Büyük Sivas Haber | Sivas Haberleri | Haberler | Güncel Yerel Haberler


BU ALANA GÜNLÜK 50 TL'DEN SİZDE REKLAM VERİRSENİZ SİZİ DE GÜNLÜK 100.000 KİŞİ GÖRÜR - ARAYIN : 0544 433 15 55

Devran’ın Hayali Gerçek Oldu


Devran’ın Hayali Gerçek Oldu
278
03 Aralık 2019 - 10:02

Vali Ayhan engelli Devran’ın sevincine ortak oldu.

Vali Ayhan Engelli Devran’ın Sevincine Ortak Oldu

Sivas olarak şehirdeki engelleri Vali Salih Ayhan´ın duyarlı çalışmaları ile el birliğiyle aşmaya devam ediyoruz.

Öğretmen Bayiskik, “Çok zor değil belki ama, Devran´ın en büyük hayali bir bilgisayar, bir de Polis olmak.”sözlerinin ardından Sivas Valisi Salih Ayhan, Sivas Valiliği Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğüne gerekli talimatları vererek engelli Devran´ın, bir hayalini gerçekleştirmiş oldu.

Vali Ayhan engelli Devran´ın sevincine ortak oldu.

Sivas merkeze bağlı Karabalçık köyünde yaşayan Ferda ve Temam Koçer çiftinin ikinci çocuğu olan yüzde 97 bedensel engelli Devran Koçer´in iki hayalinden biri gerçek oldu.

Sivas Valisi Salih Ayhan, yüzde 97 bedensel engelli Devran Koçer´in haberinin ardından hayalini kurduğu bilgisayar ile birlikte akülü arabayı engelli Devran´ın evine ulaştırmasını sağladı. Devran şimdi bilgisayarı ile hem ders çalışacak, hem de kendini daha da geliştirecek.

Devran´ın ailesi ve öğretmeni Sivas Valisi Salih Ayhan´a teşekkür ettiler.

“NE KADAR GÜZEL BİR ÜLKEDE YAŞIYORUZ”

Devran´ın bilgisayar sahibi olması için çağrıda bulunan Öğretmen Sedat Bayisit, çağrısına cevap verenlere çok teşekkür ederek şunlar dile getirdi. “İlk olarak Sayın Valimiz Salih Ayhan beyefendiye, Sivas Aile sosyal politikalar il müdürü Harun Tan´a İlçe Kaymakamımız Hacı Kerim Meral´a ve ilçe milli eğitim Müdürümüz Vahit Yıldız´a çok teşekkür ediyorum.  Türkiye´nin dört bin yanından hayırsever insanlar bilgisayar almak için akülü araba almak için mesaj çektiler yurt dışından yüzlerce yine mesaj geldi herkes yardım etmek istedi sagolsunlar. Ne Kadar güzel bir ülkede yaşıyoruz.”ifadelerini kullandı.

Bedensel engelli öğrencisine evinde eğitim verebilmek için haftanın 2 günü kendisine ait araçla yakıt giderlerini de kendisi karşılayarak, Sivas merkeze bağlı Karabalçık köyünde yaşayan Ferda ve Temam Koçer çiftinin ikinci çocuğu olan yüzde 97 bedensel engelli Devran Koçer, eğitim verebilmek adına 50 Km gidiş, 50 Km geliş olmak üzere  toplam100 Km yol yol kat ederek eğitim veriyor.

Doğuştan engelli şu an 11 yaşında olan ve yüzde 97 bedensel engelli Devran Koçer, köylerinde okul olmadığı için 2019-2020 eğitim öğretim dönemine kadar eğitim hayatına başlayamamış.

BİR HARF ÖĞRETMEK İÇİN 100 KM YOL KAT EDİYOR

Hafik Adem Yavuz Yatılı Bölge Ortaokulu öğretmeni olan Sedat Bayiskit, haftada iki gün 100 kilometre yolu gidip gelerek Devran´a evinde eğitim vermeyi sürdürüyor.

Öğretmen Bayisit, “Her insanın bir engelli adayı olduğunu unutmayarak sözlerime başlamak istiyorum. Devran Koçer, benim öğrencim 11 yaşında bu çocuk % 97 engelli altı bezleniyor, ve düşünün koca köyde kendisinden başka çocuk yok, hepsi Okul sıralarında arkadaşlarıyla oynuyor, ders çalışıyorlar, geziyorlar, eğleniyorlar ve 11 yaşına kadar kimse Devran´a eğitim öğretim vermek istememiş. 5 yıl sonunda bana böyle bir teklif geldi; başta tereddüt yaşasam da teklifi kabul ettim. Bu çocuk bir kimsenin yardımı olmadan ne yürüyor, ne de başka zaruri ihtiyaçlarını görebiliyor. Kafasında şaft takılı, unutkanlık da verse o yılmıyor, çalışıyor, çabalıyor koca köyde ne oynayabilecek bir çocuk nede oynayacağı bir oyuncağı var. Tek istediği bir bilgisayar. Hem, ders çalışacak, hem de bilgisayar ile can sıkıntısını giderecek.  Çok zor değil belki ama, onun en büyük hayali bir bilgisayar bir de polis olmak.”şeklinde ifade etti. (Bizim Sivas)

Büyük Sivas Haber


buyuksivas.com "Basın Meslek İlkelerine" Uyar. AA ve İHA Abonesidir. Telefon : 0346 221 00 60 WhatsApp : 0555 898 15 58 - [email protected]