Büyük Sivas Haber | Sivas Haberleri | Haberler | Güncel Yerel Haberler
BU ALANA GÜNLÜK 30 TL'DEN SİZDE REKLAM VERİRSENİZ SİZİ DE GÜNLÜK 100.000 KİŞİ GÖRÜR - ARAYIN : 0544 433 15 55

“Hepatit İçin Aşı ve Hijyen Şart”

“Hepatit İçin Aşı ve Hijyen Şart”
Reklam Ver 05444331555
07 Ağustos 2019 - 15:56

Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Dahili Tıp Bilimleri Bölümü Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aynur Engin, hastane personeline hepatit hastalığı hakkında bilgiler verdi.

Prof. Dr. Aynur Engin Hepatit Hastalığı Hakkında Bilgiler Verdi

Hastalıktan korunma yollarına ilişkin sunum gerçekleştiren Engin, “Koruyucu önlem olarak da iki madde çok önemlidir. Birincisi aşı, ikincisi ise hijyendir” dedi.

Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Dahili Tıp Bilimleri Bölümü Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aynur Engin, hastane çalışanlarına hepatit hastalığı hakkında bilgi vererek hastalıktan korunma yolları ile ilgili sunum yaptı.

Tıp Fakültesi Behsan Önol Konferans Salonu´nda gerçekleştirilen programa hastane sağlık personeli katıldı.

Programda konuşan Prof. Dr. Aynur Engin, “Hepatit dediğimiz şey karaciğerin iltihaplanmasıdır. Kısa süreli olursa akut, uzun süreli olursa kronik olur. Hepatiti yapan sadece virüs değildir” dedi.

Hepatit hastalığının en az 6 farklı virüsle bulaştığını ifade eden Prof. Dr. Engin, “Viral hepatitler var. Bunlar dünyada ve ülkemizde bir hayli yaygın. Bir kişide viral hepatit fonksiyonu gelişiliyorsa bunların bildirimi zorunludur. Bu hastalığı olan kişileri bizler hemen Sağlık Müdürlüğü´ne bildiriyoruz. Bunların tedavisini yaparken bulaşıcı bir hastalık olduğu için bildirmemiz gerekiyor. Çünkü; çevresindeki kişileri de koruma altına almamız gerekiyor. Hepatit çocuklarda daha hafif, yetişkinlerde daha ağır seyreder. Biz kronik hepatitlerde en çok siroza ve kansere gitmesinden korkuyoruz. Bu hastalığın, A, B, C, D, E ve G harfleri ile isimlendirilen en az 6 farklı virüsle oluştuğunu biliyoruz. Hepatit virüsleri; bulaşmayı takiben belirli bir kuluçka dönemi (A virüsü için 15–45 gün, B ve C virüsü için 30–180 gün) sonrasında hastalık yaparlar. D tek başına hastalık yapmıyor. Hepatit D´nin aşısı yok ama aşı ile koruyabiliyoruz. Hepatit D, Hepatit B olmadan hiçbir şey yapamıyor. Hepatit B´nin aşısı olduğu için onu korumaya alıyoruz” dedi.

“HERKES HEPATİT A TESTİ YAPTIRSIN”

Hepatitten korunmak için izlenmesi gereken adımları da anlatan Prof. Dr. Engin, “Ortamınızda Hepatit A geçiren birisi varsa bilin ki Hepatit A olan başka kişilerde vardır. Çünkü kaynağı insandır. Hepatit A bağırsaklarda bulunduğu için tuvaletten çıkınca ellerinizi iyi yıkamazsanız tırnak aralarına giren virüs çevresindekilere bulaşır. Hepatit A ve Hepatit E, daha çok böyle bulaşıyor. Gelişmişlik düzeyi yüksek olan ülkelerde bu oran daha düşüktür. Herkes Hepatit A testi yaptırsın. Eğer hepatit geçirmişseniz sıkıntı yok ama geçirmemişseniz aşınızı yaptırın. Özellikle sağlık çalışanları, yaşlılar ve zihinsel engellilere bakan kişiler ile hijyen temizliği sorunu olan kişiler her zaman risk altındadır” diye konuştu.

AŞI VE HİJYEN ŞART

Hepatit hastalığının tedavisi hakkında da bilgi veren Prof. Dr. Engin, “Biz tedavilerde karaciğer enzimleri düşük hastaları haftada bir hastaneye gidip gelmesi koşulu ile bırakabiliriz. Fakat karaciğer enzimleri yüksek hastaları mutlaka yatırmamız gerekiyor. Önceden beslenme düzeyine dikkat ederdik, şimdi beslenme şekline çok önem vermiyoruz. Sadece akciğer enzimlerini kontrol ediyoruz. Koruyucu önlem olarak da iki madde çok önemlidir. Birincisi aşı, ikincisi ise hijyendir.” dedi. (İrade)

Büyük Sivas Haber

Sivas Belediyesi Çalışmalarından Memnun musunuz?

Sivas Belediyesi Çalışmalarından Memnun musunuz?

  • Evet --> 177
  • Hayır --> 558
  • Karasızım --> 53
  • Fikrim Yok --> 33
Gönder
Sonuçlar

buyuksivas.com "Basın Meslek İlkelerine" Uyar. AA ve İHA Abonesidir. Telefon : 0346 221 00 60 WhatsApp : 0555 898 15 58 - [email protected]