Büyük Sivas Haber | Sivas Haberleri | Haberler | Güncel Yerel Haberler

“İlle de Kaleci”

“İlle de Kaleci”
Selahattin Elbay
Selahattin Elbay( [email protected] )
729
05 Haziran 2018 - 13:48

Selahattin Elbay’in “İlle de Kaleci” isimli köşe yazısı;

“İlle de Kaleci”

Kalecilik oldukça zor bir meslektir. Bir futbol içinde diğer 10 oyuncuya göre, kalecilerde çok daha farklı özellikler aranmaktadır. Maç süresi boyunca diğer oyunculara göre sabit bir durumda olan kalecinin oyunu iyi okuyabilmesi ve karşı takımın taktiğini çözebilme yeteneği onun en önemli özelliğidir.
1967 yılında 2.nci lig Beyaz Gruba alınan Sivasspor´da ilk imzayı atan futbolcu olarak, o günden bugüne kadar görev yapan kalecileri iyi bilenlerdenim. İlk yıldan itibaren Sivasspor kalesini başarı ile koruyan tüm kalecileri tanımak isteyenler bir süre önce çıkarmış olduğum ‘Dünden Bugüne Sivasspor Tarihi´ isimli kitabımdan öğrenebilirler.
Süper Lige yükselişimizin ilk yılında kalemizi devralan Avustralya´lı kaleci Petkoviç, 2005-2010 yılları arasında kalemizi başarılı bir şekilde koruyarak o yıllara damgasını vurmuştur. Diyeceğim odur ki; Petkoviç´ten sonra günümüze kadar hiçte iyi bir kaleci transfer edemedik.
Süper Ligi genel olarak bir analiz edecek olursak, ligin en zayıf halka kalecileri maalesef bizde. Şu bir gerçek ki; iyi bir kaleciniz varsa, maça 1 puan önde başlıyorsunuz. Hatta maçtan 3 puan bile almanız iyi kaleciniz sayesinde gerçekleşebiliyor. Bu günün modern futbolunda oyun kaleciden başlıyor ve de pas trafiğinin yönlenmesinde onun katkısı çok önemli oluyor. Geçtiğimiz sezon kalemizi koruyan 3 kalecimizin de, oyunu başlatma ve pas trafiğindeki performansları son derece olumsuzdu. Yeni sezonda bu kalecilerle 1.nci kaleci olarak devam edilmesi, bana göre iyi olmaz diye düşünüyorum.
İzlediğim kadarı ile bana göre Kasımpaşa´nın kalecisi Ramazan bize iyi uyar. Üstelik kendisi Sivas´ın Kangal ilçesinden diyerek yazımı noktalıyorum..

Sivas Hakikat / Selahattin Elbay

23 Haziran 2019 Yerel Seçim Anketi – İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı

23 Haziran 2019 Yerel Seçim Anketi - İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı

  • Millet İttifakı - Ekrem İmamoğlu --> 248
  • Cumhur İttifakı - Binali Yıldırım --> 181
  • Diğer --> 3
  • Hiçbiri --> 3
Gönder
Sonuçlar

buyuksivas.com "Basın Meslek İlkelerine" Uyar. AA ve İHA Abonesidir. Telefon : 0346 221 00 60 WhatsApp : 0555 898 15 58