REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.


ARAYIN 05444331555

Büyük Sivas Haber | Sivas Haberleri | Haberler | Güncel Yerel Haberler

BU ALANA GÜNLÜK 50 TL'DEN SİZDE REKLAM VERİRSENİZ SİZİ DE GÜNLÜK 100.000 KİŞİ GÖRÜR - ARAYIN : 0544 433 15 55

Hakka Tapanların Demokrasisi


Hakka Tapanların Demokrasisi
Berat Demirci
Berat Demirci( beratdemirci@buyuksivas.com )
Reklam Ver 05444331555
03 Kasım 2019 - 12:41

Berat Demirci’nin “Hakka Tapanların Demokrasisi” isimli köşe yazısı;

Hakka Tapanların Demokrasisi

“Allah, bu millete bir daha İstiklâl Marşı yazdırmasın!” demiş, millî şairimiz. Bu duaya âmin dememek ne mümkün.Âmin, hem de binlerce kere âmin…Bir dua da biz edelim: Allah, bu millete İstiklal Marşı´nı okumayı ilham etsin!

Milyoner yapmak için üç saate yakın bir süre uğraşmıştı Kenan İmirzalıoğlu vesonunda yarışmacıya doğru cevabı buldurdu. Yalan yanlış telaffuz ve ezbere dayalı okuma alışkanlığı dikkatimi çekti. Eminim ondan çok kısa bir süre içinde baştan sona okuyacak ilkokul çocukları bile bulunur.Magazin malzemesi olmuştu, hele hele delikanlının kitaplık konusunda söylediği rakamların iler tutar tarafı yoktu. Hamaset dozu, yarışmanın sonunda had safhaya vardı. Delikanlının o kekre inşadı ise,İstiklal Marşı´nın kabulünden sonra iki kere arka arkaya okuyan maarif vekili. Hamdullah Suphi Bey´in kemiklerini sızlatmış olabilir.

İnşadı da yarışmayı da geçelim, yetenek meselesidir diyelim. İstiklal Marşı´nın taşıdığı kelime hazinesini sözlük kullanmadan anlayan sayısına bakalım. Anladıktan sonra onun bizim için ne ifade edebileceğini, hangi imkanları açabileceğini düşünelim. “Şah beyit”in, yani “Hakkıdır hakka tapan bayrağımın hürrüyet/Hakkıdır Hakk´a tapan milletimin istiklal!” dizelerinin kendi adıma İstiklal Marşı´nın tekmil anlamını ihtiva ettiğini düşünüyorum. Bayrak hürriyetin alameti; “Hakka tapmak” ise istiklâlin biricik dayanağıdır. “Hakka tapmayan”ın istiklâli “Haksızlık”la sonuçlanır.

Bayrak hür dalgalanmaktadır ama hürriyet adalet ile tahkim edilmelidir. Son Cumhuriyet Bayramı merasimlerinde bayrak hemen her kesimde farklı niyetlerle dalgalandırılıyor; eli bayraklı zümrelerin her birinden de ayrı sesler yükseliyordu. Cumhuriyet tamam ama demokrasi konusunda içi boş ve henüz doldurulamayan bir yüz yıl var. İstiklâli muhafaza etmeye azimliysek, “Kul hakkına riayet” esaslı ve emsalsiz bir demokrasi anlayış ve projesine ihtiyaç var. Buna “Hakka tapanların demokrasisi” diyelim şimdilik. “Hakk” kavramı üç önemli medeniyet lisanından biri olan Türkçede, Türklere mahsus bir incelikle yerini almıştır. Buradan hareketle, kapanın elinde kalan hamasetle yoğrulmuş cumhuriyetçilik, gerçek anlamda bir demokrasi hareketiyle özgün bir medeniyet hamlesine dönüşebilir.

“Allah, bu millete bir istiklâl marşı yazdırmasın!” duası, istiklal mücadelemizin çetinliğine istinaden yapılmıştır. Çünkü hangi durumda olursak olalım yeni bir marşına hacet yoktur; daha güzeli ve anlamlısı yazılamaz. Gereken tek şey, mevcudu okumamızdır.

Henüz okumaya başlamış sayılmayız;çocuksu ezberciliğin yerini tefekkürün alması umuduyla geçmiş bayramınızı kutlarım.

Büyük Sivas Haber – Sivas


buyuksivas.com "Basın Meslek İlkelerine" Uyar. AA ve İHA Abonesidir. Telefon : 0346 221 00 60 WhatsApp : 0555 898 15 58 - buyuksivashaber@gmail.com