Büyük Sivas Haber | Sivas Haberleri | Haberler | Güncel Yerel Haberler

Saz Ustası Şentürk iyidoğan Bağlamalarına Kimlik Kartı Hazırlıyor

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Saz Ustası Şentürk iyidoğan Bağlamalarına Kimlik Kartı Hazırlıyor
10 Kişi Okuyor
14 Kasım 2017 - 12:03

Sivas’ta el yapımı bağlama üreten Şentürk İyidoğan, ürünleri için kimlik kartı hazırlıyor.

Mesleğe ilkokul yıllarında başlayan bağlama ustası İyidoğan (48), 4 Eylül Sanayi Sitesi’ndeki küçük atölyesinde bağlama imalatı ve tamiri yapıyor.

Saz Ustası Şentürk iyidoğan Bağlamalarına Kimlik Kartı Hazırlıyor

Atölyesinin karşına halk ozanlarının büstlerinin bulunduğu “Ozanlar Müzesi”ni kuran İyidoğan, bu müzeyle halk ozanlarının tanınmasını da sağlıyor.

Atölyesindeki sazlara adeta gözü gibi bakan İyidoğan, misafirlerini, Aşık Veysel başta olmak üzere birçok ozanın eserlerini saz eşliğinde seslendirerek ağırlıyor.

Müşterilerinin ses rengine uygun bağlama üretimi de yapan İyidoğan, bağlama almaya gelen kişilerin zorlanmaması için ürettiği sazların sap kısmına, bağlamanın hangi ağaçtan yapıldığını, ebadını, burgularını, üretim yılı ve garanti süresini içeren kimlikler takıyor. Müşteriler böylece zorlanmadan ve sazın özelliklerini bilerek alışveriş yapıyor.

İyidoğan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaklaşık 40 yıldır bağlama ürettiğini söyledi.

Geleneksel yöntemlerle saz imal ettiğini ve çoğunlukla dut yaprak, ardıç yaprak ve dut oyma sazlar yaptığını anlatan İyidoğan, “Balta sazları, dede düzeni sazlar yapıyorum, zaman zaman cura ve kopuz da yapıyorum. Yeni bağlamalarımı da kişiye özel yapıyorum. Kişinin ses tonuna özel bağlama yaptım, hiç yapıştırıcı kullanmadan da bağlama yaptım.” diye konuştu.

– “Bağlamayla beraber kimliğini de gönderiyoruz”

İyidoğan, bağlamanın giysi gibi kişiye özel olması gerektiğini belirterek, şunları kaydetti:

“Bize gelen müşterilerin ne aldığını bilmelerini istiyoruz. Bağlamayı satın alanların sıkıntı yaşadıkları zaman bir haklarının oluşması gerektiğini düşünüyoruz. Bağlamada meydana gelen sorunların imalat hatası olduğunu bazen müşterilerimiz ispatlayamıyor. Ben de buna bir çözüm olması amacıyla bağlamaya kimlik çıkardım, insan gibi. Bağlamayı bir insan gibi düşünüyoruz, insanın nasıl bir kimliği varsa bağlamaya da öyle bir kimlik çıkardık. Müşterilerimizin bağlamayı tanıması için bağlamayla kimliğini de beraber gönderiyoruz. Müşterimiz ne aldığını, hangi ses tonunda olduğunu, hangi seste okuyabileceğini bu kimliklerle biliyor. Ayrıca bizden sonra gelecek nesillerin de sazın özelliklerini bilmesi için üzerlerinde kimlik olmasını istedik.”

Bundan sonra üreteceği sazların tümünün kimlikli olacağını aktaran İyidoğan, “Bağlamayı ve ne alması gerektiğini bilmeyen insanlar için kesinlikle kimlik gereklidir. İsteyen herkese de bağlamayla beraber kimliği gönderilecektir.” dedi.   (AA)

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Başkan Sami Aydın Sizce Yeni Dönemde Tekrar Aday Olmalı mı?

Sivas Belediye Başkanı Sami Aydın Sizce Yeni Dönemde Tekrar Aday Olmalı mı?

  • Evet Aday Olmalı --> 72
  • Hayır Aday Olmamalı --> 264
Gönder
Sonuçlar

buyuksivas.com "Basın Meslek İlkelerine" Uyar. AA ve İHA Abonesidir. Telefon : 0346 221 00 60 WhatsApp : 05558981558