hava 12° Çoğunlukla Bulutlu/Rüzgârlı
DOLAR 18,6321 % % 0.05
EURO 19,3951 % % 0.11
GRAM ALTIN 1.051,57 % % 0,34
ÇEYREK A. 1.719,32 % % 0,34
BITCOIN 314.450 % -0.282
SON DAKİKA
Google News

Sivas Binali Yıldırım Kız Öğrenci Yurdu umreden gelenler için (Corona) karantina yurtları arasında

Son Güncelleme :

16 Mart 2020 - 13:07

Sivas Binali Yıldırım Kız Öğrenci Yurdu umreden gelenler için (Corona) karantina yurtları arasında

Sivas‘ta şu ana kadar herhangi bir korona virüs şüphesine rastlanmadığı bilinirken Umre’den dönen Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlarının çeşitli illerde misafir edileceği öğrenildi.

Sivas Binali Yıldırım Kız Öğrenci Yurdu umreden gelenler için (Corona) karantina yurtları arasında

Bu iller arasında Sivas’ın da olduğu öğrenilirken, Umre’den dönen kafilelerden bir tanesinin ise bugün 12.00 sıralarında Sivas’a inmesi bekleniyordu.

Hava muhalefeti nedeniyle Sivas’a inemeyen uçak Isparta’ya yönlendirildi.

Önümüzdeki günlerde Umre’den dönecek olan yaklaşık 70 Bin vatandaştan bir kısmının ise Sivas’ta misafir edilecek olması nedeniyle bir dizi önlemler alınarak bugün Sivas’ta Binali Yıldırım Kız Öğrenci Yurdu da umreden gelenlerin karantinaya alınması kapsamında boşaltıldı.

VALİLİKTEN AÇIKLAMA

Sivas’ta şuana kadar hiç bir vakaya, şüpheli bulguya rastlanılmadığını ve her türlü ihtimale karşı sürecin ciddiyetle takip edildiğini belirten Vali Salih Ayhan, Sağlık Bakanlığı bünyesinde oluşturulan Bilim Kurulu’nun aldığı kararların 81 İlde titizlikle uygulandığını anımsattı. Kamuoyunun sağlıklı bir şekilde bilgilendirilmesinin önemli olduğunu belirten Vali Ayhan, bu dönemde herkese ortak görevler düştüğünü söyledi.

Sivas’ın bundan sonraki süreçte ayrı bir sorumluluk üstlendiğini de belirten Vali Salih Ayhan, “Bakanlıklarımızın vermiş olduğu talimatlar var. Gerek UMRE yapmak üzere kutsal topraklarda olan gerekse de turistik amaçlı yurt dışına çıkan vatandaşlarımız, tedbir amacıyla 14 gün boyunca, kontrollü bir şekilde öğrenci yurtlarında misafir edilecektir. Dolayısıyla ilimizin de yurt kapasitesinin fiziki durumu, teknik alt yapısı şehirle olan bağlantısı dikkate alınarak, Sivas belirlenen 16 ilden birisi olmuştur. Gerek UMRE’den gerek yurt dışından gelen vatandaşlarımızı misafir edeceğiz.” dedi.

Vali Salih Ayhan, “İlk kafile bugün gelecekti, umreden gelen 178 kişi vardı. Hava muhalefeti nedeniyle Isparta iline nakledildi. Ama hazırlıklıyız, planlanan iller arasından birisiyiz. Bu minvalde yurt dışından gelen vatandaşlarımızı misafir edeceğiz. Bunlar hasta değil, tamamen tedbir amaçlı, gerekli sağlık tetkiklerinden ardından İl Sağlık Müdürlüğümüz tarafından kontrol edilerek evlerine gönderileceklerdir.” şeklinde konuştu.

Büyük Sivas Haber

 
YORUM ALANI

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Büyük Sivas WhatsApp Grubuna Dahil Ol
Büyük Sivas Telegram Grubuna Dahil Ol