REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.


ARAYIN 05444331555

Büyük Sivas Haber | Sivas Haberleri | Haberler | Güncel Yerel Haberler


BU ALANA GÜNLÜK 50 TL'DEN SİZDE REKLAM VERİRSENİZ SİZİ DE GÜNLÜK 100.000 KİŞİ GÖRÜR - ARAYIN : 0544 433 15 55

Etil ve metil alkol arasındaki fark anlaşılabilir mi?

Etil ve metil alkol arasındaki fark anlaşılabilir mi?
Fatmanur Akkişi
Fatmanur Akkişi( [email protected] )
14 Ekim 2020 - 21:34

Son dönemde sahte içkiden ölümlerin artmasıyla etil ve metil alkol arasındaki fark gündeme geldi. İnsan sağlığını tehdit eden metil alkolü etil alkolden ayırmak mümkün mü? Detayları haberimizde.

Etil ve metil alkol arasındaki fark anlaşılabilir mi?

Yurt genelinde sahte içkiden ölümler artıyor.

Kolonya, deterjan adı altında resmi üretim belgesi alarak sahte içki üreten de var, etil alkol yerine metil alkol karıştıran da.

İkisi de alkol, farkları ne?

Etil alkol, içkinin temel maddesi. Zaman zaman başka amaçlarla da, örneğin sanayide de kullanılıyor. Yani pahalı ve tehlike seviyesi biraz daha düşük.

Metil alkol ise, ucuz, insan sağlığı için ise tamamen zararlı. O kadar ki koklanması, vücuda ufak bir teması bile ölüme kadar götürebiliyor. 12-14 saat arasında etkisini göstermeye başlıyor.

Fark anlaşılır mı? 

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Fen ve Kimya Bölümü Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Levent Artok, soruyu TRT Haber’de şu sözlerle yanıtladı:

“Kokudan da kolay kolay anlaşılmaz. Bunlar saftır, sudan bile ayıramazsınız. Bunu anlamak mümkün değil. Tattan da anlaşılmıyor. İnsanların evlerinde ayırt etmesi mümkün değil. Aldığınız zehir mi gerçek anlamda, belli bir yerden sonra geri dönüşü yok. Ucuz diye alıyor insanlar, almayacaklar başka çare yok. Aslında etil alkol diye satıyorlar ama aldıkları aslında en az belirli oranda metil alkol içeren bir sıvı.

İçtikleri aslında önemli kısım metil alkol. Her ikisi de aldıklarında benzer etkiyi gösteriyor, sarhoşluk yaratıyor. Etil alkolü içmeyi kestiğin zaman belli bir süre sonra kendine gelir, ertesi gün normalleşirsin. Metil alkolde ise bu mümkün değil. 12-14 saat arasında etkisini gösteriyor. Bu etki de ölüme kadar gidiyor. Bunu hissettiklerinde hemen sağlık kuruluşuna gitmeleri lazım.”-trthaber

Büyük Sivas Haber

buyuksivas.com "Basın Meslek İlkelerine" Uyar. AA ve İHA Abonesidir. Telefon : 0346 221 00 60 WhatsApp : 0555 898 15 58 - [email protected]