Büyük Sivas Haber | Sivas Haberleri | Haberler | Güncel Yerel Haberler


BU ALANA REKLAM VERİRSENİZ SİZİ GÜNLÜK 100.000 KİŞİ GÖRÜR - ARAYIN : 05444331555Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Vali Ayhan Okullarda Cep Telefonunu Yasakladı

Vali Ayhan Okullarda Cep Telefonunu Yasakladı
11.022
09 Eylül 2019 - 14:50

2019-2020 Eğitim-Öğretim Yılı Güvenliğinin Değerlendirmesi Toplantısı, Vali Salih Ayhan başkanlığında gerçekleştirildi.

Yeni Eğitim Yılı Güvenliğinin Değerlendirmesi Toplantısı Gerçekleştirildi

Yeni eğitim-öğretim yılı öncesi hazırlıkların tamamlandığını ifade eden Vali Ayhan, “Milletimiz için en iyi şekilde yetiştirilmesi için emanet edilen bu çocuklarımızı evinden çıkıp okula gelmesi, okuldaki eğitim ve öğretimini tamamlaması ve tekrar evine gidebilmesindeki o süreç sizlerin vazifesinin omurgasıdır” dedi.

Vali Salih Ayhan, 2019-2020 eğitim-öğretim dönemi öncesi, eğitimciler ve okul aile birliği başkanlarıyla bir araya geldi.

Sivas Valiliği Konferans Salonu´nda gerçekleştirilen ´2019-2020 Eğitim-Öğretim Yılı Güvenliğinin Değerlendirmesi Toplantısı´nda konuşan Vali Ayhan, “Bizlere, okul müdürlerimize ve öğretmenlerimize vatanımız ve milletimiz için en iyi şekilde yetiştirilmesi için emanet edilen bu çocuklarımızı evinden çıkıp okula gelmesi, okuldaki eğitim ve öğretimini tamamlaması ve tekrar evine gidebilmesindeki o süreç sizlerin vazifesinin omurgasıdır. Öğrencilerimizin güvenli bir şekilde hem sağlık hem psikolojik hem de sosyal açıdan en iyi şekilde korunması amacıyla bizlere düşen çok önemli görevler var” dedi.

Emniyet ve jandarma teşkilatının alacağı bir takım tedbirlerin olduğuna dikkat çeken Vali Ayhan, “Okul müdürlerimizin alması gereken ve bizzat nezaret etmesi gereken tedbirler var. İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzün, kaymakamlarımızın bunları koordine ederek ve denetleyerek bizzat yöneterek yapması gereken bir takım fiiller var” diye konuştu.

40 OKULDA KAMERA ALTYAPI SİSTEMİ KURULDU

Okullarda kamera altyapı sisteminin kurulması ve kurulan sistemin İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü Kent Güvenliği Yönetim Sistemi´ne (KGYS) entegre edilmesini amaçladıklarının altını çizen Vali Ayhan, “Türkiye´de bu projenin ilk pilot uygulaması ilimizde gerçekleştirilmiştir. Bu proje kapsamında da ilimizde 40 okulumuzda kamera altyapı sistemi kurulmuş ve Kent Güvenliği Yönetim Sistemi´ne (KGYS) entegre edilmiştir” açıklamasında bulundu.

“ÖZEL GÜVENLİK İSTİHDAMINI DEVAM ETTİRECEĞİZ”

Toplum Yararına Çalışma Programı (TYÇP) kapsamında geçtiğimiz yıllarda okullarda güvenlik personeli istihdam edilmesine yönelik çalışma yapıldığını anımsatan Vali Ayhan, 2019-2020 eğitim-öğretim döneminde ilimizde 147 özel güvenlik görevlisinin okullarda istihdam edileceğini ifade ederek “Bu eğitim öğretim yılında okul güvenliği ile ilgili olarak her okulumuza bir güvenli eğitim koordinasyon görevlisi tayin edeceğiz. Servis araçlarının işleyişlerini yakından takip edeceğiz. Yeni eğitim öğretim yılını hep beraber huzur içerisinde, güvenli bir şekilde neticelendirme gayretinde olacağız” şeklinde konuştu.

Servis yönetmeliğinin 2017 yılında değişmesiyle birlikte ciddi önlemler alındığının altını çizen Vali Ayhan, yeni yönetmelikte yer alan kuralların çiğnenmeyeceğini vurguladı.

Vali Ayhan, konuşmasını şu ifadelerle sürdürdü: “Yeni yönetmelikte yer alan kuralları harfiyen uygulayacağız. Okul servis ihalesinden çocukların taşınmasına kadar her noktayı titizlikle takip edeceğiz. Servis şoförlerinin mutlaka güvenlik kontrolünden geçireceğiz. Birimlere buradan talimat veriyorum. Hangi araçta hangi şoför bulunacak? Şoför hasta olduğu zaman yedeği kim olacak? Bunları önceden bileceğiz. Hiç kimse tesadüfen okul aracında şoförlük yapmayacak. ‘Ben bugün hastayım Ahmet kullansın´ bu durumu önceden bilmemiz gerekir. Aracın şoförünü ve yedeğini önceden bilmemiz lazım. Şoförleri güvenlik taramasından ve eğitimden geçirip sertifika vermemiz gerekir.”

Okul kantinlerine  ilişkin de önemli değerlendirmelerde bulunan Vali Ayhan, hem kantin işletmecisinin hem de çalışacak personelin önceden bilinmesi gerektiğini kaydederek “Kantin personeliyle ilgili gerekli araştırmayı yapıp, çalışıp çalışamayacağına biz karar vereceğiz. Kantinci her gün yeni bir personelle bizim karşımıza gelmeyecek. Bu konuda titiz bir çalışma yapılacak” ifadelerini kullandı.

OKULLARDA TELEFON YASAKLANDI

Yeni dönemde öğrencilerin telefon ile sınıfı girmelerini istemediklerini belirten Vali Ayhan, okul müdürlerine telefonların girişte toplanması talimatını verdi.

Öğrencilerin sınıfta zaman zaman cep telefonu kullanarak motivasyonlarını kaybettiğini dile getiren Vali Ayhan, “Telefon ile meşgul olan çocuklarımızın dikkati dağılıyor ve bu noktada önce anne ve babaya sonra da okul idarecilerine büyük görevler düşüyor. Hiç okulumuzda, kesinlikle sınıflara telefon almayacağız” dedi.

Programa Vali Yardımcısı Yeliz Yıldızhan, Vali Yardımcısı Vekili Zara Kaymakamı Mehmet Sayın, İl Emniyet Müdürü Kenan Aydoğan, İl Jandarma Komutanı İdris Tataroğlu, İl Milli Eğitim Müdürü Ebubekir Sıddık Savaşçı, şube müdürleri, okul müdürleri ile okul aile birliği başkanları yer aldı. (İrade)

Büyük Sivas Haber


Sivas Belediyesi Çalışmalarından Memnun musunuz?

Sivas Belediyesi Çalışmalarından Memnun musunuz?

  • Evet --> 83
  • Hayır --> 322
  • Karasızım --> 26
  • Fikrim Yok --> 21
Gönder
Sonuçlar

buyuksivas.com "Basın Meslek İlkelerine" Uyar. AA ve İHA Abonesidir. Telefon : 0346 221 00 60 WhatsApp : 0555 898 15 58 - buyuksivashaber@gmail.com