REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.


ARAYIN 05444331555
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.


ARAYIN 05444331555

Büyük Sivas Yazarı Esma Yıldız Yazdı! "Aslında Okuyoruz..."Büyük Sivas Haber | Sivas Haberleri | Haberler | Güncel Yerel Haberler

22 Ekim 2021 - 02:48

Büyük Sivas Yazarı Esma Yıldız Yazdı! “Aslında Okuyoruz…”

Son Güncelleme :

25 Kasım 2020 - 13:19

Büyük Sivas Yazarı Esma Yıldız Yazdı! “Aslında Okuyoruz…”

Okuma kültürünü yaygınlaştırma platformu (OKUYAY)’ın Konda araştırma şirketine yaptırdığı araştırma sonucu“ Türkiye’nin Okuma Kültürü Haritası” 2019 yılında açıkladı.

Büyük Sivas Yazarı Esma Yıldız Yazdı! “Aslında Okuyoruz…”

Daha önce 2008 yılında yapılan araştırma ile 2019 da yapılan son araştırma karşılaştırıldığında Türkiye çapında okuyanların yüzdesinin %30’dan %42’ye yükseldiği vurgulandı. 2008-2019 arasında okuma artışı gözlenirken 2008’de ev kadınlarının beşte biri kitap okurken 2019’da yarısının kitap okur hale gelmesi dikkat çekti.

Buradan yola çıkarak araştırmanın göze çarpan yanlarını sizinle paylaşmak istiyorum.

Türkiye’de gençlerin daha fazla okuduğu sonucunun çıktığı araştırmaya göre, okuma oranın yüksekliğinde birincil etken aileden gelen destek. Ailedendestek almış kişilerin okuma seviyesi birebir orantılı olarak artıyor. Toplumda bunun farkında. Ama hâlâ çocuğuna kitap okumayan çok ebeveyn var.

Genç ebeveynler çocuklarına daha fazla kitap okuyor.Hayat pratikleri daha kısıtlı ve eğitim seviyeleri daha düşük olsa da kadınlardaha fazla kitap okuyor ve anneler de babalara oranla çocuklarına daha fazla kitap okuyor.

Son 3 ayda okunan kitap sayısı sorulduğunda bir veya daha fazla kitap okuduğunu söyleyenlerin oranı 2008’den bu yana yüzde 30’dan yüzde 64’e çıkmış durumda. Ayrıca bu artış tüm demografik kümelerde görülüyor. Kişilerin kendi okuma durumlarını abartarak söylemiş olduklarını düşünsek bile “kitap okuma”nın 11 sene öncesine göre çok daha olumlu bir imaj haline geldiğini iddia edebiliriz.

Okumanın önemli olduğuna toplum olarak inanıyoruz! Okumayanlar vekitapla teması olmayanlar içinde bile okumanın önemine inanmayanlarınoranı çok düşük. Hangi açıdan bakarsak bakalım, kitap okuma oranınınyüzde 50’nin üstüne çıkmadığı bir toplumda okumayla ilgili negatif ifadelereyüzde 70’in itiraz ediyor olması ve yüzde 10 ila 15’in de çekimser kalmasıokuma kültürü adına olumlu bir tablo olarak yorumlanabilir.

Az okuyanların ve okumayanların okuma kültürüne bakışları olumlugözüküyor. Okumaya dair düşünce, yaklaşım ve tercihleri okuyanlarlaparalel. Dolayısıyla okumayı yaygınlaştırma karşısında zihniyet açısından birengel yok.

Dünya ile kıyaslandığında ülkemiz okuma kültürü açısından son sıralarda yer almasına rağmen araştırma sonucuna göre ülkemizde durum sanılanın aksine olumlu bir yönde değişkenlik gösteriyor. Okuma kültürünün gelişmesi yavaş, okuma alışkanlığı az olmasına rağmen geriye değil ileriye doğru bir artış olması iyimser bir tablo sergiliyor.

Okuma kültürünü değiştirmek, geliştirmek ümidiyle hoşçakalın …

Büyük Sivas Haber

REKLAM ALANI - ARAYIN 05444331555

(800x180px)

Sivas ve İn Anadolu'nun En Çok Takip Edilen Portalına Uygun Maliyetlerle Reklam Verin! Hergün Sizi 100 Bin Kişi Görsün

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.