Büyük Sivas Haber | Sivas Haberleri | Haberler | Güncel Yerel Haberler

Sivas Belediyesi Mahkemeyi Kaybetti! 18 Kat Müsade 2 Kat’a Düşürüldü

Sivas Belediyesi Mahkemeyi Kaybetti! 18 Kat Müsade 2 Kat’a Düşürüldü
18.361
14 Temmuz 2018 - 13:25

Sivas Memleket Gazetesinde yer alan Mehmet Tırpan’ın haberine göre, Sivas Belediyesinin hayata geçirdiği imar uygulaması nedeniyle mağdur olduklarını iddia eden Hasan Halat, ve arazi sahipleri imar konusunda Yenişehir küme evlerde bulunan arazi sahiplerine yapılan haksızlığa son verilmesi gerektiğini, belediyenin yaptığı yanlıştan geri dönerek adaletli bir şekilde imar planı düzenleme yapması gerektiğini kaybetti.

Sivas Belediyesi Mahkemeyi Kaybetti! 18 Kat Müsade 2 Kat’a Düşürüldü

Vatandaşların imar planına yönelik açtığı davayı kaybeden Sivas Belediyesi, vatandaşlara ders verir gibi imar planını durdurduğunu iddia eden arazi sahibi Hasan Halat, “Kümeevler civarında yaklaşık 17 dönüm arazim var. Bu bölgedeki araziler 2 yıl önce ilk olarak 18 kat müsaadesi ile imara açıldı. Daha sonra Belediye vatandaşların arazilerini yüzde 40’lık payla istimlak etmek istedi. Arazi sahipleri ses çıkarmadı. Ancak daha sonra arazilerimizin yüzde 20’lik kısmını da ipotek eder gibi el koymaya kalktı” dedi.

Arazi sahiplerinin konuyu yargıya taşıdığını savunan Halat, “Belediye, sahip olduğumuz arazilerin yüzde 40’ını istimlak etmek ve yüzde 20’si ipotek gibi gösterilerek kullanılmayacak şekilde ayrı ayrı tapu vermek istedi. Ayrıca arazilerimizin yüzde 2’lik kısmında da Belediye payı ayrılmak istendi. Duruma arazi sahipleri olarak itiraz ettik. Konu yargıya taşındı. Mahkeme 6 ay sonra vatandaşların lehine karar verince Sivas Belediyesi arazi sahiplerini cezalandırır gibi önce imar revizyon planı durdurdu daha sonra imar planında revizyon yaparak 18 kat daire yapılmasına müsaade edilen arazilerin imarını 2 kata düşürdü. Sivas Belediyesi vatandaşlara ceza verir gibi yaptırım uygulatıyor. Geçen yıl 18 kat imar müsaadesi verilen arazilere bu yıl ne oldu da 2 kat müsaade veriliyor. Eğer Belediye bu tutumunu devam ettirse konuyu tekrar yargıya taşıyacağız. Benim gibi oldukça fazla arazi sahibi var. Konuyla ilgili Belediye yöneticilerinin biran evvel çözüm üretmesi bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Memleket Gazetesi / Mehmet Tırpan

23 Haziran 2019 Yerel Seçim Anketi – İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı

23 Haziran 2019 Yerel Seçim Anketi - İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı

  • Millet İttifakı - Ekrem İmamoğlu --> 223
  • Cumhur İttifakı - Binali Yıldırım --> 156
  • Diğer --> 2
  • Hiçbiri --> 2
Gönder
Sonuçlar

buyuksivas.com "Basın Meslek İlkelerine" Uyar. AA ve İHA Abonesidir. Telefon : 0346 221 00 60 WhatsApp : 0555 898 15 58