Büyük Sivas Haber | Sivas Haberleri | Haberler | Güncel Yerel Haberler


“Sivas Futbol Hakemliğinin Görünümü”


“Sivas Futbol Hakemliğinin Görünümü”
İsmail Dursun
İsmail Dursun( ismaildursun@buyuksivas.com )
1162
06 Ekim 2019 - 13:59

İsmail Dursun’un “Sivas Futbol Hakemliğinin Görünümü” isimli köşe yazısı;

“Sivas Futbol Hakemliğinin Görünümü”

Merhaba Değerli Dostlar geçtiğimiz gün Sivas faal futbol hakemleri ve gözlemciler derneği başkanı aynı zaman da genel merkez yöneticisi olan eski hakem arkadaşlım Çetin Güçyetmez ‘´ İsmail hocam büyük otelde yapacağımız sezon açılışına onur konuğu olarak katılmanızı istiyorum´´şeklinde bir davet göndermişti.

Benim de bizim hakemlerin gecesin de sezon açılışında bulunmak önemli bir paylaşım olarak gördüğüm için katıldım. Evet, bizim hakemlerin bizim Sivas´ın´´Bizim Ülkemizin´´ o genç yetenekleriyle birlikte oldum.

Salona girdiğim de bir baktım eskiden de yapardık hakem baloları ama( birkaç yıl hariç ) mükemmel bir görüntü kıyaslama yapacak olursak harika bir tablo gördüm ne kadar mutlu oldum doğrusu.  Kalabalık bir genç hakem ordusunu görmek  gelecek için umut vaat eder  anlamında dır.

Hakemlik geleneğinde(insanlığın doğasında var olan) olduğu gibi eski hakem hocalarına gösterilen ilginin son derece sıcak ve samimi bir karşılama yapan genç hakem adaylarını bu davranış biçimiyle görmem de beni mutlu etmiştir.

Sezon açılışını Dernek yönetimi ile İl hakem kurulu iş birliği ile yapmışlar Dernek başkanı Çetin Güç yetmezin burada gerçekten önemli bir faktör olduğunu yine gördüm çok büyük emekler vererek aile fertleriyle birlikte bu camianın başarılı olabilmesi için zamanını hiç ekonomik kullanmayarak aksine günlük yaşamının büyük bir bölümünü buraya harcamış olması ekibiyle salonda gördüğüm gözlemci ve klasman hakem sayısına baktığım da ilk hakem kurulu ile Eğitim sorumlusu Muammer Tokat, hocayla bir konsesus sağlayarak buradaki sayının artmasında payı olan dostlarımıza bravo doğrusu.

Gecede benim hakem devrelerimin dışında kimselerin olmadığı eski hakem arkadaşım Adnan Koca er le durum değerlendirmesi yaparak genç arkadaşlarımıza bazı önerilerimiz ve isteklerimiz oldu gelecekte bizlerin seviyesine ve halen görevde olan hakem hocalarını izlemeleri örnek almaları yönünde bol bol sohbetlerimiz oldu.

Şunu özellikle vurgulamak isterim cemiyetçilik gönül işi fedakârlık işidir. Aynı zamanda nicel birikimi olan insanların işidir.

‘´Herkes yönetici olur ama idare-ci´´ olmaz söylemini her zaman kullanırım hakemlikte yöneticilikte böyledir değerli arkadaşlar.

Değerli Dostlar, Adalet ve cesareti birleştiren kişi sosyal ve toplumsal hayatta başarılı olan bireyler den biri olur.

Yukarıda örnekleri niçin verdiğimi sanırım anlamış olacaksınız çünkü sizler nicel birikimiyle niteliksel sıçrama yaparak bu unvanı alıp ulaşmanız halinde başarılı bir yönetici, hakem olmuş kişi demeksiniz.

İşte bu nedenledir ki bu güzel tabloyu oluşturan siz yönetici arkadaşlarıma siz sevgili hakem dostlarımla orada olmak ne kadar güzel degilmi?

Aynı masayı paylaştığım genç hakem arkadaşlarımdan il hakemi İrem Girgin güzel diksiyonu ile salona hitap etti. RüveydaYiğitsoy, Tuğba Tanrı kulu, Alperen Akpınar şunları söylüyorlardı´´İsmail hocam artık bizim mesleğimiz hakemlik olacak ve sizleri örnek alarak devam edeceğiz´´demeleri Sivas hakemliği için önemlidir.

Orada bir önemli gelişmeyi örgendim, yıllardır klasmanda düdük çalan başarılı hakem arkadaşımız Adem Sarıtaş´ın VAR hakemliğine alınmış olması da Sivas hakemliği için daha da önem kazanmıştır kendisini ve emeği geçenleri tebrik ederim.

Sivas futbol hakemliği geçmiş yıllara oranla, 12 klasman hakemi, 51 il hakemi, 65 aday hakem 20 il gözlemcisi ve 5 klasman birde süper liğ gözlemcisi olmak üzere 128 gibi rekor bir sayıda hakemi bünyesinde bulundurmak Sivas adına başarılı bir gelişmedir.

Gecede il hakemliğine terfii eden 11 arkadaşımızın kokart takma törenleriyle birlikte sporun taban birlikleriyle genç arkadaşlarımıza kokartlarını takarak başarı dileklerimizi sunduk.

Siz genç adaylar Sivas bölgesi olarak şanslı yerde olduğunu söylemek isterim oradaki heyecan ve coşku var olan potansiyelin umarım daha da bilimsellileşerek yığınsallaşarak devam eder.

Bayan hakem adaylarının kurslara iğlisini oldukça kalabalık görmüştüm. Devamına yani pratiğe gelince yoklar umarım ilerleyen zaman için katılım gerçekleşir.

İl hakemliğine terfii eden arkadaşlarımızı tebrik eder gözlerinden öperim.

Görüşmek dileğiyle efendim.


Sivas Belediyesi Çalışmalarından Memnun musunuz?

Sivas Belediyesi Çalışmalarından Memnun musunuz?

  • Evet --> 111
  • Hayır --> 403
  • Karasızım --> 34
  • Fikrim Yok --> 23
Gönder
Sonuçlar

buyuksivas.com "Basın Meslek İlkelerine" Uyar. AA ve İHA Abonesidir. Telefon : 0346 221 00 60 WhatsApp : 0555 898 15 58 - buyuksivashaber@gmail.com