hava
DOLAR %
EURO %
GRAM ALTIN %
ÇEYREK A. %
BITCOIN %
SON DAKİKA

Google News

Sivas’ta 1 Ay İçerisinde 5200 Vaka! 3300’ü Halen Pozitif! 40 Yoğun Bakım!

Son Güncelleme :

27 Ağustos 2020 - 11:37

Sivas’ta 1 Ay İçerisinde 5200 Vaka! 3300’ü Halen Pozitif! 40 Yoğun Bakım!

Deva Partisi Sivas İl Yönetim Kurulu Üyesi aynı zamanda Op.Dr. olan Mustafa KAVURMACI‘dan çarpıcı açıklamalar geldi. Kavurmacı “Son 1 ay içerisinde Sivas’ta 5200 civarında insanımızda hastalık tespit edildi. Bu hastaların 3300 civarındaki kısmı halen aktif haldeki vakalardır.” diyerek vaka sayısına dikkat çekti

Sivas’ta 1 Ay İçerisinde 5200 Vaka! 3300’ü Halen Pozitif! 40 Yoğun Bakım!

Op. Dr. Kavurmacı’nın açıklamalarının tamamı ise şöyle;

“Tüm dünyayı etkisi altına alan Kovid-19 pandemisi Mart ayı başından itibaren ülkemizi de etkisi altına almış durumdadır. Yıllardır Sivas’ta görev yapan bir doktor olarak hastalıkla ilgili gözlemlerimi vatandaşlarımızı bilgilendirerek daha etkin mücadale edebilmek amacıyla paylaşmak istiyorum.

Mart ayından itibaren kovid-19 vakaları kısa bir süre artış gösterdi. Sokağa çıkma yasakları ve bulaşı riski fazla olan iş yerlerinin kapatılmasının da etkisi ile hızlı bir şekilde azaldığını gözledik.

Haziran ayı başlarında “Yeni Normal” hayata hızlı ve kademesiz bir şekilde geçilince şehir dışından Sayın Sağlık Bakanımızın da ifade ettiği gibi 2 milyon civarında hemşerimiz geldi.

Gerek Sivas merkezinde gerek ise bir çok ilçemizde inanılmaz derecede vaka artışlarına şahit olduk. Gelen insanlarımızın 25.000 civarı 65 yaş üstü insanımız olmakla birlikte çoğu gençlerden oluşmaktaydı.

Bu genç kardeşlerimiz hastalığı taşıdığı halde hiç bir bulgu göstermediği için gittikleri her yere hastalığı taşıdılar. Yeni normal kavramını da NORMAL olarak algılayan bu insanlar Sivasımızın tüm ana caddelerinde aşırı bir kalabalığa ve maskelerini de ya çene altlarında ya da kollarında taşıyarak kendilerini koruyabileceklerini düşündüler.

İşte bu durum Sivas’ta aşırı bir vaka sayısında artışa sebep oldu.

Son 1 ay içerisinde Sivas’ta 5200 civarında insanımızda hastalık tespit edildi.

Bu hastaların 3300 civarındaki kısmı halen aktif haldeki vakalardır.

40 civarındaki hastamız yoğun bakımlarda tedavi görmektedir.

Bu hastalara hizmet ederken kendileri de hastalığa kapılan 150 civarında sağlık personeli vardır.

Mayıs ayı sonlarında hiç yeni vaka tespit edilmezken Haziran ayından itibaren önlemlerin azaltılması hızlı bir artışa sebep oldu.

Sivas’ta yaşayan herkes yakın çevresinde mutlaka bir Kovid-19 hastasına rastlar hale geldi. Kendi oturduğum apartmanda 3 ailede bu hastalık var.

Bugün hastalık tespit edilen ve solunum sıkıntısı olmayan tüm hastalar ilaçları verilip evde kullanmaları ve kendilerini izole etmeleri söylenerek evlerine gönderiliyor.

Pandemi sürecinin başlarında yurt dışından gelen hasta ve şüpheli vakalar yurtlara yerleştirilerek toplumdan izole ediliyordu. Bu gün böyle bir uygulama yapılamadığı için eve gönderilen hasta maalesef evdeki bireylere de ister istemez hastalığı bulaştırıyor.

Bu bir virüs hastalığıdır.

Bu virüsü öldürebilecek herhangi bir ilaç dünyada yoktur. Hastalara uyguladığımız bütün ilaçlar hastalara destek vermek ve süreci en az hasarla atlatmalarına yardım etmek içindir.

Çok yakın zamanda yaygın olarak kullanılacak bir aşısı da yoktur.

Dünyadan gelen son bilgilere göre hastalığı geçiren hastaların da tekrar hastalığa yakalanabileceğini göstermektedir. Bu virüs kendini değiştirebilmektedir.

Bu süreci en az zararla atlatabilmek için yapabileceğimiz tek şey UZAK DURMAKDIR!

Yani maskemizi usulüne uygun takacağız , mesafe kurallarına azami dikkat edeceğiz. Sık sık ellerimizi yıkayıp fazla ağzımıza ve gözümüze dokunmayacağız. Aksi takdirde bir çok sevdiğimizi bu illet hastalık yüzünden kaybetmeye devam ederiz.

Bu zor süreçte sizlere sağlık hizmeti vermeye çalışan fedakar sağlık ordusu da artık çok yoruldu, psikolojileri de bozuldu. Bir kısmı hastalığa yakalandı bir kısmı da şu an aramızdan ebediyen ayrıldı. Lütfen önlemlere uyarak bizlere destek olun birlikte yenelim…”

Büyük Sivas Haber

 
YORUM ALANI

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Büyük Sivas WhatsApp Grubuna Dahil Ol
Büyük Sivas Telegram Grubuna Dahil Ol