hava Çoğunlukla Bulutlu
DOLAR 18,6443 % % 0.02
EURO 19,4227 % % -0.04
GRAM ALTIN 1.051,84 % % 0,00
ÇEYREK A. 1.719,75 % % 0,00
BITCOIN 314.872 % -0.48
SON DAKİKA

Google News

“Türkiye Libya’ya Destek Vermeli”

Son Güncelleme :

04 Ocak 2020 - 15:58

“Türkiye Libya’ya Destek Vermeli”

Libya´ya asker gönderilmesine ilişkin Cumhurbaşkanlığı tezkeresi öncesi partisi adına söz alan AK Parti Sivas Milletvekili İsmet Yılmaz, “2011 yılında Libya´da güven ve istikrarın yeniden tesisine yönelik olarak katkıda bulunan Türkiye, son gelişmeler de dikkate alındığında, bugün Libya´ya evleviyetle destek vermelidir” dedi.

Bakan İsmet Yılmaz: “Bugün Libya’ya Evleviyetle Destek Vermelidir”

Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu, Libya´ya asker gönderilmesine ilişkin Cumhurbaşkanlığı tezkeresini 184´e karşı 325 oyla kabul edildi.

Tezkere öncesi partisi adına konuşan AK Parti Sivas Milletvekili İsmet Yılmaz, tezkerenin amaçları ve süreci hakkında Genel Kurulu bilgilendirdi.

Milletvekili Yılmaz, “Türkiye ile Libya arasında imzalanan ve yürürlüğe giren Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılmasına İlişkin Mutabakat Muhtırası´yla esasen deniz yetki alanları konusunda hem Türkiye´nin hem Libya´nın uluslararası hukuktan doğan hakları korunmaktadır. İki ülke arasındaki tarihî, sosyal, siyasi ve ekonomik köklü ilişkiler dikkate alındığında, Libya´da barışın tesisiyle istikrarın sağlanması Türkiye açısından büyük öneme haizdir. Libya Ulusal Mutabakat Hükûmeti tüm bölgeyi etkileyebilecek, Libya´nın bütünlüğü ve istikrarına yönelik tehditler, DEAŞ, El Kaide ve diğer terör örgütleri, yasa dışı silahlı gruplar ile yasa dışı göç ve insan ticaretiyle mücadelede Türkiye´den askerî destek talebinde bulunmuştur. Kendisini Afro-Avrasya ülkesi kabul eden Türkiye´nin tarihî, sosyal ve kültürel bağları bulunan Libya´ya karşı ilgisiz, seyirci veya destek çağrısına sessiz kalması beklenilemez” dedi.

“Haddizatında Libya´ya yönelik Türkiye Büyük Millet Meclisine yetki istenilen ilk tezkere bu da değildir” ifadesini kullanan  Milletvekili Yılmaz, “Tezkerenin gerekçesinde ‘Libya´nın geleceğiyle yakından ilgilenen ülkemiz, uluslararası çabalar çerçevesinde de Libya´nın yanında olmaya devam etme kararlılığına sahiptir. Ülkemizin bölgeyle siyasi, ekonomik, tarihî ve kültürel ilişkileri çerçevesinde, anılan Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararlarının uygulanmasına askerî katkı da dâhil destek verilmesi ulusal çıkarlarımızın bir gereğidir´ denilmiştir. Bu gerekçe bugün için de geçerlidir. 2011 yılında Libya´da güven ve istikrarın yeniden tesisine yönelik olarak katkıda bulunan Türkiye, son gelişmeler de dikkate alındığında, bugün Libya´ya evleviyetle destek vermelidir” diye konuştu.

Milletvekili Yılmaz, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Oylanacak tezkereyle, Libya´ya sağlanacak destek hem uluslararası hukuka hem de Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararlarına uygun olup Türkiye´nin Libya devleti ve halkıyla kurduğu tarihî ve kültürel geçmişinin de bir gereği olacaktır.  Libya, bin 780 kilometre sahip şeridiyle Orta Akdeniz´e hâkim, Doğu Akdeniz için kritik bir öneme sahiptir. Doğal zenginlikleriyle birçok emperyal gücün de ilgisi çekmektedir. Gayrimeşru bir gücün sivilleri, hastaneleri, okulları ve tüm altyapıyı hedef aldığı bir ortamda, Libya halkının temsilcisi meşru Libya Hükümetinin hayatta kalma ve halkını yaşatma mücadelesine bigâne kalmamız ne vicdana ne de devletlerarası ilişkilere sığar.” (İrade)

Büyük Sivas Haber
YORUM ALANI

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Büyük Sivas WhatsApp Grubuna Dahil Ol
Büyük Sivas Telegram Grubuna Dahil Ol