hava -1° Çoğunlukla Bulutlu
DOLAR 19,1906 % % 0.04
EURO 20,8128 % % -0.7
GRAM ALTIN 1.214,64 % % -0,50
ÇEYREK A. 1.985,93 % % -0,50
BITCOIN 28.430,29 % -0.635
SON DAKİKA

Google News

“Sivas’ın LGS Başarı Öyküsü”

Son Güncelleme :

29 Temmuz 2020 - 9:09

“Sivas’ın LGS Başarı Öyküsü”


Kamil Koç’un “Sivas’ın LGS Başarı Öyküsü” isimli köşe yazısı;

“Sivas’ın LGS Başarı Öyküsü”

Millî Eğitim Bakanlığımız dershanelerin kapatılmasından sonra bu alandaki suiistimalleri ortadan kaldırma ve talepleri okul içerisinde kontrollü olarak karşılamak üzere 2015 yılından itibaren Destekleme ve Yetiştirme Kursları (DYK) düzenlemeye başladı. Sadece de akademik anlamda değil, sosyal ve kültürel alanlarda da kursların açılması sağlandı. Öğrencilerin yoğun ilgisiyle yüzde doksan beş gibi yüksek bir katılımla neredeyse her okulda bu kurslar açılmıştı. Ancak zamanla bu kurslara katılım oranı iyice azalmaya başlamış, etkililiği ve verimliliği de tartışma konusu oluyordu.

Uzun yıllar Sivas’ta Kaymakamlık, Vali Yardımcılığı, Millî Eğitim Bakanlığında Genel Müdürlük yapmış olan Salih Ayhan, 2018 yılında Sivas Valisi olarak görevine başlar başlamaz, 2023 vizyonuna ve ruhuna uygun çalışmalara odaklandı.  Kısa süre içerisinde birçok projeyi hayata geçirecek iradeyi ortaya koydu. Milli Eğitim Müdürlüğüne verdiği direktiflerle 2023’e Doğru Eğitimde Değişim Dönüşüm Hareketi Projesi hazırlandı ve kamuoyu ile paylaşılarak hızlı bir şekilde hayata geçirildi. Sivas İl Milli Eğitim Müdürü Ebubekir Sıddık Savaşçı ile uyumlu bir çalışma ve iş birliği örneğini sergileyerek kısa sürede içerisinde birçok atölyelerin olduğu Türkiye’ye örneklik teşkil eden Sivas Yetenek ve Beceri Merkezini şehrimize kazandırdı. Onlarca okulda ihtiyaca binaen tasarım ve beceri atölyeleri kazandırıldı.

Tasarım ve beceri atölyeleri, sportif ve sanatsal faaliyetlerin yanında akademik başarıyı izleme çalışmalarına da ağırlık verilerek yepyeni bir proje ile Köprü Projesi yapılarak yöneticilerin, öğretmenlerin ve öğrencilerin sisteme entegrasyonu sağlandı.

Sivas genelinde destekleme ve yetiştirme kurslarını daha işlevsel hale büründürmek ve öğrencilerin akademik başarılarını artırabilmek için kurslarda Öğretimin Planlanması ve Rehberlikte Üstünleşme (KÖPRÜ) Projesi 2019-2020 eğitim-öğretim yılında hizmete girmiş oldu.

İlk olarak, eylül ayı içerisinde 8. Sınıf öğrencilerine hazırbulunuşluk sınavı yapıldı. Bu sınavda yüzde üçlük dilime giren öğrenciler Ana DYK Kurs Merkezinde kursa alındı. Yine 18 tane bölgesel bazda kurs merkezleri belirlenerek farklı okullardan alanında yetkin öğretmenler görevlendirildi. Bütün öğrencilere kaynak kitapları ve yaprak testler hediye edildi. Yüzde üçlük dilime giren öğrenciler ödüllendirilerek ücretsiz evlerinden servisle alınarak yine evlerine bırakıldı. Tüm öğrencilere rehberlik edilerek motivasyonları sağlanmaya çalışıldı.

Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde KÖPRÜ Proje Ekibi oluşturuldu. Bu ekibin koordinasyonu ile sene başında bir yazılım hazırlandı. Yöneticilerin, öğretmenlerin ve öğrencilerinin tüm kademelerde sisteme entegrasyonu sağlandı. Alanında yetkin öğretmenler binlerce özgün soru hazırladılar. Kurumun hafızasını da oluşturacak özgün soru havuzu oluştu. Bu soru havuzundan 8. Sınıflar öğrencileri için 7 tanesini yüz yüze, salgın sebebiyle 12 tanesi ise online olarak gerçekleştirdiler. Büyük bir titizlikle yürütülen sınavlarda eksiklikler görülmesi ve giderilmesi için online sınav sorularının çözümleri YouTube kanalı aracılığı ile çözüldü. Online yapılan sınavlardan farklı illerin de yararlandığını süreç içerisinde gördük. Online bir sınavı 350 bin kişinin indirmesi de ne kadar hayırlı bir hizmet sunulduğunun göstergesi olsa gerek. Yine salgın sürecinde öğrencilerin konu tekrarı yapabilmeleri için 1. Dönem konularını içeren Fasiküller hazırlandı ve KÖPRÜ yazılımın sistemine yüklenerek öğrenci ve öğretmenlerin istifadesine sunuldu.

Bunların kontrol ve denetimlerini bizzat takip eden Ayhan, öğrencilerin güdülenmesi için teşvik edici ve motivasyonlarını yükseltecek ödüller koydu. Derdi Sivas’ın daha ileriye gitmesi olan Ayhan, 1 ile 2000 arasına giren öğrencilere Balkanlar Turu, 2001 ile 3000 arasına giren öğrencilere dizüstü bilgisayar, 3001 ile 5000 arasına giren öğrencilere İPAD, 1 ile 20.000 arasına giren öğrencilere bisiklet hediye edeceğini duyurması ayrıca rekabet ortamını kızıştırmış ve öğrencileri motive etmiştir. Sonuçlara baktığımızda ne kadar motive olduklarını anlayabiliyoruz.

Yüzde 1’lik dilimde 88 öğrencinin, yüzde 2’lik dilimde 100 ve yüzde 3’lük dilimde de 122 öğrenci olmasından bunu rahatlıkla görebiliyoruz. Sadece 42 ilden ful yapan öğrencilerden 2 öğrencinin bile şehrimizden çıkması bunun en bariz göstergesidir.

 

2019 – 2020 YILLARI ARASINDAKİ LGS ORTALAMASINDAKİ DURUM
   SİVAS LGS PUAN ORTALAMASI TÜRKİYE LGS PUAN ORTALAMASI FARK İLERLEME
MİKTARI
2019 YILI 297,20 298,87 -1,67 12,01
2020 YILI 296,63 286,35 10,34

 

Sonuçları irdelediğimizde, Türkiye Geneli LGS ortamasının geçen yıl 45, 17 olan ortalamasının, 40, 07 olarak aşağı doğru ciddi düşüş yaşandığını görüyoruz. Sivas bu yıl Türkiye ortalamasın da üzerine çıkarak önemli bir başarı elde ettiği açık bir şekilde görülecektir. İlk 10 da yer alan X ilinin ortalamasının geçen yıl 321,79’ dan, bu yıl 297, 9 gerilediği düşünüldüğünde; Sivas ilinin 296,63 ortalama ile ilk yirmilerde yer alacağı kanaatindeyim. Sıralama her ne olursa olsun Türkiye ortalamasının 10 puanlık bir artış sağlayan ilimizin ne kadar büyük bir sıçrama yaptığı önümüzdeki süreçlerde bariz bir şekilde görülecektir.

Yaratıcı Kuran-ı Kerim de “inanmışsanız başarılı olacak sizsiniz” der. İnsana ancak çalıştığının karşılığı vardır. Öğrencilerin başarılarının artırılması için büyük çaba gösteren, her türlü maddi ve manevi desteği sunan başta Sivas Valimiz Salih Ayhan olmak üzere, Sivas Milli Eğitim Müdürümüz Ebubekir Sıddık Savaşcı’yı, işin mutfağında canla başla çalışan KÖPRÜ Projesi Ekibini, idareci ve öğretmenleri yürekten tebrik ediyorum. Önümüzdeki günlerde birçok ilin Sivas’ın çalışmalarını örnek alacağı inancındayım. KÖPRÜ Projesinin Sultan Şehrimiz Sivas’a iyi geldiğini ifade ediyorum. Sistemin aksayan yönleri irdelenerek ve geliştirilerek şehrimizin çocuklarının başarı çıtasının her geçen gün artmasını temenni ediyorum.

Hulasa, başarı asla tesadüf değildir. Daha güçlü ve daha müreffeh yarınlar için gayret eden, bu millet ve memleket için taş üstüne taş koyan herkese teşekkür ediyorum. LGS sonuçları ile ilgili değerlendirme yazılarıma bir eğitimci olarak önümüzde süreçte de kayıtsız kalmacağımı belirtmek isterim. Sağlıcakla kalın…YORUM ALANI

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.