hava -3° Orta
DOLAR 19,1818 % % 0.05
EURO 20,8379 % % -0.55
GRAM ALTIN 1.215,37 % % -0,44
ÇEYREK A. 1.987,13 % % -0,44
BITCOIN 28.512,50 % 1.874
SON DAKİKA

Google News

Milli Eğitim Bakanlığımız,  EBA Canlı Ders Kısıtlamasını Kaldırmalıdır!

Son Güncelleme :

03 Mart 2021 - 15:39

Milli Eğitim Bakanlığımız,  EBA Canlı Ders Kısıtlamasını Kaldırmalıdır!


15 Şubat 2021 tarihinde köy okulları ve taşıma merkezlerinde yüz yüze eğitim beş gün olarak kesintisiz başlamıştı. 1 Mart 2021 tarihinde Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu ülkemiz genelinde il il değişen sınıf ve kademelerde yüz yüze eğitime geçildiğini açıklamasıyla birlikte yeni bir süreç başladı.

Milli Eğitim Bakanlığımız,  EBA Canlı Ders Kısıtlamasını Kaldırmalıdır!

Yüz yüze eğitim seyreltilmiş sınıflarda başladı ve öğrencilerin haftanın 2 günü okullarda yüz yüze ve 3 günü ise uzaktan (Canlı Dersler + EBA TV) devam etmesi planlandı.

EBA’ da aşırı yoğunluk yaşanmaması ve bir evde birden fazla kardeş olması nedeniyle ders saatlerinin çakışmaması göz önünde bulundurularak bazı sınırlamalar getirilmişti.  Bazı aksaklıklar yaşansa da bu yerinde bir karardı. Yoğunluğun yaşanmayacağı öngörüldüğünden bu kararın gözden geçirmesi gerekmektedir.

İlkokulda görev yapan bir sınıf öğretmeninin haftanın 4 günü 24 saat yüz yüze eğitim vereceğinden, çevrimiçi platformlar aracılığı ile 6 saat canlı ders yapacağı düşünüldüğünde EBA’ da aşırı bir yoğunluk yaşanmayacaktır. Yine ilkokulda görev yapan sınıf öğretmeni Harici Ders yaptığı için EBA üzerinden veri girişi yapması öğretmen için ayrıca zaman kaybına neden olmaktadır. Bakanlığımızın daha önce deklare ettiği çevrimiçi platformlar aracılığı ile uygun olan saatlerde yapılmasına esneklik sağlanarak EBA’ya ayrıca ders tanımı yapmasına dagerek duyulmamalıdır. Dersin yapılıp yapılmadığı okul yönetimleri tarafından denetlenmektedir ve öğretmenlerce sınıf defterleri doldurmaktadırlar.

Milli Eğitim Bakanlığımız, EBA Canlı Ders saatleri çizelgesini değiştirmeli, öğretmenlere ve yöneticilere esneklik sağlamalıdır. Kısıtlamalar kaldırılarak yöneticilerin ve öğretmenlerin istediği saatte ders tanımlamalarına fırsat vermelidir. İlkokulda görev yapan öğretmenlerin ise Harici Ders vermesi nedeniyle, EBA ders tanımlamasıyla vakit kaybettirilmeden, Çarşamba, Cumartesi ve hatta Pazar günleri çevrimiçi platformlarla planlamasını yapmasına olanak sağlanmalıdır.

Büyük Sivas HaberYORUM ALANI

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.