Büyük Sivas Haber | Sivas Haberleri | Haberler | Güncel Yerel Haberler

BU ALANA GÜNLÜK 50 TL'DEN SİZDE REKLAM VERİRSENİZ SİZİ DE GÜNLÜK 100.000 KİŞİ GÖRÜR - ARAYIN : 0544 433 15 55

Kızılırmak Rekreasyon Projesi ile ilgili devam eden süreç

Kızılırmak Rekreasyon Projesi ile ilgili devam eden süreç
11 Eylül 2020 - 18:24

Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, Kızılırmak Rekreasyon Projesi ile ilgili devam eden süreç hakkında bilgi verdi. Kızılırmak Projesinin çok büyük bir proje olduğunu hatırlayan Başkan Bilgin, “Projenin hayata geçeceği bölgeyi canlandıracağız.

Kızılırmak Rekreasyon Projesi ile ilgili devam eden süreç

18 uygulaması ile birlikte Kızılırmak’ın sağ ve solunda bulunan alanların mülkiyetini de belediyeye geçirerek projeyi uygulama aşamasına getiriyoruz. 2021 yılında bölgedeki imar çalışmalarını inşallah bitireceğiz” dedi.

Bölgedeki hak sahipleri ile görüştüklerini aktaran Başkan Bilgin, “Hak sahiplerinin ve şehrin menfaatlerini dengeleyerek en azından Recep Tayyip Erdoğan Bulvarının sağ ve sol tarafından başlayarak bütün bir proje yapıp etap etap uygulanacak bir projeye başlayacağız.

O bölge Sivas’ın önümüzdeki döneminin vizyon projesi olması lazım. İyi düşünüp iyi değerlendirip Sivas’a değer katacak yeni alanlar oluşturacağız. Üniversite ile görüştük. Üniversiteye tahsisli olan hazine arazilerini aldık.

Diğer alanlardaki hazine arazilerinin tahsisini aldık. Mera alanları ile ilgili sorunu da çözdük. 18 uygulaması ile birlikte mülkiyet sorunlarını da çözüp projeye başlamayı düşünüyoruz. Şu anda Kızılırmak Projesi ile ilgili Recep Tayyip Erdoğan Bulvarında bulunan alanda imar çalışması sürüyor.

Muvafakat alarak yolu açıp bölgede 18 madde imar uygulamasını hayata geçirdikten sonra projeyi uygulayacağımız alanın belediye geçmesini sağlayacağız. Yine özelk mülkleri de kamulaştırmaya çalışacağız.

Belediyenin bütçesi, Kızılırmak Projesinin uygulanacağı alanın kamulaştırması noktasında yetersiz. Bu alan çok büyük bir alan. Hiç bir iş yapmasak bile 3-5 yllık bütçemizle kamulaştırmayı bitiremeyiz.

Bu nedenle imar uygulaması yaparak hem o bölgeye değer katacağız hemde Sivas’ın gelişmesini o bölgeye doğru yaygınlaştıracağız. Yeni inşaat alanları ve kültür alanları oluşturacağız.  Kızılırmak kollektör hattının ihalesi yapıldı.

31 milyon Avroluk alt yapı ihalesi yapıldı.  IPA projesi kapsamında yapılan ihaleye Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Belediye olarak bizde maddi destek vereceğiz” ifadelerini kullandı.

Büyük Sivas Haber


buyuksivas.com "Basın Meslek İlkelerine" Uyar. AA ve İHA Abonesidir. Telefon : 0346 221 00 60 WhatsApp : 0555 898 15 58 - [email protected]