REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.


ARAYIN 05444331555

Büyük Sivas Haber | Sivas Haberleri | Haberler | Güncel Yerel Haberler


BU ALANA GÜNLÜK 50 TL'DEN SİZDE REKLAM VERİRSENİZ SİZİ DE GÜNLÜK 100.000 KİŞİ GÖRÜR - ARAYIN : 0544 433 15 55

Usta ve Kalfalara Lise Diploması

Usta ve Kalfalara Lise Diploması
Fatmanur Akkişi
Fatmanur Akkişi( [email protected] )
23 Eylül 2020 - 13:43

Usta ve kalfalara meslek lisesi diploması yolu açıldı.

Usta ve Kalfalara Lise Diploması

Milli Eğitim Bakanlığı, yeni yayınladığı yönerge göre; Ustalık ve kalfalık belgesi almış veya mesleki eğitim merkezinde okumaya devam eden fakat diploma programına dahil olmayan kişilerin telafi dersler ile ‘meslek lisesi diploması’ sahibi olabilecek.

Mesleki eğitim merkezleri tarafından verilen lise diploması şartları daha da genişletildi.

Bu merkezlerde okuyan ve 11’inci, 12’inci sınıftaki diploma programına dahil olmayan öğrenciler de fark derslerini alarak meslek lisesi diploması almaya hak kazanacaklar. Ayrıca dışarıdan ustalık kalfalık sınavına girmiş ortaokul veya imam hatip ortaokulu mezunu kişiler de diploma programına dahil olarak diploma alabilecekler.

Sivas Tesviyeciler, Madeni ve Oto Sanatkarları Esnaf Odası Başkanı Hakan Demirgil, esnafın yüzünü güldüren bu karar için Milli Eğitim Bakanlığına teşekkür etti..

Başkan Hakan Demirgil, “Mesleki ve Teknik Eğitim mezunu olacak usta ve kalfaların eğitimi yarıda kalan, okuyamamış, okulunu bitirememiş ne kadar kalfamız, ustamız varsa hepsini meslek lisesi mezunu yapmak için bakanlık tarafından özel hazırlanmış bir program.” dedi.

Esnafa programa katılmaya davet eden Başkan Hakan Demirgil, sözlerini şöyle sürdürdü: “İnşallah liseyi bitirmeyen ustamız kalmayacak. Ustalık belgesi olan herkes bu programdan faydalanacak. Kalfalık belgesi olan herkes buna başvuracak. Ve sonuçta mesleki ve teknik eğitimin kalitesini birkaç basamak yukarıya taşımış olacağız bu program sayesinde.”

SON GÜN CUMA 

Ustalık ve kalfalık belgesi olup lise diploması almak isteyenler 25 Eylül 2020 Cuma günü mesai bitimine kadar çıraklık eğitime başvuracak.

Başvuru için ortaokul diploması, ustalık belgesi, nüfus cüzdanı fotokopisi ve 2 adet resim yeterli olacak.

Büyük Sivas Haber

buyuksivas.com "Basın Meslek İlkelerine" Uyar. AA ve İHA Abonesidir. Telefon : 0346 221 00 60 WhatsApp : 0555 898 15 58 - [email protected]