REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.


ARAYIN 05444331555
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.


ARAYIN 05444331555

Esma Yıldız'ın Köşe Yazısı "Mafya Babasından Kitap Tavsiyeleri"Büyük Sivas Haber | Sivas Haberleri | Haberler | Güncel Yerel Haberler

19 Ekim 2021 - 07:46

Esma Yıldız’ın Köşe Yazısı “Mafya Babasından Kitap Tavsiyeleri”

Son Güncelleme :

21 Haziran 2021 - 9:16

Esma Yıldız’ın Köşe Yazısı “Mafya Babasından Kitap Tavsiyeleri”

Uzun yıllar “Devlet-Mafya” ilişkileri ile anılan, MİT raporlarında “Ülkücü Mafya” olarak adı geçen Sedat Peker’in videoları son zamanlarda gündemi oldukça meşgul ederken dekor olarak kullandığı kitaplar benim gibi birçok kitapseverin de ilgisini çekmiştir diye düşünüyorum.

Esma Yıldız’ın Köşe Yazısı “Mafya Babasından Kitap Tavsiyeleri”

Yer altı dünyasının kültürlü ve entelektüel mafyası videolarında kitaplardan yaptığı alıntılar ile hepimizi şaşırtmaya devam ediyor.

Peker’in bir diğer şaşırtan yanı ise dünya görüşü kendisi ile hiç uyuşmayan kitapları da özenle okumuş olması ve okunması için tavsiyede bulunması. Peker’in belli bir kitlesinin olduğu aşikâr. Bu nedenle belki de hayatında eline hiç kitap almamış birçok insana esin kaynağı oldu.

Zira 9. Videosunda Vedat Türkali’nin “Bir Gün Tek Başına” kitabını önerisi üzerine, kitap satışı yapan internet sitelerinde stokların hızla tükendiği görülüyor.

Sedat Peker’in kitap sevgisi, Ekşi Sözlük’te de “SEDAT PEKER İLE KİTAP OKUMA SEVGİSİ KAZANMAK” başlığı atılarak espri ile karışık yerini aldı.

Peker’in bu entelektüel yönü o kadar ilgimi çekti ki kendisi hakkında küçük bir araştırma yaptım ve sizlerle de paylaşmak istedim.

1999 yılında Duygu Asena Milliyet Gazetesindeki köşesi için Sedat Peker’le bir söyleşi yapıyor.

Asena, Peker’e şöyle bir soru yöneltiyor; bugün bir mucize olsa ve deseler ki, istediğin yerde istediğin şey olacaksın cevabın ne olurdu?

Sedat Peker şöyle yanıt veriyor: “Ben mucizeleri insanların kendilerinin yaratacağına inanırım. Ne kral olmak isterim, ne padişah. Çünkü onlar hiçbir zaman herkesi mutlu edemezler, çünkü birilerinin menfaati için karar verdiğiniz zaman birilerini mutlaka üzmek durumundasınız.

Ben samimi olarak söylüyorum DÜNYANIN EN BİLGE KİŞİSİ OLMAK İSTERDİM. Uzun senelerdir haksızlığa uğramış olan Türk toplumunu kesinlikle hak etmiş olduğu yere taşımak isterdim.”

Ayrıca Asena yazısında Peker için çok fazla kitap okuyor, özellikle tarihe meraklı. Hun devleti zamanında kadına verilen önemi anlatıyor. İslamiyet’ten önce ve sonra kadının yeri üzerine kitaplar okumuş diyor. Asena, Peker’e ben geleceğim diye ders mi çalıştınız diye sorduğunda, Peker’in “iki gün içinde bu kadar şey öğrenilir mi ?” dediğini belirtiyor.

Peker’in kitap sevginin çok önceki yıllara dayandığını Akif Beki’nin sunduğu “Kırmızı Işık” programına da kitaplarla katıldığı görüntülerden anlayabiliyoruz.

Sedat Peker 40 yaş altı takipçileri için kitap ve GO isimli uzak doğu strateji oyununu tavsiye ediyor ve ve şu sözleri söylüyor ;

Bazı arkadaşlarımız, benim iyi bir satranç oyuncusu olduğumu söylemişler. Ben, satrançtan daha çok, Uzak Doğu Asya’da oynanan, GO oyununun felsefesini seviyorum. Kırk yaşından küçük kardeşlerim, bu oyunun felsefesini mutlaka inceleyin.

40 yaşından genç kardeşlerim, GO oyununun felsefesini, aikido sporunun ruhunu, Trevanyan isimli, kim olduğu halen daha bilinmeyen, fakat ben cezaevindeyken öldüğünü öğrendiğim yazarın, Şibumi kitabını okursanız, benim düşündüğüm akılcılık felsefesinin temelini atmış olursunuz.

Trevanyan kod isimli yazarı, kitaplarını yayınlayan yayınevinin sahipleri bile tanımamaktaydı. Kitaplarını şu sıralamayla okursanız, en enteresan yazarlardan birinin ruhuna sahip olmuş olursunuz. Şibumi, İnfazcı, Hesaplaşma, Yirminci Mil, Katya’nın Yazı, Kasaba, ve Kentte Sıcak Gece.

İnci Sokağı isimli kitap, ölmeden önceki son kitabı. Yazarın kendi hayatından betimlemeler yaptığı, okunduğunda açıkça anlaşılmakta. Serinin en son kitabı olarak bu okunursa, bütün her şey yerine oturmuş olacaktır.

Kıymetli kardeşlerim, ilk eğitimde öğrendiğimiz alfabe sayesinde kitapları okuyoruz. Sığ düşünce içinde kalmayıp, her çeşit kitabı okursak, bu kitaplar sayesinde de evrenin ruhunu okuruz. Bana inanın. Bunların hepsini deli edicem. ve bunlara zekaya saygı duymasını öğreteceğim.

Alister Crowley’i okumak, sizi maji üstadı yapmaz. Edith Piaf’ı okursanız, şarkıcı olmazsınız. Hastabakıcıların yazdığı, ruh hastalıkları hastanesindeki hastaların anılarını okursanız, deli olmazsınız. Seri katillerin hayatını okumak, sizi seri katil yapmaz.

Rahibe Teresa’yı okudunuz diye, dünyanın en iyi insanı olmazsınız. Hazreti Ali efendimizin hayatını okursanız, Alevi olmazsınız. İmam Azam Ebu Hanife hazretlerinin hayatını okursanız, bu sizi Sünni yapmaz. Tüm bunlar size, evrenin ruhunu anlamanız için basamak olur.

Devamlı, Bu kadar akıllısın, ya da bu kadar kitap okudun diyerek bazı şeyleri neden yaptığımı sorguluyorsunuz. Hepsinin bir cevabı var. Hepsini konuşacağız. Sizden ricam, sağcılık, solculuk. topçuluk, popçuluk şuculuk, buculuk bunlar hikaye şeyler, bunlara lütfen takılmayın.

Ben size, kafamda kurguladığım, modernleşmiş Turan’ı anlattığımda, faşistlikle hiçbir alakasının olmadığını göreceksiniz. Sadece, tüm temellerinin akılcılık üzere olduğunu anlayacaksınız, ve çok şaşıracaksınız.

Ben süslü sülüyü, pambıköreni ve tüm diğerlerini deli ederken, sizlerle de bu sohbetleri devam ettireceğiz. Ülkede yaşayanların yüzde otuzyedisinin videodan haberi yok diyip, sinirleniyorsunuz. Bu çok normal, ve doğal bir şey. Boşuna sinirlenmeyin.Amerika neredeyse dünyayı yönetiyor.

Amerika’yı ise yüz bin tane akılcı adam yönetiyor. Amerika’da yaşayan, ortalama 300 milyon kişinin büyük bir bölümünün, dünyadan bihaber olduğunu bilseniz, gerçekten şaşırırsınız. Yüzde 37’ye takılmayın. Siz hedefe odaklanın. aslan avını yapacağız.

07.02.2014 tarihinde yapılan bir haber yine Sedat Peker’in cezaevinde okuduğu kitaplardan şu şekilde bahsediyor;

“Ergenekon Davası kapsamında 10 yıl hapis cezasına çarptırılan ve halen Silivri L Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan Sedat Peker’in kendi internet sitesinden, yeni fotoğrafları yayımlandı.

Fotoğraflarda, takım elbiseli şık görüntüsüyle objektife gülümseyen Peker’in, iki fotoğrafta yer alan okuduğu kitaplar ise dikkat çekti. Peker bir fotoğrafta, Eski Başbakan Necmettin Erbakan’ın geride bıraktığı notlardan hazırlanan ve geçtiğimiz yıl Aralık’ta çıkan ‘Davam’ isimli kitabı okurken görülüyor.

Ülkücü kökenli olduğu bilinen Peker’in bir diğer fotoğrafında ise elinde, Tuncer Günay’ın ‘Jöleli P*şt’ isimli kitabı görülüyor…”

Aklımızdaki Sedat Peker’in kitap okuma sevgisi üzerine olan şüpheler de netleştikten sonra gelelim sizlerin de benim kadar merak ettiğinizi düşündüğüm Sedat Peker’in 40 yaş altı için kafa açan kitap tavsiyelerine. Bu yazımda yalnızca kitapların isimlerini sizinle paylaşmak istiyorum.

Bir sonraki yazımda ise bu kitaplar neler anlatıyor kısa kısa sizlerle paylaşacağım.

Kitap listesi şu şekilde;
*Savaş Sanatı – Sun Tzu
*Prens – Niccolo Machiavelli
*Joseph Fouché – Stephan Zweig
*Cyrano De Bergerac – Edmond Rostand
*Aptallar Erken Ölür – Mario Puzo
*Münih’e Kadar 6 Mezar – Mario Puzo
*Aile – Mario Puzo
*Omerta – Mario Puzo
*Baba’nın Dönüşü – Mark Winegardner
*Bob Dylan/Hayırsız Peygamber – Mike Marqusee
*Her Şey Seninle Başlar – Mümin Sekman
*Bir Gün Tek Başına: Vedat Türkali
*Son Cüret – Yılmaz Özdil
*İktidar/Güç Sahibi Olmanın 48 Yasası / R. Greene-J. Elffers
*Troçki/Kovulan Sosyalist / Isaac Deutscher
*Pardayanlar (seri) – Michel Zevaco
*Meydan Larousse: Büyük Lugat ve Ansiklopedi
*Hazreti Ali – Oral Çalışlar
*Ezilmiş ve Aşağılanmışlar – Fyodor Mihailoviç Dostoyevski
*Safahat: Mehmet Akif Ersoy
Anonim güzel bir sözle veda etmek istiyorum; “Kitaplar dünyayı değiştirmez, dünyayı insan değiştirir, kitaplar sadece insanı değiştirir.” Kitapla ve sevgiyle kalın.
@1kitap1sosyolog
@sivas_okuyan_kadinlar_kulubu

Büyük Sivas Haber

REKLAM ALANI - ARAYIN 05444331555

(800x180px)

Sivas ve İn Anadolu'nun En Çok Takip Edilen Portalına Uygun Maliyetlerle Reklam Verin! Hergün Sizi 100 Bin Kişi Görsün

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.