Büyük Sivas Haber | Sivas Haberleri | Haberler | Güncel Yerel Haberler

Alkoliklerin Yuvası! Sivas’ta incili Hanım Türbesi Kaderine Terkedildi!

Alkoliklerin Yuvası! Sivas’ta incili Hanım Türbesi Kaderine Terkedildi!
1.951
25 Temmuz 2018 - 14:28

Rahmi Günay Caddesi eski İl Sağlık Müdürlüğü bahçesinde yer alan İncili Hanım türbesi, hastanenin taşınması ve mevcut binanın da yıkılmasının ardından adeta kaderine terk edildi. incili hanım türbesinde gece geç saatlerde ateş yakarak alem yapılıyor ve türbe içerisine alkol şişeleri atılıyor.

Alkoliklerin Yuvası! Sivas’ta incili Hanım Türbesi Kaderine Terkedildi!

Sivas’ta Rahmi Günay caddesi üzerinde yer alan İncili Hanım Türbesi, adeta alemcilerin mekanı haline geldi. Gece geç saatlerde alkol alarak alem yapan kişiler bu kadar da olmaz dedirtti. Türbe çevresine ve içine alkol şişelerini atan, türbenin duvarına kesici veya delici aletlerle isimler yazan kendini bilmez kişiler adeta atalarımızın kemiklerini sızlatıyor. Türbenin daha fazla zarar görmemesi ve alemcilerin mekanı olmaktan kurtarılması için Sivas Valisi Davut Gül’den destek bekleniyor. Konuyla ilgili Emniyet Müdürlüğü’nünde harekete geçmesi bekleniyor. Mahkeme kararı olması nedeniyle bölgedeki moloz yığınlarının alınamaması adeta alemcilere zemin hazırlıyor. En azından türbeye kamera sistemi konularak kontrol altında tutulması gerekiyor. Türbenin son halini gören vatandaşlar, “Eski Numune hastanesi bahçesinde bulunan “İncili Hanım” Türbesi perişan ve içki içen insanlar tarafından kirletilmiş vaziyette. Hem şehrimizin kültürel mirasına, hem de manevi bütünlüğüne yakışmayan bu durumun düzeltilmesi, geçici de olsa orada bir mekân düzenlemesi yapılması hayırlı olacaktır. Eğer bölgede düzenleme çalışmaları yapılabilirse insan geçmişlerini yad eder en azından bir dua okur. Ayrıca kabri bulunan zat ile ilgilide bilgilerin türbe çevresinde yer alması oldukça iyi olur” yorumlarında bulunuyor.

Sokullu Mehmet Paşa’nın kızı olarak bilinen, çeyizinde inci ile işlenmiş yorganlardan dolayı İncili hanım adını alan türbenin çevresinde ki olumsuzluklar zaman zaman gündeme gelmesine rağmen bir türlü sonuç alınamadı.

Hiçbir kurumun sahip çıkmadığı ancak İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından hazırlanan Sivas Kültür Envanteri listesinde yer alan türbe, gerek çevre düzenlemesi gerekse yıkılmaya yüz tutmuş hali ile içler açısı bir durumda uzanacak eli bekliyor.

Hangi kurumun burada bir çalışma yapacağı ise şimdilik bilinmiyor. 1983 yılında tescillenen ancak bugüne kadar hiçbir restorasyon çalışmasının yapılmadığı İncili Hanım Türbesi, büyük ölçüde yıpranmasına rağmen yıllara meydan okuyarak ayakta duruyor. İncili Hanım Türbesi ile ilgili Kültür Envanterinde yer alan diğer tanımlarda ise, “Baldaken tarzında inşa edilen türbenin mimarı üslubu malzemesi ile 18.yy. da yapıldığı izlenimini vermektedir. Tarihini kanıtlayabilecek üzerinde kitabesi yazılı sandukası olmadığı gibi İncili Hanım hakkında da yazılı belgeye rastlanmamıştır. İç köşeliklerde kubbeye geçişler pandantifler aracılığı ile sağlanmıştır. Kubbe içten sıvalı olup sıvaların büyük bölümü dökülmüştür. Sütunların dışında kalan bölümleri çok harap olmuştur. Kubbenin ortasında altıgen bir açıklık vardır. Bu açıklık ilk yapıldığı dönemde düşünülmüş ve gerçekleştirilmiş kanısı vermektedir. Altıgeni meydana getiren kenarlarda düzgün taşlar kullanılmıştır. Bu düzgün taş örgü kubbenin diğer yerlerinde görülmektedir. Bu uygulama ile de baldaken tarzındaki bu türbenin üstünde böyle bir açıklık bırakılabileceği akla gelmektedir. (Memleket)

23 Haziran 2019 Yerel Seçim Anketi – İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı

23 Haziran 2019 Yerel Seçim Anketi - İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı

  • Millet İttifakı - Ekrem İmamoğlu --> 237
  • Cumhur İttifakı - Binali Yıldırım --> 167
  • Diğer --> 2
  • Hiçbiri --> 3
Gönder
Sonuçlar

buyuksivas.com "Basın Meslek İlkelerine" Uyar. AA ve İHA Abonesidir. Telefon : 0346 221 00 60 WhatsApp : 0555 898 15 58