Büyük Sivas Haber | Sivas Haberleri | Haberler | Güncel Yerel Haberler

BU ALANA GÜNLÜK 50 TL'DEN SİZDE REKLAM VERİRSENİZ SİZİ DE GÜNLÜK 100.000 KİŞİ GÖRÜR - ARAYIN : 0544 433 15 55

Sivas’ta Köroğlu mağaraları turizme kazandırılmayı bekliyor

Sivas’ta Köroğlu mağaraları turizme kazandırılmayı bekliyor
13 Eylül 2020 - 11:45

Şehir merkezine 6 kilometre uzaklıkta Paşabahçe mesire alanın hemen arkasında ki kayalıkların içerisinde yer alan Köroğlu mağaraları turizme kazandırılmayı bekliyor.

Sivas’ta Köroğlu mağaraları turizme kazandırılmayı bekliyor

Sivas’ta birçok kişinin varlığından dahi habersiz olduğu Köroğlu mağaraları  kent merkezine yakınlığı ile de bir avantaja sahip iken bölgenin etrafındaki arazileri ancak alkol içmek isteyen kişiler ziyaret ediyor.

Sivas Kültür Envanterinde ki bilgilere göre; Köroğlu ve annesi Mihr-i Vefa’nın bu mağarlarda yaşarlarmış. Annesi, Köroğlu mağarası civarında kendi adını taşıyan bir çeşme yaptırır ve günümüzde Sivas’ın tatlı suyu Mihri Vefa suyundan geldiği bilinmektedir.

Kayalıklarda birbirine yakın iki oda bulunuyor ve  biri ocaklık olarak kullanılmış. Mağaraya otuz basamaklı bir taş merdivenle inilip çıkılıyor.

Efsaneye göre; Bolu Beyi’nden intikamını alan Köroğlu, annesiyle Sivas’a gelir ve bu mağaraya yerleşir.

Şuan itibariyle bölgede bugüne kadar herhangi bir çalışma yapılmamış olması akıllarda soru işareti bırakırken, mağaraların etrafının insanların ziyaretine uygun hale getirilip yetkililer tarafından turizme kazandırılması bekleniyor. Memleket / Seyit Ömer Yıldız

Büyük Sivas Haber


buyuksivas.com "Basın Meslek İlkelerine" Uyar. AA ve İHA Abonesidir. Telefon : 0346 221 00 60 WhatsApp : 0555 898 15 58 - [email protected]