REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.


ARAYIN 05444331555
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.


ARAYIN 05444331555

Kitap okuma alışkanlığını nasıl edinebiliriz? Esma Yıldız yazdıBüyük Sivas Haber | Sivas Haberleri | Haberler | Güncel Yerel Haberler

23 Ekim 2021 - 14:27

Kitap okuma alışkanlığını nasıl edinebiliriz? Esma Yıldız yazdı

Son Güncelleme :

03 Aralık 2020 - 10:35

Kitap okuma alışkanlığını nasıl edinebiliriz? Esma Yıldız yazdı

“OKUMA İHTİYACI BARUT GİBİDİR, BİR KERE TUTUŞUNCA ARTIK SÖNMEZ”. Victor Hugo

Kitap okuma alışkanlığını nasıl edinebiliriz? Esma Yıldız yazdı

Kitap okumayı sevmeyen ya da okumak isteyipte okuyamayan birçok kişinin söylediği şey “sıkılıyorum”, “uykum geliyor”, “vakit bulamıyorum ” gibi sözlerdir.

Kitap okumaktan sıkılmanın ya da okuyamamanın en büyük sebeplerinden biri aslında doğru kitap seçememiş olmaktır.

Kitap okumaya karar veren kişinin önce kendisini tanıması nelerden hoşlandığını,ne tarz kitap olursa (fantastik,polisiye,aşk vs.) rahatlıkla okuyabileceğini belirlemesi gerekir. Bu soruların cevabını verebilen kişinin yapması gereken tek bir şey kalır geriye, beğendiği kitapların bulunduğu reyonlardan kitap seçmek.

Peki nasıl kitaplar seçilmeli ?

Okumaya yeni başlayan kişinin 500 sayfalık bir kitap seçmesi oldukça yanlış olur. ince kitaplar seçilerek sıkılmadan kitabın bitirilmesi kişiyi yeni kitaplar konusunda heycanlandırabilir. Bu anlamda hem ince hem de oldukça ilgi çeken konuları bulunan Stefan Zweig’in kitaplarını başlangıç olarak önerebilirim. Okumaya yeni başlayan kişiye distopya ya da düşünce yazıları tarzında bir kitap önerirseniz okumak isteyen kişiyi baştan kaybetmişsiniz demektir. Çünkü dikkat çekici,hemen hemen her insana hitap edecek bir kitapla okumaya basalayan kişi kitap okuma isteğinin önüne geçemez. Ama daha ilk adımda rahat ve zevkle okunamayan bir kitap önyargı oluşturur ve kitap okuma isteği daha en bastan yitirilmiş olur.

Günümüzde kitap anlayışı ve okur profili oldukça değişmiştir.İnternet , bookstagramlar ,bloggerlar birçok yeni okur yarattı böylece yeni bir okur mecrası doğmuş oldu. Kitaplar daha ilgi çekici şekilde sadece yayıncılar tarafından değil sıradan insanlar tarafından da sunulmaya başladı. Artık kitap okumak isteyen kişi en cok begenilen ,en çok satılan kitaplar için bu mecralardan oldukça fazla bilgi edinebilir duruma geldi. Yani okumak isteyen herkes eskiye oranla kitaplara daha kolay ulaşılabilir duruma geldi. Bu oldukça güzel bir gelişme olmuştur.

Tüm bunların yanı sıra günlük okuma rutini sağlamak için günde okumanız gereken dakikayı ya da sayfa sayısını önceden belirleyerek , çantanızda ya da baş ucucunuzda sürekli bir kitap bulundurarak,kitap kulüplerine katılarak, kendinize bir kitap listesi oluşturarak alışkanlık kazanmanız mümkün olabilir.

Ünlü Amerikalı füturist Alvin TOFFLER , “21. yüzyılın cahilleri okuma yazma bilmeyenler değil, öğrenmeyen, öğrendiği yanlışlardan vazgeçmeyen ve yeniden öğrenmeyenler olacak” demiştir.
Umarım bu yazım okuma alışkanlığı kazanmanızda bir miktar da olsa etkili olur…

keyifli okumalar diliyorum … @1kitap1sosyolog

Büyük Sivas Haber

REKLAM ALANI - ARAYIN 05444331555

(800x180px)

Sivas ve İn Anadolu'nun En Çok Takip Edilen Portalına Uygun Maliyetlerle Reklam Verin! Hergün Sizi 100 Bin Kişi Görsün

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.