SON DAKİKA

Büyük Sivas Haber | Sivas Haberleri | Haberler | Güncel Yerel Haberler

Sivas’ta Kayıp Kız Çocukları! Rakamlar Ürküttü! Fatih Tabur’un Haberi

Sivas’ta Kayıp Kız Çocukları! Rakamlar Ürküttü! Fatih Tabur’un Haberi
Bu haber 10 Temmuz 2018 - 20:40 'de eklendi

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, son günlerde artan kayıp çocuklar ile ilgili Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine dayanarak bir rapor hazırladı. Kayıp Kız çocuklarıyla ilgili ayrıntılar ise dikkat çekici…

Sivas’ta Kayıp Kız Çocukları! Rakamlar Ürküttü! Fatih Tabur’un Haberi

Rapor, Sivas adına korkutucu rakamları ortaya koydu. TÜİK tarafından hazırlanan “Adli İstatistik” verilerine göre ülkemizde 2008-2016 yıllarını kapsayan 9 yılda hakkında resmi olarak kayıp müracaatı yapılan ve güvenlik birimleri ya da vatandaşlar tarafından bulunarak güvenlik birimlerine getirilen kayıp çocuk sayısı 104 bin 531 olarak kayıtlara geçti.

SİVAS 34´ÜNCÜ SIRADA

Raporda; bahsi geçen süre içerisinde Sivas´ta emniyet birimleri veya vatandaşlar tarafından bulunarak güvenlik birimlerine getirilen kayıp kız çocuğu sayısı ise 478 olarak açıklandı. Sivas, kayıp kız çocuklarının iller bazında dağılımı sıralamasında 34´üncü sırada yer aldı. Sivas´ta 2008 – 2016 yılları arasında kaybolan 11 yaşından küçük kız çocuklarının sayısı 15, 12-14 yaş arası kız çocuklarının sayısı 124, 15-17 yaş arası kız çocuklarının sayısı ise 339 olarak belirlendi.

EN FAZLA ANTALYA´DA, EN AZ KİLİS´TE

Verilere göre 2008-2016 yılları arasında kız çocukları en fazla Antalya´da kayboldu. Antalya´da 9 yıl içerisinde emniyet birimleri veya vatandaşlar tarafından bulunarak güvenlik birimlerine getirilen kayıp kız çocuğu sayısı 4 bin 559 oldu. Antalya´yı; İzmir, İstanbul, Ankara ve Adana takip etti. Kız çocuklarının en az kaybolduğu iller ise Tunceli, Bingöl ve Kilis olarak belirlendi.

SEBEPLER NELER?

Raporda, çocukların kaybolmasına veya evden kaçmasına neden olan faktörlere ilişkin şu maddeler sıralandı: Kaçırılma, organize suç örgütleri tarafından kandırılma. Terör örgütleri tarafından kullanılma. Yuva ve yurtlarda korunma ve bakım altına alınanların kurum bakımını reddetmesi ve/veya kabullenmemesi. Erken yaşta evlilikler. Şiddet. Aile baskısı. Aile bütünlüğünün bozulması. Eğitim hayatındaki başarısızlık. Toplumdan dışlanma. Başkalarının hayatına özenme. Macera hevesi. Para kazanma arzusu. Güvensizlik. Arkadaş etkisi. Psikolojik sorunlar. Göç olgusuyla birlikte gelen sosyal dışlanmışlık. Kaza ve doğal afetler. Medya etkisi.

İrade

FACEBOOK HESABINLA YORUM YAP! ("Facebook'ta da paylaş" ı İşaretlemeyi Unutma! Yazılan yorumlardan yazarları sorumludur!)
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER