Büyük Sivas Haber | Sivas Haberleri | Haberler | Güncel Yerel Haberler


“Bebeğinizin Koruma Kalkanını Oluşturdunuz Mu?”


“Bebeğinizin Koruma Kalkanını Oluşturdunuz Mu?”
Keziban Yıldırım
Keziban Yıldırım( kezibanyildirim@buyuksivas.com )
1209
04 Ekim 2019 - 14:34

Keziban Yıldırım’ın “Bebeğinizin Koruma Kalkanını Oluşturdunuz Mu?” isimli köşe yazısı;

“Bebeğinizin Koruma Kalkanını Oluşturdunuz Mu?”

Dünya emzirme haftası 1-7 Ekim tarihleri arasında birçok ülkede kutlanır. Bu haftanın amacı anne sütünün ve emzirmenin önemini anlatmak farkındalık oluşturmak.

WHO(DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜ) Genel Direktörü Dr. TedrosAdhanomGhebreyesus:  “Anne sütüyle beslenme, bebeklere yaşama mümkün olan en iyi başlangıcı sağlar. Anne sütü, bebeğin ilk aşısıdır. Bebekleri ölümcül hastalıklardan korur, yaşamak ve gelişmek için ihtiyaç duydukları tüm besinleri sağlar.” demiştir.

Her canlının sütü kendi yavrusu için uygun besin olduğunu unutmayalım. Bebeğin ilk 6 aylık döneminde tek başına normal büyüme ve gelişmesine yetecek besin ögelerini sağlayan en uygun besin annesinin sütüdür.  6. Aydan sonra bebeğe yeterli ve uygun zamanda ek besinler verilerek 2 yaşına kadar emzirme devam etmelidir.

Her zaman sterildir ve içeriği bebeğe göredir. Prematüre bir annenin sütü normal bir annenin sütüyle aynı içeriğe sahip değildir. Her annenin sütü bebeğine özeldir.

Anne sütü  ekonomiktir. Anne sütü veremediğiniz zaman bebeğinize mama vereceksiniz. Bağışıklık sistemi de zayıflayacak ve hastalıklara yakalanma riski artacaktır. Sağlık harcamalarınız artacaktır. Ama anne sütü içen bebekler için bu durum tam tersi olacaktır. Araştırmalarda düşük ekonomik gelire sahip ailelerin bebeklerini doğumdan sonra ilk yarım saatte ve  2 yaşına kadar emzirdiği görülmüştür.

Koruyucu etmenleri içerir. Enfeksiyonu önleyen bağışıklık ögeleri (IgA, IgG ve IgM) içerir.Yeterli anne sütü alan bebeklerin hastalıklara, enfeksiyonlara karşı riskleri azalır.

Bazı kronik hastalıkların oluşma riskini azaltır. (Tip I diyabet, çölyak, şişmanlık, koroner kalp hastalığı, hipertansiyon)

Emme fonksiyonu sayesinde çene ve diş gelişiminde fayda sağlar.

Alerjiye karşı koruyucudur. Bebeğinizin ilerde çölyakve alerjik bir hastalığı olmamasını sağlarsınız.

Emzirme bebeğin ruhsal, bedensel ve zeka gelişimine yardımcı olur ve bebeğin sosyal ilişkilerinde uyumlu birey olmasını sağlar.

Emzirme, anne ile bebek arasındaki duygusal bağı güçlendirerek sevgi ve güven dolu bir ilişki oluşturur.

Annenin sağlığını korur,meme kanseri, yumurtalık (over) kanseri ve osteoporoz riskini azaltır.

Yapılan araştırmaya göre emzirmenin küresel düzeyde arttırılması ile 823 bin beş yaş altı çocuk ölümü ve meme kanserine bağlı 20 bin kadın ölümü önlenebilir.

Size ve bebeğinize bu kadar yararı olan bu mükemmel besinden bebeğinizi mahrum etmemeniz dileğiyle…


Sivas Belediyesi Çalışmalarından Memnun musunuz?

Sivas Belediyesi Çalışmalarından Memnun musunuz?

  • Evet --> 110
  • Hayır --> 403
  • Karasızım --> 34
  • Fikrim Yok --> 23
Gönder
Sonuçlar

buyuksivas.com "Basın Meslek İlkelerine" Uyar. AA ve İHA Abonesidir. Telefon : 0346 221 00 60 WhatsApp : 0555 898 15 58 - buyuksivashaber@gmail.com