SON DAKİKA

Büyük Sivas Haber | Sivas Haberleri | Haberler | Güncel Yerel Haberler

Sivas Valisi Davut Gül imar’a da El Attı! “İmar Barışı” Büyük Fırsat

Sivas Valisi Davut Gül imar’a da El Attı! “İmar Barışı” Büyük Fırsat
Bu haber 27 Haziran 2018 - 12:29 'de eklendi

Sivas Valisi Davut Gül; Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü´nün yatırım ve çalışmalarının değerlendirildiği bilgilendirme toplantısına katıldı. imar Barışı konusu bu toplantıda ele alındı.

Sivas Valisi Davut Gül imar’a da El Attı! “İmar Barışı” Büyük Fırsat

Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Nazım Yakut, faaliyetlerine ilişkin olarak Vali Gül´e brifing verdi. Yakut´un ardından konuşan Vali Gül, imar barışı, çevre kirliliği ve gürültü kirliliği konularında önemli açıklamalarda bulundu.

Yılların kangrene dönüşen imar sorununa çözüm götüren imar barışı hakkında bilgi veren Vali Gül, bu konuda sıkıntısı olan vatandaşlara müracaat etmeleri hususunda telkinlerde bulundu.

“BİR AN ÖNCE MÜRACAAT EDİLMESİ LAZIM”

Vali Gül, “Arazi sizin. Dükkan yaptınız, ev yaptınız. Yarım metre taştı ya da 4 kat değil de 5 kat oldu. Normalde böyle durumlarda yapılması gereken yarım metre geçtiği için binayı yıkmak ya da uygunsa tıraşlamak. Burada yüzde 3 ile yüzde 5 arasındaki para ödendiğinde mevcut durum ruhsatlı hale gelmiş oluyor. Vatandaşın problemi ortadan kalkmış oluyor, bir belirsizlik ortadan kalkmış oluyor. Bu vatandaşlarımız açısından büyük bir fırsat. Ruhsatı, iskanı olmayanların bundan yararlanması lazım. Bir daha cumhuriyet tarihi boyunca böyle bir imkan gelir ya da gelmez bilemem ama gelecek gibi durmuyor. O açıdan da mağduriyetin ortadan kalkması açısından, vatandaşla devletin problem yaşamaması açısından buna bir an önce müracaat edilmesi lazım” dedi.

“31 EKİM SON BAŞVURU TARİHİ”

İmar barışı konusunun belediyelerin yanı sıra diğer kamu kurum ve kuruluşları için de geçerli olduğunu ifade eden Vali Gül, “Bu imkandan yararlanmayan ama sorunu devam eden yerlerle ilgili imar barışından sonra ciddi tedbirler gündeme gelecek. Yani bir yıkım gündeme gelecek. Çünkü ortada bir mazeret yok. Şimdiye kadar çok fazla sıkıntı çıkmasın, mağdur olunmasın diye idare edilen meselelerin yüzde 90´ı, yüzde 95´i çözüldükten sonra sorununu çözmeyen kişiler için yaptırımlar gündeme gelebilir. Hem vatandaş mağdur olmasın hem de devlet bu problemi ortadan kaldırmış olsun. Hemşehrilerimizden ricamız bu fırsatı değerlendirip lütfen müracaat etsinler. 31 Ekim son başvuru tarihi. Son güne, son aya kalmadan müracaat edilsin” diye konuştu.

“BÜYÜK İLÇELERİMİZİN TAMAMI DOĞAL GAZA KAVUŞTU”

Sivas´ta doğal gazın gün geçtikçe yaygınlaştığına dikkat çeken Vali Gül, “Doğal gazın olması çevre kirliliği konusunda önemli bir avantaj sağlıyor. Doğal gazı olmayan yerleşim yerlerinde bu problem daha çok yaşanıyor. Çok şükür Türkiye´de bütün illere hemen hemen ulaştı. Biz de ayrıca ilçelere de ulaştı. Daha önceden Şarkışla ve Suşehri´nde vardı. Bu sene Zara, Yıldızeli, Kangal, Gemerek, Divriği, Gürün ayrıca Şarkışla´nın Gürçayır Beldesi´nde… Yani Sivas merkez, 8 ilçemiz, 2 tane de beldemiz doğal gaza kavuşuyor. Baktığımızda büyük ilçelerimizin tamamı ilçelerimizin de yüzde 50´si doğal gaza kavuşmuş oldu. Doğal gazı olmayan ilçeler hangileri? İmranlı, Hafik, Akıncılar, Koyulhisar, Gölova, Doğanşar, Altınyayla ve Ulaş. Muhtemelen bir sonraki aşamada artık oralara da gider. Köyleri gezdiğimizde köylerin bile doğal gaz talebi var. Yani insanlar o rahatlığa kavuştuktan sonra istiyorlar ama aynı anda 6 ilçede doğal gazın çalışıyor olması Sivas açısından zenginlik” açıklamasında bulundu. ,

İlimizde gürültü kirliliği hususunda problemler olduğuna vurgu yapan Vali Gül, bu konuda vatandaşlara uyarılarda bulundu.

GÜRÜLTÜ KİRLİLİĞİ KONUSUNDA ŞİKAYETLER VAR

Vali Gül, konuşmasını şu ifadelerle sürdürdü: “Gürültü kirliliği ile sıkıntımız var. Nedir gürültü kirliliği? Korna çalma, düğün ve benzeri organizasyonlarda çok yüksek sesle etkinlik yapma. Bu tür durumlarda vatandaşlarımızın haklı olarak şikayetleri oluyor. Bunu hem Emniyet hem Belediye hem de Çevre ve Şehircilik anlamında kontrol ediyoruz, edeceğiz. Vatandaşlarımızdan ricamız yaşlısı, hastası, çocuğu olan var. Korna çalarak gecenin 11´inde, 12´sinde mahalle aralarında biz sevinirken bir başkasının üzüntüsüne sebebiyet veriyoruz. Elektronik altyapımız güçlendi. Yani ortada polis yok ama kamera var. Tespit ettiğinde birkaç ay sonra ceza gelir. Bir mağduriyet olmasın. Lütfen kimseyi rahatsız etmeyelim. Düğünlerimizde de diğer etkinliklerimizde de rahatsız etmeyelim.”

“DENETİMLERİMİZ DEVAM EDİYOR”

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü´nün birçok kurumun çalışmasına dolaylı yoldan katkıda bulunduğunun altını çizen Vali Gül, “Teknik yardım gerektirecek her konuda destek veriyor. Her kademesinde çalışan personele teşekkür ediyorum. Proje hazırlıyorlar, proje çiziyorlar. Yanlış yapma lüksünüz yok. O açıdan da çok hassas ve bunu hakkıyla yapıyorlar. Çevre anlamında da biz Marmara gibi çok sanayileşmiş bir bölge değiliz. Dolayısıyla da sanayileşmeden doğan bir kirlilik yok. Burada olan işletmelerin olabildiğince çevre kurallarına uymaları, olabildiğince çevreye zarar vermemeleri hususunda denetimlerimiz devam ediyor” açıklamasında bulundu.

İrade / Fatih Tabur

FACEBOOK HESABINLA YORUM YAP! ("Facebook'ta da paylaş" ı İşaretlemeyi Unutma! Yazılan yorumlardan yazarları sorumludur!)
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER