hava Parçalı Bulutlu
DOLAR 18,6352 % % 0.06
EURO 19,4454 % % 0.4
GRAM ALTIN 1.051,75 % % 0,35
ÇEYREK A. 1.719,61 % % 0,35
BITCOIN 317.573 % 1.026
SON DAKİKA
Google News

“Sivas, Sağlıktan Payını En Fazla Alan İllerin Başında Geliyor”

Son Güncelleme :

05 Aralık 2019 - 15:56

“Sivas, Sağlıktan Payını En Fazla Alan İllerin Başında Geliyor”

1-7 Aralık 112 Acil Sağlık Hizmetleri Haftası nedeniyle Sivas İl Sağlık Müdürlüğü tarafından Kongre Müzesi bahçesinde tanıtım programı düzenlendi.

“Sivas, Sağlıktan Payını En Fazla Alan İllerin Başında Geliyor”

112 Acil Sağlık Hizmetleri envanterinde bulunan helikopter ambulans başta olmak üzere, kar paletli ambulans, özel donanımlı ambulans ve kara ambulanslarını inceleyen ve 112 acil servis personelleriyle sohbet eden Sivas Valisi Salih Ayhan, yetkililerden bilgi aldı.

Vali Ayhan, Sivas’ta; 75 adet standart kara ambulansı, 1 tanesi kar küreme bıçaklı ve çelik paletli olmak üzere 8 adet kar paletli ambulans, 2 adet özel donanımlı ambulans, 1 adet hava ambulansı olmak üzere toplam 86 kara ve hava ambulansı ve 36 acil sağlık hizmetleri istasyonuyla ilimize hizmet verildiğini söyledi.

TÜİK verilerine göre ülkemizde 16 bin 418 kişiye bir ambulans düşerken Sivas’ta ise 7 bin 607 kişiye bir kara ambulansı düştüğünü belirten Vali Salih Ayhan, “2019 yılının ilk 11 ayında 55 bin 302 acil yardım vakasında vatandaşlarımıza acil yardım hizmeti sunmuş bulunmaktayız. Sunduğumuz acil sağlık hizmetinin kentsel olanlarının yüzde 94’üne ilk 10 dakika içinde, ortalama olarak da 5 dakika 8 saniye de ulaşmış bulunmaktayız. Kırsal alanlarda sunduğumuz acil sağlık hizmetinde ise acil yardım vakalarının yüzde 74’üne ilk 30 dakika içinde, ortalama olarak da 21 dakika 53 saniyede ulaşmış bulunmaktayız” dedi.

Ülkemizin sağlık anlamında çığır açtığını ve bunun devam ettiğini kaydeden Vali Ayhan, “Sivas, sağlıktan payını en fazla alan illerin başında geliyor. Yatak kapasitemiz, çalışan sayımız, doktor sayısı, fiziki yapı ve araç anlamında hiçbir mazeretimiz kalmadı. Vatandaşlarımıza güzel hizmetleri hep beraber yapacağız. Bu haftamız hayırlı olsun. Fedakâr sağlık çalışanlarımıza yürekten teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

Belediye Başkanı Hilmi Bilgin ise, sağlık anlamında Sivas’ın iyi bir noktada olduğunu belirterek, “Hemşerilerimizin sağlık hizmetlerine daha kolay ulaşabilmesi adına yapılacak hizmetlerin ve yatırımların takipçisiyiz. Asıl olan insanımızın sağlığı, rahatlığı, refahı ve mutluluğu. Sağlık çalışanlarımıza çok teşekkür ediyoruz.” şeklinde konuştu.

Programa; Acil Sağlık Hizmetleri Daire Başkanı Ali Emre Çağan, İl Sağlık Müdürü Dr. F. Selçuk Moğulkoç, il protokolü ile çok sayıda sağlık çalışanı katıldı.

Program sonrası heyet Vali Salih Ayhan‘ı makamında ziyaret ederek, görüş alışverişinde bulundu.

Büyük Sivas Haber
YORUM ALANI

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Büyük Sivas WhatsApp Grubuna Dahil Ol
Büyük Sivas Telegram Grubuna Dahil Ol