DOLAR 23,1050 % 7.08
EURO 24,9610 % 7.67
STERLIN 29,0678 % 7.22
FRANG 25,5125 % 7.22
ALTIN 1.455,70 % 6,94
BITCOIN 619.567 10.738

TÜDEMSAŞ Değerlendirilsin

Yayınlanma Tarihi : Google News
TÜDEMSAŞ Değerlendirilsin
blank
blank

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Sivas Milletvekili Ahmet Özyürek, önceki gün TBMM´de yaptığı konuşmada TSK Güçlendirme Vakfı kanunundaki değişikliği desteklediklerini belirtti.

“TSK Güçlendirme Vakfı Kanunundaki Değişikliği Destekliyoruz”

Türk Silahlı Kuvvetleri Güçlendirme Vakfı kanununda değişiklik yapılmasına dair bir kanun teklifi TBMM´de görüşülerek karara bağlandı. Önceki gün yapılan oturumda söz alan MHP Sivas Milletvekili Ahmet Özyürek, ilimizde bulunan TÜDEMSAŞ´ta TSK´nın her türlü silah ve teçhizatlarını üretebileceğini ifade etti.

TÜDEMSAŞ´ın geçmiş dönemlerde 5 bin kişiye istihdam sağladığını belirten Özyürek, bu sayının günümüzde bin kişiye kadar düştüğünü ifade etti. TÜDEMSAŞ´ın tekrar eski günlerine dönerek, üretime katkı sağlaması gerektiğini kaydeden MHP Milletvekili Özyürek, TSK´nın her türlü Ar-Ge çalışmalarını burada yapabileceğini söyledi.

Özyürek, “TSK Güçlendirme Vakfı, Milli Savunma ve sanayimizin geliştirilmesi yani savunma sanayi dallarının kurulması, harp, silah, araç ve gereçlerinin satın alınmak suretiyle TSK´nın savaş gücünün artırılmasına katkıda bulunmak, milletimizin maddi ve manevi desteğini sağlamak adına kurulmuştur” dedi.

“Kötü komşu insanı mal sahibi yapar” sözünü hatırlatan Özyürek, “Hatırlanacağı üzere ABD´nin Kıbrıs Barış Harekâtı sonrası Şubat 1975´ten itibaren Türkiye´ye uyguladığı silah ambargosu üzerine ASELSAN, İŞBİR, ASBİRSAN, SUSAŞ ve ROKETSAN kurulmuştur. Böylelikle kendi AR-GE Merkezimizi geliştirerek, TSK Güçlendirme Vakfı bünyesinde bulunan kuruluşlarla ordumuza büyük katkılarda bulunulmuştur. Bugün geldiğimiz noktada Mehmetçiğimiz yerli silah ve teçhizatlarla donatılarak, dosta güven, düşmana korku salmıştır” ifadelerini kullandı.

Özyürek şöyle devam etti:

“Milletimizin bağrından çıkan, vatan, bayrak, devlet ve millet için ölürsem şehit, kalırsam gazi anlayışı ve ibadet veçhi ile görev yapan Türk Silahlı Kuvvetleri her zaman dualarımız arasında olmuştur. Büyük Türk Milletinin Vakfı´nın kanun değişikliği teklifini destekliyoruz. Diğer taraftan Sivas ilimizde de TÜDEMSAŞ imalat atölyemiz vardır. TSK Vakfı bu fabrikadan faydalanabilir. Burada çalışmalar yaparak, Ar-Ge´sini geliştirebilir. Geçmiş dönemlerde 5 bin kişinin istihdam edildiği bu ortamda çalışan kişi sayısı yüzde 80 oranında azaltılmıştır. 5 bin kişiden bin kişiye düşürülmüştür. İmalatta yüzde 80´den yüzde 20´lere düşmüştür.”

KANUN TEKLİFİ KABUL EDİLEREK YASALAŞTI

Türk Silahlı Kuvvetlerini (TSK) Güçlendirme Vakfı Kanunu´nda değişiklik yapan kanun teklifi, TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek yasalaştı. Kanun, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi´nde müsteşar, müsteşar yardımcısı kadrolarının kaldırılması ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı kadrosunun ihdasına yönelik değişikliğe uyum sağlanmasını amaçlıyor.

Kanuna göre, Cumhurbaşkanı Yardımcısı TSK Güçlendirme Vakfı Mütevelli Heyet üyesi olacak, Milli Savunma Bakanlığı Müsteşarı´nın üyeliği sona erecek. Genelkurmay 2. Başkanı yerine Genelkurmay Başkanı Mütevelli Heyet üyesi olarak belirlenecek.

Buna göre, Vakıf Mütevelli Heyeti Cumhurbaşkanı başkanlığında, Cumhurbaşkanının görevlendireceği Cumhurbaşkanı Yardımcısı, Milli Savunma Bakanı, Genelkurmay Başkanı ve Savunma Sanayii Başkanından oluşacak.

Vakıf Yönetim Kurulu, Mütevelli Heyet tarafından seçilen en az 3, en fazla 7 üyeden oluşacak. Bu düzenlemeler uyarınca vakıf senedinde yapılacak değişiklikler, vakıf senedinin tescil işlemleri tamamlanıncaya kadar uygulanabilecek. Senette yapılacak değişiklikler, Türk Medeni Kanunu hükümleri doğrultusunda tescil ettirilecek. Ancak tescil işleminin tamamlanması beklenmeksizin bu hüküm uygulanacak. (İrade)

Büyük Sivas Haber

blank

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.