hava -3° Çoğunlukla Bulutlu
DOLAR 18,8383 % % 0.1
EURO 20,3282 % % -1.12
GRAM ALTIN 1.128,47 % % -2,34
ÇEYREK A. 1.845,04 % % -2,34
BITCOIN 447.282 % 0.238
SON DAKİKA


Google News

Sivas’ta Kısıtlamalara Uyum Sağlandı

Son Güncelleme :

07 Aralık 2020 - 11:19


Sivas’ta Kısıtlamalara Uyum Sağlandı

Vali Salih Ayhan, sokağa çıkma kısıtlamasının olduğu hafta sonunda; kontrol noktalarını, hizmet veren esnafları, 112 Acil Çağrı Merkezini, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfını ziyaret ederek, sokağa çıkma kısıtlamasında etkin rol oynayan birimleri denetledi.

Sıvaslılar Hafta sonu Uygulanan 56 Saatlik Kısıtlamaya Uyum Sağladı

Sivas Valisi Salih Ayhan, hafta sonu uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasında kontrol noktaları, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ile 112 Acil Çağrı Merkezi’ni ziyaret ederek çalışmalar hakkında bilgi aldı. 112 Acil Çağrı Merkezi içerisinde hizmet veren Vefa Sosyal Destek Çağrı Hattında çağrıda alan Vali Ayhan, burada basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Alınan kararların sahada anlam bulup bulmadığını görmek için denetim gerçekleştirdiğini ifade eden Vali Ayhan “Salgınla mücadele kapsamında 10 gün önce Cumhurbaşkanımızın talimatları, İçişleri Bakanlığımızın ve ilgili bakanlıkların genelgeleri doğrultusunda bazı kısıtlamalara gidildi. Bu kısıtlamaların da en etkin en yoğun olduğu zaman dilimi hafta sonları. Hafta sonlarında da aldığımız kararların sahada anlam bulup bulmadığınızı, vatandaş nezdinde kabul görüp görmediği noktasında bir denetim gerçekleştirdik. İl merkezinde yaklaşık 16 denetim noktası var. İlçe merkezlerimizde, şehir giriş çıkışlarında var ve kent güvenlik sisteminde de süreç takip edilmektedir.” dedi.

– Vatandaşların Talepleri Karşılanıyor

Vefa İletişim Merkezine gelen 60’a yakıp talebin karşılandığını da ifade eden Vali Ayhan “Bu kısıtlamalarla birlikte 112 ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarımızın çalışma sistemini incelemiş olduk. Hakikaten gördük ki vatandaş bu işi içselleştirdi. Şuan şehrimizde buna uyum noktasında harikulade bir anlayış olduğunu söyleyebilirim ve bu kısıtlamalardan dolayı da 112’lerin yükünün arttığınız da buradan görebiliyoruz. Bugün yaklaşık 2 bin civarında çağrının geldiğini söyleyebilirim. Çağrı çeşitliliği var. Vefa İletişim Merkezine gelenler var, Kovid-19 ile ilgili talebi olanlar var ve diğer normal vakalarla ilgili ihbarlar var. Yine Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına kurduğumuz sistem var. Vatandaşların taleplerini alıp ihtiyaçlarını karşılama noktasında ve onda da yaklaşık 60’a yakın vatandaşımızın talebi yerine getirilmiştir. Tabi çok sert kısıtlama olmadığı için yürüme mesafesindeki toplumsal ihtiyaçlarını, kendi hayatını idame ettirebilmesi için gerekli ihtiyaçlarını rahat bir şekilde giderebildiği için vakıflarımızın yükü şuan çok yüksek değil.”

– 50 Kişiye İdari Yaptırım Uygulandı

İl ve ilçe merkezinde 50 vatandaşa idari yaptırım cezası uygulandığını belirten Vali Ayhan şöyle konuştu: “Ayrı bu yasaklara uyum noktasında da şuana kadar il ve ilçe merkezlerinde 50 vatandaşımıza idari yaptırım kararı uygulandı. Çok yüksek bir rakam değil. Genel anlamda ciddi bir uyum olduğunu, anlayış olduğunu benimsendiğini çok rahat buradan da görebiliriz. 10 günlük tedbir sürecinin de rakamlara yansıdığını söyleyebilirim. Yani ivmenin düşüş aşamasında olduğunu söyleyebilirim. Bu da bizim açımızdan sevindirici bir durumdur ama bu bizi asla bir rehavete kaptırmasın. Şuan sürecin iyi gittiğini söyleyebilirim. İnşallah bu şekilde benimseyip, güzel uyguladıktan sonra da Kovid-19’la ilgili sürecin olumluya gittiğini buradan söyleyebilirim. Vatandaşlarımıza anlayışlarından dolayı teşekkür ediyoruz. Geçekten yüksek bir uyum olduğunu, tedbiri elden bırakmadığını da görmüş olduk. Bu hafta sonu Sivas’ta güzel bir 2 gün geçtiğini söyleyebilirim. Sahada da 2 bin civarında güvenlik mensubu, sağlık çalışanı, vefa sosyal destek ekiplerimizle birlikte 2 bine yakın kamu çalışanımız var. Onlara da buradan ayrıca teşekkür ediyorum.”

Büyük Sivas Haber

YORUM ALANI

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Büyük Sivas WhatsApp Grubuna Dahil Ol
Büyük Sivas Telegram Grubuna Dahil Ol