hava
DOLAR %
EURO %
GRAM ALTIN %
ÇEYREK A. %
BITCOIN %
SON DAKİKA





Google News

Haraların Restorasyonu İçin 5 Milyon Liralık Ödenek

Son Güncelleme :

25 Eylül 2018 - 15:05

Haraların Restorasyonu İçin 5 Milyon Liralık Ödenek

Sivas Rölöve ve Anıtlar Müdürlüğü´nün çalışmalarının değerlendirildiği toplantıda konuşan Vali Davut Gül, “Kültür Bakanlığı´nın desteği ile Haraların olduğu bölgede restorasyon yapacağız. 5 milyon lira civarındaki yüzde 10´luk ödeneği geldi” dedi.

Haraların Restorasyonu İçin 5 Milyon Liralık Ödenek

Vali Davut Gül, kamu kurum ve kuruluşlarının çalışmalarının kamuoyuna duyurulması amacıyla düzenlenen toplantılar kapsamında Sivas Rölöve ve Anıtlar Müdürlüğü´nün hizmetlerine ilişkin olarak kurum müdürü İsmail Onur Yıldızlı´dan bilgi aldı.

2018 yılı ödeneklerinin 2 milyon 419 bin lira olduğunu ifade eden Sivas Rölöve ve Anıtlar Müdürü İsmail Onur Yıldızlı bunun 530 bin lirasının kullanıldığını belirtti. Divriği Kalesi´nin yanı sıra Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası´nda yürütülen çalışmalara ilişkin bilgiler veren Yıldızlı, program dahilinde faaliyetlerini sürdürdüklerinin altını çizdi.

Yıldızlı´nın sunumunun ardından konuşan Vali Gül ise Kültür ve Turizm Bakanlığı´nın destekleriyle Haralarda başlatılacak olan restorasyon çalışmasına değindi.

“FİNANSMANI HAZIR”

Vali Gül, “Kültür Bakanlığı´nın desteği ile Haraların olduğu bölgede restorasyon yapacağız. 5 milyon lira civarındaki yüzde 10´luk ödeneği geldi. Bu şu anlama geliyor: Yaklaşık 50 milyon lira civarında restorasyon projesi yapabilecek durumdayız. 50 milyon liralık restorasyon Türkiye´de belki de 5 tane yoktur. Rakamlara baktığımızda 300 bin, 500 bin, 1 ya da 2 milyon ölçekli restorasyonlardır. Bir diğeri eski kadın cezaevinin olduğu yer var. Burası önümüzdeki ay boşalacak. Orayı güdümlü proje ile Kalkınma Bakanlığı´na sunduk. Finansmanı hazır. Müze olarak yapabileceğimiz yerlerden bir tanesi. Güdük Minare, Taşhan, Ulu Camii eşsiz bir proje ve 3´üne de el atmak gerekiyor” açıklamasında bulundu. (İrade)

Büyük Sivas Haber








YORUM ALANI

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Büyük Sivas WhatsApp Grubuna Dahil Ol
Büyük Sivas Telegram Grubuna Dahil Ol