kaplıca´yı havuza girerek gördü yaşadı. Buradan ayrılırken ‘Makedonya´dan buraya hasta gönderelim´ dedi.  Sedef hastalarının buraya gönderilmesi hususunda irade beyan etmesi çok önemli” açıklamasında bulundu.

Kangal Balıklı Kaplıcası,   Sivas sınırları içerisinde; il merkezine 90 kilometre uzaklıktaki Kangal´ın 13 kilometre kuzeydoğusunda bulunan Hamam Deresi (Topardıç Deresi) vadisinde yer alan, Balıklı Çermik-Yılanlı Çermik adlarıyla da anılan kaplıcadır. Balıklı Kaplıca´nın bulunduğu vadi boyunca güneye doğru gidildikçe diğer bazı kaynaklara da rastlanmaktadır. Bunların debisi en fazla olanı; Kangal ilçesine bağlı Kalkım´da bulunan Kalkım Kaplıcası´dır. Rakımı 1425 metre olan Balıklı Kaplıca´da kaynaklar, kuzey-güney doğrultusunda dizilmiş olup 5 ayrı yerden kaynak almaktadır. Kaplıca suyu aslında belirli bir kaynak noktasından çok, kum taşları arasından yaygın olarak yüzeye çıkmakta ve dere kenarı boyunca sızıntılar oluşmaktadır. 1917 yılında sazlık bir alan olan kaplıca, 1966 yılında dört adet havuz ve iki katlı 16 odalı bir motel ile hizmete açılmıştır. Günümüzde ise dört kısım otel, altı havuz, 16 adet özel banyo, lokanta , market ve çay bahçesi hizmet vermektedir. Kangal Balıklı Kaplıca, ülkemizde deri hastalıklarından sedef hastalığı (Psoriasis) ve romatizmal hastalıkların tedavisinde ün yapmış bir kaplıcadır. Bu kaplıcamızın önemi; suyun kimyasal özelliklerinden ve içinde yaşayan balıklardan ileri gelmektedir. (İrade)


YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.