Büyük Sivas Haber | Sivas Haberleri | Haberler | Güncel Yerel Haberler

Cumhuriyet Üniversitesinde Kripto Para ve Piyasaları Anlatılacak

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Cumhuriyet Üniversitesinde Kripto Para ve Piyasaları Anlatılacak
15 Kişi Okuyor
26 Mart 2018 - 21:23

Cumhuriyet Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi konferans salonunda 28 Mart Çarşamba saat 14.00’da “Kripto Para ve Piyasaları” konulu panel gerçekleştirilecek.

Cumhuriyet Üniversitesinde Kripto Para ve Piyasaları Anlatılacak

Moderatörlüğünü Doç. Dr. Necati Alp ERİLLİ’nin yapacağı panelde, Arş. Gör. Hamdi AYAN, Arş. Gör. Yasin GÖRMEZ, Arş. Gör. Ozan ARAS, Arş. Gör. Mehmet Ali DEVECİ ve Cumhuriyet Savcısı Tunç CANTAYMAZ panelist olarak katılacak.

KRİPTO PARA NEDİR?

Kripto Para bildiğimiz para birimleri Türk Lirası, Dolar vb. gibi bir para sistemidir. Ama bu para birimlerinden farklı olarak, kripto paranın oluşturulma amacı belli kriptografi prensipleri sayesinde mümkün kılınan bir işlem ile dijital bilgi değişimi sağlamaktır. Kriptografinin kullanım amacı para işlemlerini güvence altına almak ve yeni paraların oluşturulmasını kontrol etmektir. İlk KriptoPara, 2009’da bulunan Bitcoin’dir. Günümüzde yüzlerce farklı kriptopara kullanılmaktadır ve bunlar genelde “alternatif kriptopara” olarak isimlendirilir.

Başka bir deyişle kripto kara parasal değeri olan satırlarca koda dönüştürülmüş bir elektrik akımı gibidir. Daha da basite indirgemek gerekirse, kriptopara dijital bir para birimidir.

Hükümetlerin para biriminin değerini belirlediği merkezi bankaların aksine, hiçbir hükümetin kripto paralar üstünde kontrolü yoktur. Çünkü bu paranın kontrolünü sağlayan bir merkezi yoktur.

KriptoPara bildiğimiz para birimleri Türk Lirası, Dolar vb. gibi bir para sistemidir. Ama bu para birimlerinden farklı olarak, kripto paranın oluşturulma amacı belli kriptografi prensipleri sayesinde mümkün kılınan bir işlem ile dijital bilgi değişimi sağlamaktır. Kriptografinin kullanım amacı para işlemlerini güvence altına almak ve yeni paraların oluşturulmasını kontrol etmektir. İlk KriptoPara, 2009’da bulunan Bitcoin’dir. Günümüzde yüzlerce farklı kriptopara kullanılmaktadır ve bunlar genelde “alternatif kriptopara” olarak isimlendirilir.

Başka bir deyişle kripto kara parasal değeri olan satırlarca koda dönüştürülmüş bir elektrik akımı gibidir. Daha da basite indirgemek gerekirse, kripto para dijital bir para birimidir.

Hükümetlerin para biriminin değerini belirlediği merkezi bankaların aksine, hiçbir hükümetin kripto paralar üstünde kontrolü yoktur. Çünkü bu paranın kontrolünü sağlayan bir merkezi yoktur. (koinbulteni.com)

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Başkan Sami Aydın Sizce Yeni Dönemde Tekrar Aday Olmalı mı?

Sivas Belediye Başkanı Sami Aydın Sizce Yeni Dönemde Tekrar Aday Olmalı mı?

  • Evet Aday Olmalı --> 72
  • Hayır Aday Olmamalı --> 266
Gönder
Sonuçlar

buyuksivas.com "Basın Meslek İlkelerine" Uyar. AA ve İHA Abonesidir. Telefon : 0346 221 00 60 WhatsApp : 05558981558