hava Çoğunlukla Bulutlu
DOLAR 18,6443 % % 0.02
EURO 19,4227 % % -0.04
GRAM ALTIN 1.051,84 % % 0,00
ÇEYREK A. 1.719,75 % % 0,00
BITCOIN 315.658 % -0.263
SON DAKİKA

Google News

Bir Çok Şehirde Var Sivas’ta Neden Olmasın? Tek Bilet Farklı Fiyat

Son Güncelleme :

18 Aralık 2018 - 15:20

Bir Çok Şehirde Var Sivas’ta Neden Olmasın? Tek Bilet Farklı Fiyat

Sivas Belediyesi’nin ulaşım probleminin çözülmesiyle alakalı her ne kadar uygulamaya çalıştığı bir çok proje olmasına rağmen Sivas’ta halen özellikle toplu taşım hususunda ulaşım problemine çare bulunamadı. Ama Sivas adına bir önerimiz “Sivas’ta tek bilet olsun ama tek fiyat olmasın, farklı fiyat olsun”.

Bir Çok Şehirde Var Sivas’ta Neden Olmasın? Tek Bilet Farklı Fiyat

Bir çok şehre nazaran toplu taşıma fiyatı oldukça yüksek olan ilimiz Sivas’ta adeta “burada neden olmasın” dedirtecek bir durum var.

Bu duru, trafik problemi minimum seviyeye indirilmiş bir çok şehirde uygulanmakta. Bahsi geçen uygulama “tek bilet ama fakat tek fiyat” olmaması…

Örneğin Karşıyaka’dan Fatih mahallesine gideceksiniz. Karşıyaka’dan otobüse bindiniz. Kent meydanında indiniz ve tekrar Aydoğan otobüsüne binmek zorundasınız. Bu durumda bir biniş Karşıyaka – meydan bir binişte meydan – Aydoğan için ödemek zorunda kalıyorsunuz.

Bu durumda da Karşıyaka’dan Aydoğan’a gitmek için araç içinde ödeme yaparsanız 3,25 x 2 yani 6,50 lira ödeme yapmanız gerekiyor.

Sivas gibi bir şehide bahsi geçen mesafelere 6, 50 lira ödenmesi kabul edilebilir bir durum değildir.

Yine farklı bir örnekle Aydoğan mezarlığından otobüse binip kent meydanında inen bir kişi ile Karşıyaka’dan binip üniversite de inen bir kişi aynı ücreti ödememelidir.

Bunun için ise yapılacak olan uygulama çok basit.

Herhangi bir yerden herhangi bir yere giderken otobüse ilk binişte en uzak mesafe için kent kartınız örneğin 4 TL ücreti kesecek, inerken tekrar kartınızı iniş kapısında yine kent kart tarzı bir sisteme okutarak gittiğiniz mesafeye göre kalan kısmı kartınıza iade edecek.

Böylece herkes gittiği mesafe kadar ödemiş olacak.

Yada süreye dayalı olarak düşünülecek olursa Otobüse ilk bindiniz gidilecek süre için bir ödeme kesilecek ve indiğiniz dakika itibariyle sizden bir miktar kesilecek. Böylece kim ne kadar süre yani ne kadar mesafe için toplu taşımı kullanmış ise ona göre bir ödeme yapmış olacak.

Üstelik bu uygulama sayesinde hem şoförler hemde yolcular gerçekten gitmesi gereken hızda ve gerçekten gitmesi gereken mesafede toplu taşımı adil bir şekilde kullanmış olacak.

Sivas’ta olmaz mı? NEDEN OLMASIN?

Belediye Başkan adaylarına duyurulur…

Büyük Sivas Haber
YORUM ALANI

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Büyük Sivas WhatsApp Grubuna Dahil Ol
Büyük Sivas Telegram Grubuna Dahil Ol