Büyük Sivas Haber | Sivas Haberleri | Haberler | Güncel Yerel Haberler

BU ALANA GÜNLÜK 50 TL'DEN SİZDE REKLAM VERİRSENİZ SİZİ DE GÜNLÜK 100.000 KİŞİ GÖRÜR - ARAYIN : 0544 433 15 55

Milyonlara Müjdeli Haber Çocuk Okutan Ailelere Devletten Maddi Destek

Milyonlara Müjdeli Haber Çocuk Okutan Ailelere Devletten Maddi Destek
Fatmanur Akkişi
Fatmanur Akkişi( [email protected] )
03 Eylül 2020 - 11:17

Aile, çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bünyesinde geliştirilen çalışmalarla ihtiyaç sahibi ailelerin şikâyetlerini ortadan kaldırmaya çalışmaktadır. Aile, sağlık ve eğitim alanlarında sosyal yardım geliştiren Bakanlık, ilgili kurumlarla işbirliği içinde ihtiyaç sahibi ailelere ulaşmaktadır. Bu yardımların en önemlisi şartlı eğitim yardımı olmaktadır.

Milyonlara Müjdeli Haber Çocuk Okutan Ailelere Devletten Maddi Destek

Aile, çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bünyesinde geliştirilen çalışmalarla ihtiyaç sahibi ailelerin şikâyetlerini ortadan kaldırmaya çalışmaktadır. Aile, sağlık ve eğitim alanlarında sosyal yardım geliştiren Bakanlık, ilgili kurumlarla işbirliği içinde ihtiyaç sahibi ailelere ulaşmaktadır. Bu yardımların en önemlisi şartlı eğitim yardımı olmaktadır. Eğitim alanındaki çalışmaların hızlandığı ülkemizde 12 yıllık eğitim zorunlu hale getirilmiştir. Bu nedenle, tüm ebeveynler 12 yıl boyunca eğitim alabilmek için çocuklarını ilkokul, ortaokul ve liseye göndermelidir. Mali sıkıntılar nedeniyle çocuklarını okula gönderemeyen vatandaşlara devlet tarafından finanse edilen yardım sağlanmaktadır. Yardımın kapsamı ve detayları Bakanlık tarafından belirlenir ve yardımdan yararlanmak için insanlardan bu şartlara uymaları istenir. Peki, eğitim yardımı nedir? Şartları ve ayrıntıları var mı?

Koşullu Eğitim Yardımı Nedir, Şartları Neler?

Çocuklarının okula gitmesi koşuluyla, geçim sıkıntısı nedeniyle çocuklarını okula göndermekte zorluk çeken ve ihtiyaç duyan ailelere sağlanan mali yardımı ifade eder. Şartlı eğitim yardımı almak için insanların karşılaması gereken koşulların çerçevesi hazırlanmıştır:

 • Koşullu eğitim yardımından yararlanabilmek için, ebeveynlerin sosyal güvenceye sahip olmaması ve ihtiyaç sahibi statüsünün gelir beyanı ile kanıtlanması gerekir.
 • Şartlı eğitim yardımı başvuruları anne tarafından Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakıfları aracılığıyla tamamlanır. T. C. KİMLİK kartı olması yeterli.
 • İlk veya orta öğretim çağındaki çocukları olan ve hanede kişi başına düşen geliri net asgari ücretin 1 / 3’ünden az olan ailelere koşullu eğitim yardımı sağlanmaktadır (701.32 TL).

Koşullu Eğitim Yardımı Altında Ne Kadar Ödeme Yapılır?

Koşullu Eğitim yardımı kapsamında yapılacak ödemeler, öğrencilerin cinsiyetine göre belirlenir. Yardım çerçevesi

 • İlköğretim erkek öğrenciler için aylık 45 TL, kız öğrenciler için aylık 50 TL
 • Ortaöğretime erkek öğrenciler için ayda 55 TL, kız öğrenciler için ayda 75 TL ödenmektedir.
 • Koşullu Eğitim yardımı, ailelere her 2 ayda bir, toplu olarak 9 ay boyunca verilir. Anneler PTT üzerinden ödeme alırlar.

Koşullu Eğitim Yardımı Ödemesi Hangi Koşullar Altında Kesilir?

Belirtilen gereksinimler yerine getirilmezse koşullu eğitim yardımı temel olarak kesilir. Aile, çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, şartlı eğitim yardımının kesilebileceği koşulları da belirlemiştir.

Şartlı eğitim yardımı alan çocuk;

 • Örgün eğitim kapsamından çıkarılması
 • 30 günlük süre boyunca devamsızlık 4 günü aştı ise
 • Yardım hakkında bilgi sahibi olan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma (SYD) Vakfı’na haber vermeden ikamet adresinin değiştirilmesi
 • Ailenin ihtiyaçlarının Mütevelli Heyeti tarafından ortadan kaldırıldığına dair karar
 • İlgili ebeveyn ölürse, yardım durdurulur.

-nutuk/tambağımsız

Büyük Sivas Haber


buyuksivas.com "Basın Meslek İlkelerine" Uyar. AA ve İHA Abonesidir. Telefon : 0346 221 00 60 WhatsApp : 0555 898 15 58 - [email protected]