SON DAKİKA

Büyük Sivas Haber, Haberler, Haberleri, SivasHaber, SıvasHaber, Sıvas, Son Dakika

Özbelsan İşçilerinin Maaşlarında Düşüş Olacak

Özbelsan İşçilerinin Maaşlarında Düşüş Olacak
Bu haber 09 Kasım 2017 - 16:23 'de eklendi

Sivas Belediyesi iştiraki olan Özbelsan A.Ş. çalışanlarının maaşlarında düşüş yaşanacak. Özellikle tekniker ve mühendislerde ciddi anlamda düşüşe gidecek olan ihale şartnamesi bugün Ekap’ta yayınlandı.

Özbelsan İşçilerinin Maaşlarında Düşüş Olacak

Özbelsan A.Ş. de geçtiğimiz dönem Belediye Başkanı Doğan Ürgüp zamanında temeli atılan ve Belediye Başkanı Sami Aydın tarafından da yürürlüğe konulan ihale neticesinde belirlenen yüzdelik dilimler, önümüzdeki günlerde yapılacak olan ihalede düşürülüyor.

3 yıl önce yapılan ihaleye göre Teknikerler asgari ücretin %175 fazlasını, Mühendisler ise asgari ücretin %220 fazlasını alırlarken, şimdi bu oran Teknikerlerde %90’a, Mühendisler’de ise %130’a düşüyor…

Çalışan personeller maaşlarını 01.01.2018 tarihinden itibaren belirlenen yeni oranlarda alacak.

Bu durum gerçekleştikten sonra, örneğin bir mühendisin maaşında ortalama 1400 – 1700 TL arası, İşçi olarak çalışanlarda ise ortalama 300 – 500 TL arası düşüş yaşanacak.

Önceki şartnameye göre olan Bin 289 personel sayısı, yeni şartnamede Bin 350 kişi olarak görülüyor. Bin 350 Özbelsan çalışanından, az ya da çok tüm çalışanların maaş düşüşünden etkilenmesi bekleniyor.

3’er yıllık dönemler halinde ihaleye çıkılan bu konuda, geçtiğimiz dönemki yayınlanan şartnamede 13 grup halinde ihaleye çıkılırken bu şartname de ise 8 grup olarak ihaleye çıkıldı. Haber ekinde bulunan görsellerde grup sayıları, çalışan sayıları ve oranlar görülebilir.

Gruplarda ise dikkat çeken detaylardan biri ise “Makam Şoförünün” mimar ve mühendis ile eşit tutulması.

Ayrıca maaşlardaki bu düşüşün, çalışanların maaşlarının piyasa değeri üzerinde seyir ettiği düşünülerek yapıldığı iddia ediliyor.

Mevcut haliyle bir mühendisin KDV vb. giderleri ardından Özbelsan A.Ş.’ye maliyeti ortalama 10.000 TL’yi buluyor.

Yapılacak olan ihalede 21 aylık tebligat gerçekleştirilecek olup sendikanın bu durum karşısında sessizliğini koruduğu ve önümüzdeki günlerde nasıl bir tavır sergileyeceği ise merak ediliyor…

 

 

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA